Ciąża - Poród po terminie

Według statystyk tylko 10% porodów odbywa się w dniu wyznaczonym przez lekarza.

poród po terminie

Data porodu, wyznaczana na początku ciąży, jest terminem orientacyjnym. Według statystyk tylko 10% porodów odbywa się w dniu wyznaczonym przez lekarza. Ciąża trwa 38 tygodni od momentu zapłodnienia. Poród określany, jako o „czasie" przypada pomiędzy 38 a 42 tygodniem ciąży. Ukończony 42 tydzień ciąży wskazuje na ciążę przenoszoną i poród po terminie.

Stała kontrola lekarska po terminie porodu

Po 40 tygodniu ciąży, jeśli nie nastąpi jej rozwiązanie będziesz pod stałą opieką lekarską, ciąża po terminie jest obciążona wysokim ryzykiem. Ma to związek przede wszystkim ze zmniejszaniem się ilości płynu owodniowego oraz z osiągniętą w 40 tygodniu ciąży dojrzałością łożyska. Te dwa czynniki mogą spowodować niedotlenienie maleństwa.

Lekarz musi dokładnie ocenić stan dziecka i wydolność łożyska pomocne w tym są badanie USG i KTG. Wykonywane badania mają na celu ocenę czy można spokojnie czekać na rozwiązanie, czy też dalszy rozwój ciąży niesie ze sobą ryzyko. Na podstawie badania USG lekarz kontroluje m.in. ilości płynu owodniowego, stan łożyska, czynność serca płodu, ogólną ruchliwość dziecka. Badanie KTG, ocenia czynność serca maluszka oraz czynność skurczową macicy – o ile lekarz nie zaleci hospitalizacji prawdopodobnie na badanie KTG będziesz musiała zgłaszać się codziennie.

Już jest po terminie porodu – kiedy do szpitala?

Po ukończeniu 42 tygodnia ciąży przyszła mama musi udać się do szpitala, na oddział patologii ciąży. Tutaj przeprowadza się tzw. test oksytocynowy w celu oceny zdolności skurczowej macicy. Podawana jest niewielka dawka oksytocyny z jednoczesnym badaniem tętna płodu i gotowości macicy do skurczów. Jeśli gotowość ta wypada pomyślnie, a stan maluszka jest dobry, lekarz podejmuje zwykle decyzję o wywołaniu porodu. Kobieta otrzymuje oksytocynę, a czasami pęcherz płodowy zostaje przebity.
Lekarz może też podjąć decyzję o zakończeniu ciąży po terminie poprzez cięcie cesarskie m.in. w sytuacji niewydolnego łożyska lub w przypadku zagrożenia życia dziecka.

Co robić gdy termin porodu się przeciąga

Pod koniec ciąży większość przyszłych mam marzy już tylko o tym by wreszcie urodzić, kiedy dziecku nie spieszy się na świat warto spróbować naturalnych metod, które mogą w tej sytuacji pomóc. Oto niektóre ze sposobów na poród po terminie:

  • stymulacja brodawek sutkowych, powoduje wydzielanie się oksytocyny
  • stosunek płciowy, prostaglandyny to hormony w męskim nasieniu, które przyspieszają dojrzewanie szyjki macicy
  • ruch, spacer, taniec,
  • ciepła, ale nie gorąca kąpiel, dobrze byś miała pod ręka kogoś do pomocy
  • wchodzenie i schodzenie po schodach, unikaj jednak wieszania firan czy innych czynności wymagających stania na drabinie czy wysokim stołku, upadek z wysokości mógłby być bardzo niebezpieczny
Autor
redakcja oseseka

Zaakceptowano przez eksperta

Konsultacja merytoryczna lek. med. Katarzyna Lewicka
specjalista II stopnia w zakresie ginekologii i położnictwa, ginekolog dziecięcy, ultrasonografista

fot.
Fotolia