W karcie ciąży masz zapisaną datę porodu, zapewne im bliżej tego dnia niepokoisz się czy rozpoznasz, że to JUŻ. Objawy zbliżającego się porodu pojawiają się już na kilka dni przed porodem
W karcie ciąży masz zapisaną datę porodu, zapewne im bliżej tego dnia niepokoisz się czy rozpoznasz, że to JUŻ.
Pierwsze objawy porodu
Zgodnie z wyznaczona datą porodu na świat przychodzi jedynie do 10% maluszków. Dlatego traktuj ją jako datę orientacyjną i bądź gotowa na rozpoczęcie porodu pomiędzy 38 a 42 tygodniem ciąży. Dzieci urodzone w tym okresie uznaje się za urodzone o czasie. Nadejście godziny „0" sygnalizują pewne symptomy pojawiające się już na kilka dni przed porodem.
Odejście czopu śluzowego - czasem na ok. dwa tygodnie lub kilka dni przed porodem możesz zauważyć na bieliźnie dużą ilość galaretowatego śluzu, może być on podbarwiony krwią. Odejście czopu oznacza, że szyjka macicy zaczyna się skracać szykując do porodu.
Niewielkie plamienia przed porodem - pod koniec ciąży możesz na bieliźnie zaobserwować cieniutkie różowo czerwone niteczki. To kolejny dowód na to, że szyjka rozwiera się i skraca, towarzyszą temu pęknięcia pojedynczych naczynek krwionośnych, dlatego wydzielina zabarwia się.
Opuszczenie brzucha - na 2-3 tygodnie przed porodem dno miednicy obniża się. Powinno Ci się teraz łatwiej oddychać. To znak, że dziecko przemieściło się bliżej kanału rodnego. Obniżenie miednicy powoduje ucisk na pęcherz, dlatego będziesz częściej niż ostatnio odwiedzać łazienkę.
Skurcze Braxtona-Hicksa - są to tzw. skurcze przepowiadające, które mogłaś odczuwać już po 20 tygodniu ciąży. Im bliżej porodu stają się on bardziej odczuwalne, częstsze i silniejsze
Spadek wagi przed porodem- możesz zgubić nawet 1,5 kg przed porodem.
Biegunka - na dzień przed porodem Twoje stolce mogą stać się luźniejsze, to znak ze Twój organizm oczyszcza się przed porodem.
Objawy porodu prawdziwego
- Skurcze stają się regularne, częstsze i bolesne
- Skurczom towarzysz parcie na stolec lub biegunka
- Kiedy zmieniasz pozycje skurcze nasilają się
- Odczuwasz ból w okolicy krzyżowej, który rozszerza się na podbrzusze i promieniuje aż do stóp
- Odejście wód płodowych - najczęściej do pęknięcia błon płodowych dochodzi podczas I etapu porodu. Może się jednak zdarzyć, że dojdzie do tego wcześniej, nawet zanim pojawią się skurcze. Jeżeli odeszły Ci wody, załóż grubą bawełnianą podpaskę i jedź do szpitala. Płyn powinien być jasno żółty, przejrzysty, - jeżeli będzie zabarwiony krwią lub na zielono czy brązowo nie zwlekaj z udaniem się do szpitala, możesz nawet wezwać karetkę i koniecznie powiedz o nie prawidłowym zabarwieniu wód płodowych.
Zaakceptowano przez eksperta
Konsultacja merytoryczna lek. med. Katarzyna Lewicka
specjalista II stopnia w zakresie ginekologii i położnictwa, ginekolog dziecięcy, ultrasonografista