Karmienie piersią a karmienie butelką okiem logopedy

Różnic między podawaniem dziecku pokarmu przy pomocy butelki a ssaniem piersi jest naprawdę wiele.

karmienie piersią karmienie butelką

Biorąc pod uwagę dobroczynne właściwości mleka matki, karmienie piersią to najlepsza rzecz, jaką możemy podarować swoim dzieciom. Niestety nie każda mama decyduje się na ten sposób karmienia, a szkoda, ponieważ różnic między podawaniem dziecku pokarmu przy pomocy butelki a ssaniem piersi jest naprawdę wiele.

W trakcie ssania piersi dziecko wykonuje bardzo trudne ćwiczenia, które wpływają na napięcie mięśniowe oraz rozwój narządów biorących udział w czynności mówienia, a dzięki ruchom ssąco-żującym następuje wyrównanie fizjologicznego tyłozgryzu. Karmienie naturalne umożliwia również oddychanie nosem, dziecko jednocześnie wykonuje czynność ssania, połykania i właśnie oddychania, w ten sposób utrwala sobie właściwy tor oddechowy. Bliskość i ciepło mamy, jaką dziecko odczuwa, kiedy ssie pierś, sprawia, że czuje się bezpiecznie i spokojnie.

W przypadku karmienia sztucznego dziecko wykonuje znacznie mniej pracy, co sprawia, że nie ćwiczy tak intensywnie mięśni twarzy. Dziecko karmione butelką nie może jednocześnie ssać, połykać i oddychać, dlatego przerywa czynność ssania, by nabrać powietrze ustami, a to utrwala niewłaściwy sposób oddychania i w późniejszym czasie jest przyczyną częstych infekcji górnych dróg oddechowych. Łykanie powietrza jest też przyczyną powstawania kolek.

W trakcie pobierania pokarmu z butelki, żuchwa wykonuje odmienne ruchy, co blokuje wyrównanie fizjologicznego tyłozgryzu, co więcej nieumiejętne trzymanie butelki przez rodzica lub opiekuna (butelka oparta o brodę dziecka) pogłębia jeszcze bardziej tę wadę zgryzu.

Oczywiście z różnych przyczyn karmienie piersią nie zawsze jest możliwe, chociaż jak podają badania, jest naprawdę niewiele przeciwwskazań do karmienia naturalnego. Jeśli jednak mama musi zdecydować się na karmienie sztuczne, powinna starannie dobrać smoczek. Powinien on być anatomiczny oraz dynamiczny,  jak również dobrany do wieku i możliwości dziecka. Istotne jest również właściwe ułożenie samego dziecka w trakcie podawania pokarmu. Karmienie butelką w pozycji poziomej sprzyja powstawaniu wad zgryzu, co w późniejszym czasie skutkuje pojawieniem się wad wymowy. Dlatego kiedy karmimy butelką ortodonci zalecają pozycję pionową, ponieważ dzięki niej żuchwa wykonuje ruchy do przodu i jest możliwe oddychanie nosem.

Karmienie piersią to zadanie trudne zarówno dla dziecka jak i dla samej mamy, dlatego w przypadku jakichkolwiek problemów czy wątpliwości warto w zależności od problemu, skonsultować się z doradcą laktacyjnym lub logopedą wczesnej interwencji.

Autor
Marta Baj Lieder - logopeda
fot.
Fotolia