Dowiedz się, jakie najczęściej problemy doskwierają karmiącym mamom.
Zdarza się, że pojawiają się dolegliwości utrudniające karmienie piersią. Szybkie zidentyfikowanie problemu i konsultacja lekarska zapewnią jego wyeliminowanie. Dowiedz się, jakie najczęściej problemy doskwierają karmiącym mamom.
Bolesność brodawek
Brodawki bolą przy karmieniu, pojawiają się na nich pęcherzyki, pęknięcia, a nawet krwawiące ranki. Jest to stan normalny w pierwszych dniach karmienia. Objawy znikają, gdy dziecko zaczyna rytmicznie ssać. Popraw sposób przystawiania. Często „wietrz" brodawki. W przerwach między karmieniami smaruj je wyciśniętym pokarmem (pozostawiaj do zaschnięcia). Nie stosuj kapturków ochronnych i maści! Utrzymywanie się objawów świadczy o nieprawidłowym przysysaniu się dziecka.
Płaskie lub wklęsłe brodawki
Brodawki nie uwypuklają się pod wpływem stymulacji, dziecko ma kłopot z ich uchwyceniem. Przed przystawieniem „roluj" brodawkę między palcami lub wyciągaj ją za pomocą laktatora. Między karmieniami możesz nosić nakładki korygujące.
Nadmiar oksytocyny
Podczas karmienia możesz odczuwać senność i bóle głowy jest to związane z wydzielaniem właśnie oksytocyny. Możesz tez mieć wysypkę na całym ciele jak przy pokrzywce, jest to reakcja alergiczna na oksytocynę - taką przypadłość koniecznie skonsultuj z lekarzem.
Obrzmienie
W piersiach gromadzą się płyny - pokarm, krew, limfa i woda. Jest to nadmiar płynów ustrojowych gromadzący się zwłaszcza po cesarskim cięciu. Piersi są twarde, rozgrzane i spuchnięte, mogą temu towarzyszyć objawy podobne do grypowych. Wskazana konsultacja lekarska.
Zastój pokarmu
Pokarm krzepnie w przewodach przyjmując konsystencję twarogu, co powoduje utrudnienie w jego wypływaniu. Pierś jest obrzmiała, gorąca i bolesna. Najczęstszym objawem zastojów są bolesne zgrubienia na piersiach. Jak najczęściej przystawiaj dziecko do piersi, zaczynając od chorej. Stosuj przed karmieniem okłady ciepłe na piersi - ułatwiają wypływanie pokarmu.
Zapalenie piersi
Nieusunięte zastoje pokarmu prowadzą do zapalenia piersi. Objawia się ono tym, że z piersi są rozgrzane a w poprzek przebiega czerwona linia. Mogą też pojawić się objawy takie, jak przy grypie: wysoka gorączka, ból głowy, poty, dreszcze. Konieczna jest konsultacja lekarska, bo może trzeba będzie podać Ci antybiotyk.
Grzybica
Piersi są bolesne możesz odczuwać pieczenie i swędzenie. Dziecko może mieć w tym czasie pieluszkowe zapalenie skóry. Konieczna konsultacja lekarska. Leczeniu zostaniecie podani oboje.
Aby zapewnić sobie bezproblemowe karmienie w przypadku pojawienia się trudności przy karmieniu piersią lub dolegliwości tu opisanych skorzystaj z porady doradcy laktacyjnego. Naprawdę warto.