Wyłączne karmienie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia dziecka zalecane jest przez WHO. Zapewnia to optymalny rozwój i zdrowie niemowlęcia. Warto wiedzieć jak prawidłowo karmić piersią
Wyłączne karmienie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia dziecka zalecane jest przez WHO. Zapewnia to optymalny rozwój i zdrowie niemowlęcia. Warto wiedzieć jak prawidłowo karmić piersią.
Oto kilka podstawowych zasad utrzymania pokarmu:
- Podstawowa zasada to dobre i częste pobudzanie piersi oraz dobre i systematyczne opróżnianie piersi. Pamiętaj, że zanim laktacja nie ustabilizuje się na odpowiednim poziomie, pusta pierś będzie sygnałem do produkcji pokarmu, a pierś pełna to sygnał do spowolnienia laktacji. Po kilku tygodniach pokarm będzie produkowany „na bieżąco" podczas ssania dziecka.
- Staraj się, aby każde przystawienie do piersi było prawidłowe - aby wyrobić w dziecku prawidłowe odruchy.
- Pilnuj, aby ssanie było aktywne, czyli odpowiednio długie (7 - 15 min) i skuteczne (powinnaś słyszeć łykanie, a nie cmokanie!).
- Utrzymaj karmienia nocne, tak aby najdłuższa przerwa nie przekraczała 6 godzin (W ciągu pierwszych 2-3 miesięcy nie powinna ona przekraczać 4 godzin). Pamiętaj o tym, że karmienia nocne są bardzo cenne ze względu na zawartość tłuszczu w pokarmie. W nocy organizm kobiety wytwarza również więcej prolaktyny, a więc piersi produkują więcej pokarmu niż w ciągu dnia.
- W pierwszych 6-ciu miesiącach nie podawaj dziecku nic poza Twoim pokarmem.
- Dobrze jest karmić z obu piersi w czasie jednego karmienia, pamiętając, że jedna z piersi musi być opróżniona do końca.
Prawidłowe przystawienie niemowlęcia do piersi jest wtedy, gdy:
- Dziecko leży blisko mamy w pozycji "brzuszek do brzuszka"
- Buzia jest szeroko otwarta, a wargi górna i dolna wywinięte
- Mniej więcej trzy czwarte otoczki znajduje się w buzi dziecka
- Czubek noska i broda dziecka dotykają piersi (Nie denerwuj się, że maluch się udusi. Zapobiegną temu szerokie i lekko spłaszczone płatki noska, z którymi rodzi się każdy noworodek oraz instynkt samozachowawczy dziecka).
- Języczek dziecka jest wywinięty na dolne dziąsła, a gdy pracuje, widać go w kąciku ust dziecka
Karmienie noworodka - czego nie powinnaś robić
- Nie podawaj dziecku butelki ze smoczkiem. Mechanizm ssania takiego smoczka jest zupełnie inny od ssania piersi, a ponieważ jest łatwiejszy, dziecko może potem nie chcieć wrócić do ssania piersi. (Jeżeli istnieje konieczność podania dziecku odciąganego pokarmu, zrób to w sposób nie zaburzający funkcji ssania - sondą, kubeczkiem, łyżeczką, systemem wspomagającym SNS).
- Jeżeli możesz to zrezygnuj również ze smoczka „uspokajacza". Szczególnie ważne w tym przypadku jest pierwszych 7 tygodni życia dziecka.
- Nie musisz myć piersi przed każdym karmieniem.
- Staraj się nie przyciskać i nie ugniatać piersi w czasie karmienia. Dłoń, którą podajesz dziecku pierś powinna tylko ją podtrzymywać, każde naciskanie palcem na skórę może zablokować przewód mleczny, co z kolei może doprowadzić do zastojów.
- Do karmienia nie ubieraj dziecka zbyt grubo. Dziecku przytulonemu do mamy jest bardzo ciepło.
fot.
Fotolia