Baby shower. Sprawdzone pomysły na dekoracje, zabawy i prezenty dla przyszłej mamy

Póki co impreza baby shower zakrada się do naszych domów nieśmiało. Te, które już w niej uczestniczyły, są zachwycone. Jeżeli więc spodziewasz się dziecka, to może warto się skusić?

baby shower deokracje i prezenty

Z Ameryki „pożyczyliśmy” już Walentynki i Halloween, więc najwyższy czas na… baby shower. Póki co, ta przesłodka impreza z przyszłą mamą w roli głównej zakrada się do naszych domów nieśmiało. Z drugiej jednak strony – te, które już w niej uczestniczyły, są zachwycone. Jeżeli więc spodziewasz się dziecka, to może warto się skusić?

Co to jest baby shower?

Baby shower to przyjęcie pochodzące z krajów anglosaskich, organizowane z okazji zbliżających się narodzin dziecka.

Obecnie kojarzymy tę imprezę raczej z Ameryką – tam bowiem zorganizowanie baby shower jest tak oczywiste, jak przygotowanie wieczoru panieńskiego. Chociaż w Polsce baby shower nie jest jeszcze bardzo popularny, to już „dorobił” się bardziej swojskiej nazwy – imprezę nazywamy „brzuszkowym” albo „bociankowym”. I, jeśli wierzyć doświadczonym mamom, takie przyjęcie zapada w pamięć na całe życie.

Podstawowe zasady baby shower

Baby shower jest imprezą – niespodzianką, organizowaną przez bliskie osoby przyszłej mamy. W praktyce jednak przygotowanie wszystkiego w tajemnicy może skończyć się nieprzyjemnie. Po pierwsze, przyszła mama może być zabobonna i nie mieć ochoty na przedwczesne świętowanie. Po drugie, może być niedostępna – nie wszystkie ciężarne spędzają każdy wieczór przed telewizorem ;-).

Jako zatem, że baby shower nie jest u nas imprezą „oczywistą”, na wszelki wypadek zrezygnujmy z elementu zaskoczenia. Zapytajmy, co ciężarna o tym sądzi, kiedy odpowiadałby jej termin imprezy, kogo chciałaby na niej widzieć.

Druga rzecz, którą warto podkreślić – baby shower to impreza koncentrująca się na dziecku. Jeśli zakładasz, że uczestniczenie w zabawach pt. „Zabawne imię dla dziecka” będzie koszmarnie nudne, nie wykazuj inicjatywy w organizacji.

Niby oczywiste jest, że na baby shower nie ma alkoholu… ale na wszelki wypadek o tym przypomnijmy. To nie impreza pt.: „Zobacz, co tracisz z powodu ciąży”, tylko: „Skoro nie pije bohaterka przyjęcia, nie pije nikt”. Alkohol nawet tutaj jakoś… nie pasuje.

Na koniec warto dodać, że baby shower nie może być obciążeniem dla przyszłej mamy. Wykluczona jest sytuacja, w której ciężarna żegna gości i zostaje sama z całym poimprezowym bałaganem! Dlatego też za organizacją najczęściej stoi siostra albo przyjaciółka przyszłej mamy. To ona – sama lub wspólnie z innymi gośćmi – wybiera miejsce (poza domem ciężarnej) i zajmuje się kwestiami technicznymi oraz sprzątaniem.

Jak zorganizować baby shower?

Przygotowując baby shower, musimy skupić się na wielu ważnych aspektach – dlatego organizacja przyjęcia z ołówkiem w ręku nie wydaje się złym pomysłem ;-). Oto, co należy wziąć pod uwagę:

  • data imprezy

Idealny czas na baby shower to 7-8 miesiąc ciąży. Ciąża jest już „prawie donoszona”, a więc bezpieczna, a z drugiej strony nie grozi nam jej przedwczesne zakończenie z powodu  porodowych skurczów ;-).

  • miejsce na baby shower

Idealne miejsce na imprezę to mieszkanie organizatorki, czyli bliskiej osoby ciężarnej. Równie dobrze  może być to także wynajęty lokal albo działka – jeśli tylko pozwala pogoda.

  • dekoracje na baby shower

Baby shower musi być słodki! Dlatego bez odpowiednich dekoracji ani rusz. Balony, serwetki, serpentyny, dedykowane zawieszki, girlandy, a w tle powiewające śpioszki – im więcej takich akcentów, tym lepiej. Aby wszystko prezentowało się ze smakiem, warto oddać te kwestie w ręce osoby kochającej dekorować.

Jeśli tylko znamy płeć mającego się narodzić malca, to warto ten aspekt uwzględnić. I nie ma co się przejmować, że będzie infantylnie słodko albo oszałamiająco niebiesko – takie jest baby shower!

  • menu na baby shower

Wiele tego typu imprez to tak naprawdę dwugodzinne spotkanie z kawą, ciasteczkami i zabawami – i nie ma w tym niczego złego. Jeżeli jednak zależy wam na dłuższym wieczorze, to należy przygotować znacznie więcej pyszności.

Poza daniami głównymi, świetnie sprawdzą się sałatki, drobne przekąski, owocowe szaszłyki. Musimy też pamiętać, że surowe jajka, mięso czy sery pleśniowe odpadają – przyszła mama nie może ich jeść, więc nie ma co jej kusić.

  • tort na baby shower

Jedną z głównych atrakcji na baby shower jest tort. Należy jednak podkreślić, że nie jest to klasyczne ciasto, ale „przysmak” zrobiony z pieluszek i kokard. Cena takiego tortu waha się w granicach 200 zł, ale bez problemu można wykonać go samodzielnie. Dla przyszłej mamy to wyjątkowa pamiątka.

Zabawy na baby shower

Aby baby shower nie stał się po prostu spotkaniem przy kawie, na imprezie muszą odbywać się zabawy. Wszystkie łączy jedno – dziecko „w tle”. Do najczęściej organizowanych zabaw na baby shower należą:

  • Jedzenie zawartości słoiczków dla niemowląt – uczestnicy zgadują, jaką zawartość właśnie konsumują.
  • Zgadywanki dotyczące przyszłej mamy – czyli np. „jak dobrze znamy Anię?”. Ten, kto otrzymuje najwięcej punktów za ilość poprawnych odpowiedzi, otrzymuje upominek. Upominki dla zwycięzców muszą być przygotowane wcześniej, podobnie jak pytania do zabaw.
  • Rysowanie na brzuchu przyszłej mamy – tylko, jeśli sobie tego życzy.
  • Tworzenie odlewu gipsowego brzucha ciężarnej.
  • Tworzenie bransoletki szczęścia – każdy dostaje koralik, głośno wypowiada swoje życzenia dla maluszka i zakłada koralik na gumkę. W końcu powstaje piękna bransoletka, która będzie pamiątką na całe życie.
  • Turniej wiedzy o bajkach dla dzieci albo o pielęgnacji dziecka.

Oczywiście jeśli tylko mamy na to ochotę, zabaw może być więcej – wszystko zależy od naszej twórczej inwencji i kreatywności.

Prezenty na baby shower

Sama nazwa baby shower nawiązuje do zalewania przyszłej mamy prezentami związanymi z dzieckiem. I rzeczywiście, upominki dla mającego się narodzić maluszka to bardzo ważna część imprezy. Nie tylko jest to szalenie miłe, ale też pozwoli przyszłym rodzicom zredukować koszty związane z wyprawką niemowlęcą.

Świetnym pomysłem jest stworzenie listy prezentów i uwzględnienie preferencji przyszłej mamy. Chociaż znowu rezygnujemy z elementu zaskoczenia, to mamy gwarancję, że np. leżaczek się nie powtórzy i będzie dokładnie taki, jakiego pragnie ciężarna.

Wskazówka! Prezenty nie muszą być spore i drogie. Rozsądny wydaje się podarek w granicach 50 - 100 zł, a jeśli chcemy ofiarować coś droższego, zdecydujmy się na składkę z innymi.

fot.
Fotolia