Nacięcie krocza jest najczęściej wykonywanym zabiegiem położniczym na sali porodowej. Zabieg ten przeprowadza się podczas porodów siłami natury, co ma zapobiegać samoistnemu pękaniu krocza.
Nacięcie krocza jest najczęściej wykonywanym zabiegiem położniczym na sali porodowej. Zabieg ten przeprowadza się podczas porodów siłami natury, co ma zapobiegać samoistnemu pękaniu krocza.
W jakim celu krocze jest nacinane podczas porodu
Konsekwencje z samoistnego pęknięcia krocza mogą być poważne. Uszkodzeniu mogą ulec tkanki pochwy oraz okolice cewki moczowej czy zwieracz odbytu. W wielu szpitalach zabieg nacinania krocza przeprowadza się więc rutynowo, szczególnie u kobiet rodzących po raz pierwszy.
Wskazania do wykonania nacięcia krocza
- duża główka dziecka
- położenie dziecka – pośladkowe
- wahania tętna
- mała elastyczność tkanek pochwy i krocza
- zmiany i blizny po poprzednich zabiegach
- poród przedwczesny
- konieczność użycia kleszczy lub próżnociągu
- zaawansowany wiek matki.
Na wykonanie zabiegu nacięcia krocza rodząca musi wyrazić zgodę.
Jak wykonuje się nacięcie krocza
Położna ocenia stopień elastyczności tkanek krocza. Nacięcie jest wskazane, gdy podczas rodzenia się główki napinająca się tkanka krocza robi się cienka i blada. Kobieta nie odczuwa bólu podczas nacinania krocza, gdyż zabieg wykonuje się w odpowiednim momencie, czyli podczas napierania główki na krocze. Nacięcie przebiega skośnie (w kierunku pachwiny).
Bolesne jest natomiast samo zszywanie, stosuje się wtedy znieczulenie miejscowe.
Czy nacięcia krocza można uniknąć
Jako przyszła mama już na długo przed porodem możesz spróbować uniknąć nacięcia krocza:
- stosuj masaże – zaczynamy już od połowy ciąży (oczywiście, jeśli ciąża przebiega prawidłowo). Użyj na przykład oliwy z oliwek. Masaż powinien być przeprowadzany regularnie, przez około 5 minut, najpóźniej przez ostatnie sześć tygodni ciąży. W pozycji stojącej jedną nogę oprzyj o krzesło lub sedes, kciukiem wewnątrz pochwy i palcem wskazującym na zewnątrz masuj odcinek między wejściem do pochwy a odbytem.
- ćwicz mięśnie Kegla – napinaj mięśnie pochwy już kilka miesięcy przed porodem, wiele razy w ciągu dnia, w różnych pozycjach.
- ćwicz, pływaj
- naucz się prawidłowo oddychać.
W czasie porodu dobrze jest powiedzieć położnej, że chciałabyś ochronić krocze. Rozluźniająco i uelastyczniająco na krocze działa woda, więc w miarę możliwości korzystaj z wanny. Pomocniczo można zastosować ciepłe okłady. Pozycją zmniejszającą konieczność cięcia krocza jest pozycja stojąca lub kuczna.
Pielęgnacja naciętego krocza po porodzie
Po wykonaniu nacięcia, krocze wymaga szczególnej troski i higieny:
- regularnie zmieniaj podkłady
- często podmywaj krocze letnią wodą, każdorazowo po skorzystaniu z toalety, używając łagodnych płynów do higieny intymnej,
- okolice krocze osuszaj bardzo delikatnie, najlepiej przykładając ręcznik papierowy, bądź kierując na nie letnie powietrze z suszarki do włosów.
- zrezygnuj z kąpieli na rzecz prysznica
- wietrz krocze
- chroń miejsce nacięcia siadając jak najmniej i korzystając ze specjalnych kółek (a nawet dmuchanych kółek do pływania).
- nieustępujący ból krocza, uczucie gorąca i obrzęk skonsultuj z lekarzem.
Zaakceptowano przez eksperta
Konsultacja merytoryczna lek. med. Katarzyna Lewicka
specjalista II stopnia w zakresie ginekologii i położnictwa, ginekolog dziecięcy, ultrasonografista