Planujesz ciążę, a może już jesteś w ciąży, to najwyższy czas by zacząć trenować mięśnie Kegla.
Planujesz ciążę, a może już jesteś w ciąży, to najwyższy czas by zacząć trenować mięśnie Kegla. W Polsce nie ma tradycji ćwiczenia przez kobiety mięśni pochwy a szkoda bo, mimo że mało się o nich mówi mają ogromny wpływ na jakość współżycia a także na łatwiejszy poród i szybsze dochodzenie „tamtych rejonów" do stanu z przed ciąży. Niestety niewielu lekarzy mówi swoim pacjentkom o zaletach ćwiczenia mięśni kegla, a jeśli mówi to zazwyczaj, kiedy już kobieta jest w ciąży. Kobiety dalekiego wschodu przekazują wiedzę na temat ćwiczeń kegla już młodym dziewczętom, bo systematyczne ich napinanie i rozluźnianie to inwestycja na lata.
Gdzie są mięśnie Kegla
Mięśnie Kegla otaczają ujście pęcherza moczowego, pochwy i odbytu. Najłatwiej je zlokalizować przerywając strumień moczu podczas siusiania. Pamiętaj jednak by nie wykonywać ćwiczeń na mięśnie kegla podczas oddawania moczu, bo może to doprowadzić do zapalenia dróg moczowych, w wyniku utraty zdolności do pełnego rozluźniania i opróżniania pęcherza do końca.
Jak ćwiczyć mięśnie Kegla?
Połóż się na plecach lub stań w lekkim rozkroku, powoli napnij mięśnie zwieracza odbytu i mięśnie zwieracza pęcherza moczowego, policz do 5 i powoli rozluźnij. Nie napinaj mięśni brzucha. Ćwiczenia mięśni kegla wykonuj 3 razy dziennie po 10-20 powtórzeń. Możesz utrzymywać mięśnie napięte przez kilka sekund albo napinać i rozluźniać je jak najszybciej. Ćwiczenia na mięśnie kegla najlepiej wykonywać już przed ciążą, jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań w czasie ciąży i oczywiście po porodzie.
Kiedy opanujesz napinanie i rozluźnianie mięśni Kegla możesz wykonywać te ćwiczenia wszędzie - podczas jazdy samochodem, oglądania telewizji, stania w kolejce - wykonywanie ćwiczeń mięśni kegla jest niezauważalne dla otoczenia.
Dlaczego warto ćwiczyć mięśnie Kegla?
- Dzięki tak prostym ćwiczeniom wzmacniasz napięcie mięśni krocza otaczających ujście cewki moczowej, pochwy i odbytu.
- Wyćwiczone mięśnie Kegla są napięte, dzięki czemu poprawiają jakoś doznań seksualnych obojgu partnerom.
- Mocne mięśnie pomagają dźwigać macicę, kiedy jesteś w ciąży.
- Wyćwiczone mięśnie są elastyczne, dlatego lepiej pracują, kiedy Twoje maleństwo przeciska się przez kanał rodny a to daje Ci dużą szansę na uniknięcie nacięcia lub pęknięcia krocza. Poza tym sam poród jest łatwiejszy.
- Wykonywanie ćwiczeń na mięśnie kegla ma korzystny wpływ na przywrócenie właściwej anatomii wejścia do pochwy po porodzie.
- Ćwiczenie mięśni kegla daje dużą szansę, że w przyszłości unikniesz kłopotów związanych z nieotrzymaniem moczu czy obniżeniem się macicy.
- Łatwiejsze stają się też wypróżnienia.
Przeciwwskazania
Kiedy jesteś w ciąży przed rozpoczęciem ćwiczeń mięśni kegla skonsultuj się ze swoim lekarzem, czasem gdy ciąża jest zagrożona nie należy tych ćwiczeń wykonywać.
Zaakceptowano przez eksperta
Konsultacja merytoryczna lek. med. Katarzyna Lewicka
specjalista II stopnia w zakresie ginekologii i położnictwa, ginekolog dziecięcy, ultrasonografista