Dowiedz się, jakie informacje będą zapisywane w twojej karcie ciąży i o czym należy szczególnie pamiętać.
Moment, w którym kobieta otrzymuje kartę ciąży, bez wyolbrzymiania można nazwać wyjątkowym – oto trzymasz dokument, dzięki któremu „oficjalnie” jesteś już ciężarną. Gratulujemy! Jeszcze tylko mały szczegół – dowiedz się, jakie informacje będą zapisywane w twojej karcie ciąży i o czym należy szczególnie pamiętać.
Karta ciąży – czym jest?
Karta ciąży to dokument zawierający wszystkie niezbędne informacje na temat stanu zdrowia ciężarnej oraz jej dziecka. Jest niewielkich rozmiarów i ma kształt składanej książeczki. Regularnie dopisywane są do niej nowe informacje – robi to położna lub lekarz przy każdej wizycie w gabinecie lekarskim.
Wiele przyszłych mam, które odbyły pierwszą po teście wizytę u ginekologa i nie otrzymały karty ciąży, zastanawia się, kiedy to właściwie nastąpi. Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. W niektórych gabinetach karta ciąży jest zakładana nawet na wizycie w 5-6 tygodniu ciąży, w innych – dopiero koło 9 tygodnia. Powód jest dość brutalny: wiele ciąż ulega poronieniu w pierwszych tygodniach ich trwania, jeszcze zanim pojawi się akcja serca zarodka.
Jakie informacje zawiera w karta ciąży
W karcie ciąży znajdują się podstawowe informacje na temat pacjentki – czyli twoje imię, nazwisko, adres i data urodzenia, data ostatniej miesiączki oraz przewidywana data porodu.
Jedną z najważniejszych informacji zawartych w karcie ciąży jest ta o grupie krwi oraz czynniku Rh. Wiele położnych jednak nie wpisuje takiej informacji, a przypina zszywaczem do karty ciąży oryginalny wynik badania grupy krwi z laboratorium. Dzięki temu nie ma ryzyka pomyłki.
Ponadto, w karcie ciąży znajdą się także wzmianki o liczbie przebytych ciąż i porodów, ewentualnie poronień. Położna przy każdej wizycie będzie wpisywała także informacje dotyczące tego, czy cierpisz na żylaki oraz twoją aktualną wagę.
Co oznaczają skróty na karcie ciąży
Podczas wpisywania wielu ważnych danych położna będzie posługiwała się skrótami. Niektóre z nich mogą być dla ciebie szyfrem, zatem przygotowaliśmy małą ściągawkę.
skróty na karcie ciąży dotyczące ciężarnej
- TP lub PTP – termin porodu (przewidywany)
- TC lub hbd – tydzień ciąży
- OM lub LMP – data ostatniej miesiączki
- RR – ciśnienie tętnicze krwi
- Hb - poziom hemoglobiny
- PLT – liczba płytek krwi
- Hbs- badanie na nosicielstwo antygenu WZW typu B
- HCV – badanie na nosicielstwo antygenu WZW typu C
- B – obecność białka w moczu
- C lub GLU – obecność glukozy w moczu
- WR – odczyn kiłowy
- E lub RBC – liczba czerwonych krwinek
- L lub WBC – liczba białych krwinek
- Ht – hematokryt
- Fe - poziom żelaza
- Odczyn Coombsa – dotyczy przeciwciał odpornościowych występujących w konflikcie serologicznym
- IgC lub IgM - stężenie immunoglobulin, np toksoplazmozy
skróty na karcie ciąży dotyczące dziecka
- GS – wymiar pęcherzyka ciążowego
- CRL – długość płodu (mierzona od główki do pupy)
- ASP, FHR – akcja serca płodu
- AFI – indeks płynu owodniowego (dot. ilości płynu)
- BPD – wymiar dwuciemieniowy główki
- HC – obwód głowy płodu
- AC – obwód brzucha płodu
- FL – długość kości udowej
- TC - obwód klatki piersiowej
Warto jednocześnie pamiętać, że nie wszystkie te skróty pojawiają się w karcie ciąży! Wiele z nich znajduje się tylko na wynikach badań, które otrzymujemy od lekarza prowadzącego ciążę. Niektóre z nich przepisywane są do karty, inne – nie. Nie ma powodu do niepokoju.
Karta ciąży – o czym warto pamiętać?
- Po pierwsze, zawsze noś kartę ciąży przy sobie!
Wiele przyszłych mam trzyma ten dokument razem z wynikami badań USG i pozostałymi dokumentami medycznymi. To błąd, ponieważ w sytuacji, gdy coś się stanie – np. będziesz poza domem i zaczniesz krwawić albo będziesz miała wypadek, wydłuża się cała procedura zbadania cię! Mając przy sobie kartę ciąży, dajesz lekarzowi od razu mnóstwo cennych informacji. A czas ma w takich wypadkach wielkie znaczenie. Jeśli obawiasz się, że karta zniszczy się w torebce – noś ją w folii.
- Po drugie – upewnij się, czy karta ciąży jest wypełniania regularnie i dokładnie.
Jeśli tak nie jest, poproś położną o poprawki. To ważny dokument i nie może być wypełniany „po łebkach”.