Odejście czopu śluzowego - 7 faktów o których musisz wiedzieć

Każda przyszła mama prędzej czy później słyszy o czopie śluzowym – tajemniczej wydzielinie, która zwiastuje poród. Temat budzi sporo pytań: jak wygląda taki czop? Czy możliwe jest przeoczenie jego wypadnięcia? I czy gdy już wypadnie, trzeba wyjeżdżać do szpitala? Odpowiadamy na te oraz inne pytania – oto 7 faktów, które powinnaś znać.

odejście czopu śluzowego

Co to jest czop śluzowy?

Czop śluzowy zamyka szyjkę macicy. Jest galaretowatą substancją, która powstaje już na początku ciąży – tworzy się ze śluzu, którego w czasie ciąży jest zauważalnie więcej. U niektórych kobiet jest większy, u innych mniejszy, może nieco różnić się wyglądem – nie ma to większego znaczenia. Istotne jest tylko tworzenie blokady między macicą a pochwą.

Czop śluzowy zabezpiecza  dziecko

Oczywiście nie mówimy tu o ochronie przed „wypadnięciem” malca. Czop śluzowy jest sprytnym wynalazkiem natury, dzięki któremu przebywający w macicy, delikatny i wrażliwy płód zabezpieczony jest przed bakteriami i wirusami. To właśnie czop śluzowy stanowi porządną blokadę, uniemożliwiającą drobnoustrojom wnikanie do wnętrza macicy.

Odejście czopu śluzowego a poród

Czop śluzowy wypadł – czy to oznacza, że zbliża się poród?  Dokładniej – oznacza to, że rozwiera się szyjka macicy. Niestety, tylko na podstawie wypadnięcia czopu trudno jest przewidzieć, kiedy poród rzeczywiście się rozpocznie. U niektórych kobiet pierwsze skurcze pojawiają się już nawet w kilka godzin po odejściu czopu, inne ciężarne czekają na nie nawet tydzień lub dwa. Statystycznie najczęściej poród rozpoczyna się około 2-3 dni po odejściu czopu. To już optymistyczna wiadomość, prawda?

Jak wygląda  czop śluzowy?

Czop śluzowy to po prostu zbitka śluzu, znacznie gęstszego od kurzego białka. Jest elastyczny i śliski. Oczywiście nie musi wyglądać jak „korek” – może być nieco podłużny albo nie mieć żadnego konkretnego kształtu. Co często niepokoi kobiety w ciąży, czop śluzowy bywa podbiegnięty krwią. Nie ma jednak powodu do zmartwień. Nitki krwi oraz czerwonawe i brązowe zabarwienie czopu wynikają ze zwiększonej przed porodem delikatności szyjki macicy.

Jak wygląda odejście czopu śluzowego?

Szacuje się, że aż połowa kobiet w ciąży nie zauważa odejścia czopu śluzowego. Nie oznacza to jednak, że nie zostaje on wydalony – ma go w ciele każda przyszła mama. Jego usunięcie z organizmu może być niezauważone, jeśli wydostanie się on np. w trakcie wypróżniania. Nie ma w tym niczego złego.

Czy odejście czopu śluzowego  wymaga konsultacji lekarskiej?

Jeśli na widok grudki śluzu na bieliźnie masz ochotę natychmiast zadzwonić do przychodni i umówić się na wizytę lekarską, to wiedz, że jest to zrozumiałe… ale zupełnie niepotrzebne. Odejście czopu nie jest dolegliwością, nie zagraża zdrowiu dziecka, nie świadczy też o tym, że poród się zaczął. To po prostu drobny sygnał od organizmu – rozpoczęło się rozwieranie szyjki macicy. Niektóre kobiety mogą „chodzić” z małym rozwarciem (wystarczającym do wypadnięcia czopu) nawet i dwa tygodnie.

Możesz jednak – przy okazji najbliższej wizyty u ginekologa, wspomnieć o tym, że zauważyłaś odejście czopu śluzowego.

Kiedy odejście czopu zagroża zdrowiu dziecka?

Mowa oczywiście o sytuacjach, w których odejście czopu śluzowego następuje przed 36 tygodniem ciąży. Oznacza to, że szyjka macicy rozwiera się zbyt wcześnie, a malec może przyjść na świat jako wcześniak. Konieczne jest wówczas pilne skonsultowanie się z lekarzem – oceni stopień rozwarcia i być może skieruje przyszłą mamę na oddział patologii ciąży.

Ponadto – co zdarza się niezwykle rzadko, odejście czopa śluzowego może rozpocząć proces krwawienia z pochwy. Jeśli tak się dzieje, nie mówimy już o fizjologicznym, prawidłowym etapie ciąży, ale o niepokojącym objawie. W takiej sytuacji lekarz musi dokładnie skontrolować sytuację i znaleźć przyczynę krwawienia.

fot.
Fotolia