Kwas foliowy – dawka, cena i porady

Możesz zapobiec wadom układu nerwowego np. rozszczepowi kręgosłupa u twojego dziecka jeszcze zanim będziesz w ciąży.

kwas foliowy dla przyszłej mamy

Kobieta, myśląc o dziecku, które urodzi, czasami marzy o synku, czasami o córeczce, ale przede wszystkim ma nadzieję, że będzie ono zdrowe. Możesz zapobiec wadom układu nerwowego np. rozszczepowi kręgosłupa u twojego dziecka jeszcze zanim będziesz w ciąży przyjmując kwas foliowy.

Wada cewy nerwowej

Wady cewy nerwowej to wady układu nerwowego i kręgosłupa dziecka. Najczęstsze z nich to bezmózgowie i rozszczep kręgosłupa. Dziecko z bezmózgowiem jest niezdolne do życia. Dziecko z rozszczepem kręgosłupa mimo operacji w pierwszej dobie życia często jest sparaliżowane, może być również upośledzone umysłowo. Wady te powstają w pierwszych 4 tygodniach ciąży, gdy kobieta zwykle jeszcze nie wie, że zostanie matką. Ponad 90% dzieci z wadą cewy nerwowej rodzi się zdrowym matkom i w rodzinach, w których nigdy wcześniej dziecko z taką wadą nie przyszło na świat. W Polsce rocznie rodzi się około 2000 dzieci z wadami wrodzonymi układu nerwowego i kręgosłupa zwanymi wadami cewy nerwowej.
Badania naukowe wykazały, że kwas foliowy pomaga w prawidłowym rozwoju kręgosłupa i znacznie obniża możliwość urodzenia dziecka z wadą cewy nerwowej.

Co to jest kwas foliowy?

Kwas foliowy jest witaminą z grupy witamin B. Występuje w żywności w postaci folianów. Zawierają go warzywa ciemnozielone i pomarańczowe: fasolka, kapusta, szparagi, sałata, brukselka, kalafior, marchew a z owoców pomarańcze i banany. Bogatym źródłem kwasu foliowego jest także wątróbka, lecz może zawierać również substancje szkodliwe. Dlatego niewskazane jest spożywanie jej w dużych ilościach szczególnie w okresie ciąży.

Kwas foliowy przed ciążą

Kwas foliowy powinnaś przyjmować, co najmniej 4 tygodnie, a najlepiej 3 miesiące przed zajściem w ciążę aż do 12 tygodnia ciąży, aby mieć pewność, że w twojej krwi jest dostatecznie dużo kwasu foliowego. Jest to potrzebne, ponieważ układ nerwowy dziecka rozwija się w pierwszych tygodniach ciąży, zanim nawet uświadomisz sobie, że zostaniesz mamą. Lekarze zalecają kobietom, które nawet nie planują zajścia w ciążę, ale są aktywnie seksualnie codzienne przyjmowanie kwasu foliowego.

Kwas foliowy dawka - Ile kwasu foliowego jest potrzebne przyszłej mamie i kobiecie w ciąży?

Aby uchronić swoje dziecko przed wadami cewy nerwowej, potrzebujesz 3 x więcej kwasu foliowego niż możesz uzyskać z normalnej diety. Z tego powodu, jeśli planujesz zajść w ciążę, powinnaś:

• codziennie zażywać dawkę 0,4 mg kwasu foliowego
• jeść więcej produktów, które zawierają foliany pamiętając, że długie gotowanie niszczy większość kwasu foliowego.

Jeżeli urodziłaś już dziecko z wadą cewy nerwowej lub w rodzinie Twojej lub Twojego partnera rodziły się dzieci z wadą cewy nerwowej, powinnaś zgłosić się do poradni genetycznej, a na 3 miesiące przed planowaną ciążą oraz rozpocząć zażywanie zwiększonej dawki kwasu foliowego.Taka dawka zostanie Ci przepisana przez lekarza.

Kwas foliowy w tabletkach możesz kupić bez recepty w aptece. Jeśli jednak przyjmujesz na stałe jakieś leki, powinnaś skonsultować się z lekarzem, czy nie ma przeciwwskazań do stosowania kwasu foliowego lub konieczna jest zmiana jego dziennej dawki.

Co robić, jeśli już jesteś w ciąży?

Jeśli stwierdziłaś, że jesteś w ciąży, powinnaś natychmiast zacząć brać kwas foliowy w dawce nie mniejszej niż 0,4 mg dziennie i przyjmować go co najmniej aż do końca 12 tygodnia ciąży.

Przyjmowanie kwasu foliowego nie jest kłopotliwe a uchronić może Twoje dziecko od poważnej choroby, dlatego jeśli planujesz ciążę skonsultuj się ze swoim lekarzem w sprawie jego przyjmowania oraz wzbogać swoją dietę o warzywa bogate w ten składnik.

Kwas foliowy cena

Kwas foliowy kupisz w każdej aptece bez recepty, za opakowanie 30 tabletek zapłacisz już około 4-6zł a za opakowanie 60 tabletek już około 5-15zł. Cena kwasu foliowego uzależniona jest od producenta. 

Autor
redakcja oseseka

Zaakceptowano przez eksperta

Konsultacja merytoryczna lek. med. Katarzyna Lewicka
specjalista II stopnia w zakresie ginekologii i położnictwa, ginekolog dziecięcy, ultrasonografista

fot.
Fotolia