Cesarskie cięcie bez tajemnic

Cięcie cesarskie jest wykonywane wtedy, gdy dziecko nie może urodzić się drogami natury. 

cesarskie cięcie bez tajemnic

Cesarskie cięcie jest wykonywane wtedy, gdy dziecko nie może urodzić się drogami natury. Niektóre przyszłe mamy wiedzą o konieczności przeprowadzenia cesarki już w czasie ciąży, inne kobiety dowiadują się dopiero na sali porodowej (nierzadko po kilkunastu godzinach rodzenia własnymi siłami)

Wskazania do cesarskiego cięcia

W trakcie trwania ciąży lekarz może wskazać konieczność rozwiązania ciąży w planowanym terminie porodu z wielu przyczyn, min. ze względu:

  • na choroby przyszłej mamy wykluczające ogromny wysiłek (wskazania kardiologiczne, okulistyczne),
  • wady miednicy uniemożliwiające poród naturalny,
  • nieprawidłowości w budowie pochwy (przegroda lub przebyte operacje)
  • łożysko przodujące,
  • przedwczesne odklejenie łożyska,
  • położenie poprzeczne lub miednicowe,
  • ciążę mnogą,
  • dużą masa ciała noworodka.

Lekarze mogą zadecydować o konieczności przeprowadzenia cesarskiego cięcia w każdej chwili trwania porodu, gdy zagrożone jest zdrowie i życie matki lub dziecka. Najczęściej dotyczy to, zaburzeń tętna płodu, zahamowania postępu porodu, zakażeń wewnątrzmacicznych, krwotoków, wypadnięcia pępowiny, zagrożenia lub pęknięcia blizny po poprzedniej cesarce.

Cięcie cesarskie - przebieg zabiegu

Jeśli cięcie cesarskie wynika z nagłych okoliczności i liczy się każda minuta w wydobyciu dziecka z brzucha mamy, stosowane jest znieczulenie ogólne, czyli narkoza. Gdy lekarze mają więcej czasu, rodzącej podawane jest znieczulenie podpajęczynówkowe bądź zewnątrzoponowe, po którym przyszła mama traci czucie bólu od pasa w dół, ale jest w pełni świadoma wszystkiego, co wokół niej się dzieje.

Cięcie cesarskie jest operacją, w trakcie której przecinane są powłoki brzuszne oraz macica. Dawniej stosowano głównie cięcie pionowe (od pępka w dół). Obecnie preferowane jest cięcie poprzeczne, na długość 10-15cm, nad linią włosów łonowych.
Dziecko wraz z łożyskiem wydobywane jest bardzo szybko, zaledwie w kilka minut. Natomiast szycie rozcięć trwa nawet godzinę.

cesarskie cięcie

Kondycja dziecka i mamy po cesarskim cięciu

Stan dziecka po cesarskim cięciu zależy w dużej mierze od przyczyny operacji i jej przebiegu. Noworodki urodzone poprzez cesarskie cięcie zazwyczaj wyglądają lepiej niż dzieci rodzone naturalnie. Nie musiały one przeciskać się przez wąski kanał rodny, więc ich główka, buzia i skóra nie wyglądają na „zmęczone". Według specjalistów cesarka zwiększa ryzyko wystąpienia astmy u dzieci.


Kobieta przeszła operację i nawet, jeśli zabieg przebiegł bez komplikacji, rana po cesarce może boleć, a szwy ciągnąć. Czasami mogę też pojawić się bóle głowy, to efekt uboczny znieczulenia. Mamy po cesarskim cięciu nie mogą przytulać dziecka od razu po porodzie, a ich pobyt w szpitalu jest dłuższy niż pań po porodzie naturalnym. Blizna po cesarce może dokuczać wiele tygodni, a nawet miesięcy, wywołując uczucie drętwienia i mrowienia.

Autor
redakcja oseseka

Zaakceptowano przez eksperta

Konsultacja merytoryczna lek. med. Katarzyna Lewicka
specjalista II stopnia w zakresie ginekologii i położnictwa, ginekolog dziecięcy, ultrasonografista

fot.
Fotolia