Jak kąpać noworodka? Rady na kąpiel niemowlaka bez stresu

Większość niemowląt lubi pluskać się w wodzie, ale niestety dla części jest to nieprzyjemne doświadczenie. Zobacz sprawdzone rady jak kąpać noworodka

jak wykąpać noworodka

Kąpiel niemowlaka jest jedną z podstawowych czynności pielęgnacyjnych. Większość niemowląt lubi pluskać się w wodzie, ale niestety dla części jest to nieprzyjemne doświadczenie.

Moje dziecko nie lubi się kąpać

Jeśli akurat Twoje dziecko nie bardzo lubi kąpiel warto podjąć próbę ustalenia, czemu tak jest, czasem rozwiązanie problemu jest banalnie proste. Przeanalizuj zarówno przebieg przygotowań jak i samej kąpieli niemowlaka, aby znaleźć przyczynę dziecięcej niechęci. Ułatwione zadanie mamy, gdy pociecha sama zakomunikuje, czego nie lubi. Trochę trudniej będzie w przypadku najmłodszych niemowląt, które jeszcze nie potrafią dać jasno do zrumienia, co dokładnie im nie pasuje.

Zastanów się, co dzieje się tuż przed wejściem do łazienki. Może bierzesz pociechę znienacka i od razu wkładasz do wody.  Czym maluch zajmował się wcześniej? Czy przerwałaś jego ulubioną zabawę a może dopiero, co się przebudził? Jakie jest Twoje nastawienie, czy jesteś zestresowana lub zdenerwowana, gdy zbliża się moment kąpieli? Czas kąpieli powinien być przyjemny zarówno dla rodzica jak i dla dziecka.

Następnie przyjrzy się szczegółom samej kąpieli niemowlaka. Wiele czynników może wywołać nieprzyjemne doznania u niemowlęcia, które mogą powodować jego grymaszenie a nawet płacz, a są to:

  • zbyt niska temperatura w łazience lub w pomieszczeniu, w którym ustawiona jest wanienka,
  • za chłodna lub za gorąca woda,
  • zanurzanie od razu całego ciała,
  • nieostrożne spłukiwanie głowy, woda lecąca po twarzy,
  • gwałtowne ruchy dorosłych, pośpiech, nerwowość.

Jak kąpać noworodka i niemowlaka - dobre rady

Tworzymy rytuał codziennej kąpieli niemowlaka 

Postaraj się ustalić godzinę, o której zawsze będzie czas kąpieli dziecka, szczególnie niemowlęta uwielbiają rutynę. Nawet najmłodsze niemowlę uprzedź, że zaraz będzie kąpiel. Najlepiej jest kąpać dzieci wieczorem, przed położeniem spać. Przygotowania rozpocznij odpowiednio wcześnie, aby uniknąć pośpiechu. Dobrze jest, jeśli rodzice mają możliwość wspólnego kąpania, gdyż łatwiej wtedy wszystko zorganizować. No i najważniejsze zachowajcie spokój; nerwowość i gwałtowne ruchy są absolutnie zakazane.

Zabawa z niemowlakiem w trakcie kąpieli

Kiedy niemowlę po włożeniu do wanienki płacze warto wykorzystać bardzo stary i prosty sposób, wystarczy maluszka okryć w wanience pieluszką tetrową, to naprawdę działa cuda. Myjąc dziecko odkrywasz tą część ciała, którą chcesz umyć. Dobrym rozwiązaniem jest też kąpiel w wiaderku dla niemowląt.

Czas kąpieli niemowlaka powinien być świetną zabawą dla całej rodziny. Dla starszych niemowląt przydadzą się zabawki do kąpieli dzieci uwielbiają: teatrzyki z myjek, wzburzać pianę, łowić przedmioty z wody czy przelewać wodę do kubków lub misek. Duzy wybór zabawek do kąpieli znajdziesz tu.

Gdy nasze dziecko nie lubi momentu spływania wody po twarzy podczas spłukiwania, z pomocą przyjdzie specjalny kupek do spłukiwania głowy. Taki kubek do mycia włosów kupisz tu.

Jeśli maluch boi się kąpieli, warto jest w ciągu dnia pokazać mu kąpiel na lalce i zaproponować, aby samodzielnie zorganizował jej kąpiel i ją umył.

Po wyjściu z kąpieli dziecka

Podtrzymujemy miły rytuał. Ciałko dziecka osuszmy delikatnie ulubionym ręcznikiem, zakładamy przyjemną w dotyku piżamkę. Zapewniamy bliskość, przytulenie i całusy. Niemowlę po przyjemnej kąpieli z uśmiechem na ustach uśnie wtulone w mamę lub tatę, a starsze chętnie posłucha przed snem czytanej przez rodzica bajki.

Autor
redakcja oseseka
fot.
Fotolia