Zaparcia w okresie ciąży to niezwykle częsty problem – dotyczy aż co drugiej przyszłej mamy. Chociaż nie jest to dolegliwość zagrażająca naszemu zdrowiu czy życiu, jest niezwykle męcząca. Co możesz zatem zrobić, by w końcu poczuć ulgę?
Zaparcia w okresie ciąży to niezwykle częsty problem – dotyczy aż co drugiej przyszłej mamy. Chociaż nie jest to dolegliwość zagrażająca naszemu zdrowiu czy życiu, jest niezwykle męcząca. Co możesz zatem zrobić, by w końcu poczuć ulgę?
Zaparcia w ciąży – dlaczego powstają?
Ciąża to szereg zmian, do których organizm musi się dopasować. Niestety, nie z wszystkim radzi sobie „doskonale”, czego efektem są między innymi bardzo dokuczliwe zaparcia, pojawiające się zazwyczaj w drugim bądź trzecim trymestrze ciąży. Zaparcia w ciąży te są skutkiem podwyższonego poziomu progesteronu, który jest oczywiście niezwykle potrzebny, ale powoduje także zwolnienie pracy jelit. Druga przyczyna zaparć ma związek z wagą i wielkością macicy. Im jest ona większa, tym mocniej napiera na jelita, wskutek czego ich zawartość przesuwa się wolniej. Gdy dodatkowo kał jest dość zbity, jeszcze łatwiej o męczące zaparcia.
Domowe sposoby na zaparcia w ciąży
W wielu przypadkach do zwalczenia lub znacznego zredukowania zaparć niepotrzebne są specjalistyczne leki. Świetnie sprowadza się zmiana trybu życia i pamiętanie o kilku ważnych zasadach:
Bądź aktywna. Im więcej ruchu, tym lepiej dla twojego organizmu, w tym także dla jelit.
Rzadko sięgaj po słodycze. Jeśli już musisz zjeść coś słodkiego, to wybierz raczej batonika zbożowego słodzonego miodem. Bardziej przetworzone słodycze dodatkowo spowodują wzdęcia, które w połączeniu z zaparciami staną się wyjątkowo męczące.
- Jedz jogurty probiotyczne, czyli wszystkie te, które dobrze działają na florę bakteryjną żołądka i jelit. Dodatkowo regularnie sięgaj po naturalne kefiry i maślanki.
- Nie jedz niczego, co jest tłuste, ciężkostrawne i smażone.
- Jedz dużo suszonych owoców, w szczególności śliwki. Nie bez powodu podawane są one małym dzieciom, które mają problem z wypróżnieniem się.
- Sięgaj po produkty pełnoziarniste.
- Pij dużo wody, a zwykłą herbatę i kawę zamień na herbaty ziołowe lub owocowe. Zasmakuj także w sokach warzywnych.
- Sięgaj po produkty zawierające duże porcje błonnika. Gruszki, jabłka, kasza bulgur, fasola, groch – ułatwią wypróżnienie się.
- Stosuj kisiel z siemienia lnianego – 2 łyżki nasion zalej szklanką wrzątku, poczekaj, aż ostygnie i zgęstnieje, potem dodaj odrobinę mleka i wypij całość.
Zaparcia w ciąży, kiedy do lekarza
Jeżeli domowe sposoby na niewiele się zdają i problem się nasila, warto udać się z nim do lekarza prowadzącego ciążę. Może on przepisać na przykład rozluźniającą stolec laktulozę (której stosowanie nie zagrozi ciąży) bądź czopki glicerynowe.
Jeśli z kolei zaparcia pojawiły się dopiero po rozpoczęciu suplementacji żelaza, warto poprosić lekarza o zmianę preparatu.
W niektórych przypadkach zaparcia mają związek z dużymi hemoroidami. Warto sprawdzić sytuację także pod tym kątem, w razie potrzeby przyszła mama może otrzymać receptę na skuteczny, ale bezpieczny dla dziecka lek albo maść.
Zaparcia w ciąży - czego nie wolno robić?
Przyszłe mamy dzielące się swoimi problemami z innymi słyszą czasem poradę, aby przynieść sobie ulgę za pomocą domowej lewatywy. Lekarze jednak kategorycznie przestrzegają przed tego typu działaniami. Lewatywa rzeczywiście zalecana jest w okresie ciąży, ale tylko i wyłącznie przed porodem, w celu uniknięcia opróżnienia jelit na sali porodowej. Na wcześniejszych etapach ciąży wykonywanie lewatywy nie jest wskazane z uwagi na ryzyko wywołania przedwczesnego porodu.
Przyszłej mamie nie wolno także zażywać jakichkolwiek środków wspomagających perystaltykę jelit bez konsultacji z lekarzem. Innymi słowy – żadnych suplementów i diety stosowanych „na własną rękę”.
Zaakceptowano przez eksperta
Konsultacja merytoryczna lek. med. Katarzyna Lewicka
specjalista II stopnia w zakresie ginekologii i położnictwa, ginekolog dziecięcy, ultrasonografista