Dziecięcy masaż Shantala

Jednym z popularnych masaży dla niemowląt jest hinduski masaż Shantala. Do Europy powyższa technika masowania małych dzieci dotarła w 1976 roku dzięki francuskiemu położnikowi Frederique Leboyer.

Dziecięcy masaż Shantala

Coraz częściej przyszli lub świeżo upieczeni rodzice dowiadują się, że warto masować swoje dziecko. Zanim jednak przekonają się o zaletach masowania niemowlęcia, długo zastanawiają się czy warto, czy faktycznie trzeba, czy będą jakieś efekty i czy nie jest to przypadkiem kampania reklamowa oliwek do ciała dla niemowlaków.

Masaż Shantala – skąd się wziął 

Jednym z najpopularniejszych masaży dla niemowląt jest hinduski masaż Shantala. Do Europy powyższa technika masowania małych dzieci dotarła w 1976 roku, dzięki francuskiemu położnikowi Frederique Leboyer.

Masaż Shantala jest bardzo prostą techniką, którą po odpowiednim przeszkoleniu mogą wykonywać rodzice samodzielnie w domu. Odpowiednie przygotowanie opiekuna pozwala na precyzyjne i świadome masowanie, rodzic wie jak wykonywać poszczególne ruchy i jaki niosą one ze sobą cel, dodatkowo każdy wyszkolony rodzic nie boi się masować, a to ważne ponieważ dzieci bardzo łatwo odczytują nasze emocje, jak również lęk i stres.

Masaż shantala – przeszkolenie rodzica 

Przeszkolenie rodzica jest bardzo ważne, rodzic nie tylko wie jak przygotować siebie, dziecko i pomieszczenie do masażu, ale również potrafi przyjąć odpowiednią pozycję, która jest wygodna i bezpieczna dla siebie i dziecka, wie jak układać dłonie i dlaczego właśnie tak, wie jakim tempem powinien pracować oraz czego nie wolno robić.

Masaż Shantala nie jest masażem rehabilitacyjnym, chociaż jego wersja Special Care jest stosowana wobec dzieci z różnymi obciążeniami i pomaga im w usprawnianiu, jednak pracując z małym i delikatnym ciałkiem dziecka, wykonując nieprawidłowe ruchy np. zbyt mocne uniesienie kończyn, może dziecku zaszkodzić, dlatego każdy rodzic powinien uczyć się masażu pod okiem specjalisty. Jeśli natomiast mieszkamy daleko od placówek i trenerów zajmujących się tym, polecam zwykłe muskanie i głaskanie ciałka dziecka w trakcie codziennych czynności pielęgnacyjnych takich jak kąpiel czy kremowanie, aby również oswajać dziecko z dotykiem, nawiązywać bliższy kontakt z dzieckiem i pośrednio wpływać na rozwój ruchowy czy rozwój świadomości ciała, który odbywa się właśnie przez masaż.

Masaż shantala - przygotowanie do masażu i opis masowania dziecka

W masażu Shantala masujemy całe ciałko dziecka, dlatego bardzo ważne jest wcześniejsze przygotowanie pomieszczenia, pokój w którym zamierzamy masować powinien być ciepły, za najbardziej optymalną temperaturę uważa się 23 stopnie. Rodzic, który masuje nie powinien mieć żadnej biżuterii na dłoniach, jego paznokcie powinny być krótkie, a jego dłonie powinny być ciepłe. Również ważne jest, aby wybrać odpowiednią porę masowania, najlepsza to ta chwilę przed lub po karmieniu, ale nigdy nie bezpośrednio po.

Masujemy siedząc na podłodze, pozycja dla rodzica musi być wygodna, rodzić nie może odczuwać dyskomfortu, liczy się również jego samopoczucie i zdrowie. Dziecko powinno leżeć na nogach lub między nogami rodzica, na ręczniku, który jest zabezpieczeniem przed ewentualnym wypróżnieniem się dziecka, co jest zupełnie normalne, a zwłaszcza w trakcie wykonywania ruchów poprawiających perystaltykę jelit. W masażu Shantala bardzo ważne jest wolne i spokojne tempo ruchów dłoni oraz kontakt wzrokowy, który należy utrzymywać ze swoim dzieckiem. Aby ruchy dłoni były płynne stosuje się olejki, oleje i oliwy, które powinny być wcześniej wlane do miseczki i lekko ogrzane.

Masaż shantala – przeciwwskazania do masażu dziecka 

Nigdy nie masujemy dzieci z temperaturą i zmianami skórnymi, przeciwwskazaniem jest również astma, choroby kardiologiczne i nowotworowe.
Jako specjalista pracujący z bardzo małymi dziećmi, zawsze podkreślam jak istotne jest masowanie swojego dziecka.

Masaż shantala – efekty i wpływ na dziecko 

Ten codzienny rytuał nie tylko wycisza dziecko i sprawia, że lepiej ono zasypia i spokojniej śpi, to również doskonały sposób na pogłębianie więzi pomiędzy dzieckiem a rodzicem. Masaż wpływa na tkankę skórną i oporność dziecka, ułatwia także oddychanie skórne, poprawia krążenie krwi, poprawia również pracę gruczołów łojowych i potowych. Dzięki masowaniu dzieci lepiej poznają swoje ciało, kształtuje się również świadomość ciała, ponad to dzieci zaczynają rozumieć czym jest dotyk dobry od tego „niewłaściwego".

W trakcie masowania poprawiamy perystaltykę jelit, masaż Shantala jest więc doskonały dla dzieci z częstymi kolkami, udrażnia również nosek, dotlenia tkankę mięśniową, uspokaja i wycisza.

Masować warto zwłaszcza dzieci otyłe, dzieci z zaburzeniami krążenia oraz wszystkie zdrowe dzieci, aby i one mogły doświadczyć czym jest dotyk miłości czyli niemowlęcy masaż Shantala.

Autor
Marta Baj Lieder - logopeda
fot.
Fotolia