Stany przejściowe noworodka – pierwsze dni życia dziecka

Stany przejściowe u noworodka w pierwszych dniach życia dziecka - są to fizjologiczne zmiany związane z adaptacją do życia poza brzuchem mamy.

stany przejściowe noworodka w pierwszych dobach życia

Spadek wagi u noworodka – fizjologiczny spadek masy ciała

Spadek masy ciała u nowonarodzonych dzieci określany jest jako fizjologiczny, co wskazuje na jego normalność i powszechność. Chodzi tu o obniżenie masy ciała, ale nie przekraczające 10% całkowitej wagi (łatwo jest przeliczyć, że maluszek z wagą urodzeniową 4 kg nie powinien utracić więcej niż 400g). Większe od zakładanego obniżenie masy ciała wymaga obserwacji lekarskiej. Noworodki ważą mniej głównie z powodu utraty wody pod postacią moczu, kupki, drogą parowania przez skórę oraz ogólnymi przemianami metabolizmu. Najniższa masa ciała odnotowywana jest w 3-4 dobie życia. Po upływie kilku dni waga stabilizuje się i zaczyna wzrastać.

Smółka – pierwsza kupka dziecka

W pierwszej dobie życia noworodek oddaje pierwszą kupkę, tzw. smółkę. Smółka gromadzi się w jelitach jeszcze przed narodzinami. Stolec ten ma charakterystyczny wygląd – jest ciemno zieloną, gęstą, ciągnącą się, lepką masą - i jest jej dość sporo. Następne kupki niemowlęcia będą już innego zabarwienia, a ich ilość i wielkość uzależniona będzie od ilości karmień i rodzaju mleka (kobiecego lub sztucznego).

Żółtaczka u noworodka – żółtaczka fizjologiczna

Żółtaczka fizjologiczna objawiająca się lekkim zażółceniem skóry występuje u około 70% noworodków; zwykle w 2-3 dobie życia dziecka i po kilku dniach samoistnie ustępuje nie wymagając żadnego leczenia.

Dlaczego tak się dzieje? W krwiobiegu u płodu jest duża ilość czerwonych krwinek; w czasie ciąży służy to maksymalnemu korzystaniu tlenu z łożyska. Po porodzie „niepotrzebne" już krwinki rozpadają się. W efekcie tworzy się bilirubina – barwnik odpowiedzialny za żółty odcień skóry.

Jeśli poziom bilirubiny zamiast maleć – wzrasta, zwłaszcza jeśli zażółcenie pojawiło się już w pierwszej dobie po narodzinach, mówimy o żółtaczce patologicznej wymagającej interwencji lekarskiej.

Zmiany skórne u noworodka

Na skórze noworodka mogą pojawić się zaskórniki szczególnie na nosku oraz rumień noworodkowy, który pojawia się w pierwszych dniach po narodzinach. Obserwujemy wtedy zarumienione (zaczerwienione) obszary z grudkowymi zmianami. Również one znikają po kilku dniach.

Na karku czy czole niemowlęcia mogą też pojawić się naczyniaki płaskie wywołane rozszerzonymi naczynkami, które na ustąpienie potrzebują więcej czasu - zazwyczaj kilka miesięcy. Widoczne są one szczególnie przy aktywności dziecka; najsilniej przy płaczu.

Na ramionkach i plecach dziecka czasami można znaleźć pozostałości meszka płodowego, który w ciąg kliku miesięcy się „wytrze".

Odczyny ciążowe u noworodków

Za odczyny ciążowe u noworodka odpowiedzialne są hormony matki, które przez łożysko przeniknęły do organizmu dziecka. W efekcie, czego u większości noworodków - zarówno u chłopców jak i dziewczynek, można zauważyć powiększone gruczoły piersiowe - czasem nawet wydzielające się kropelki mleka. U dziewczynek dodatkowo może wystąpić obrzmienie sromu oraz wydzielina z pochwy, czasem podbarwiona krwią.
Odczyny ciążowe ustępują samoistnie, kiedy poziom hormonów się wyrówna, nie wymagając leczenia.

Stany przejściowe u noworodka, jak sama nazwa wskazuje, są krótkotrwałe i przejściowe; zazwyczaj nie wymagają żadnej interwencji ani leczenia.

Autor
Anna Chmielewska
fot.
Fotolia