Pierwsze dni w domu z noworodkiem

Pierwsze dni w domu z noworodkiem skupiają się wokół podstawowych czynności pielęgnacyjnych – karmienia, przewijania, kąpania. Nie byłoby to takie trudne, gdyby młodzi rodzice nie musieli nabierać we wszystkim wprawy

Pierwsze dni w domu z noworodkiem

Pierwsze dni w domu z noworodkiem skupiają się wokół podstawowych czynności pielęgnacyjnych – karmienia, przewijania, kąpania. Nie byłoby to takie trudne, gdyby młodzi rodzice nie musieli nabierać we wszystkim wprawy, mamę nie dotykały dolegliwości połogowe, baby blues czy depresja poporodowa, a funkcjonowanie domu nie wymagało sprzątania, gotowania, a ubranka prania i prasowania.

Pierwsze dni mamy z nowonarodzonym dzieckiem

W pierwszych dniach po porodzie mama musi przede wszystkim jak najwięcej odpoczywać. Trzeba tak zorganizować sobie czas, żeby drzemać razem z maleństwem. Na początku wygodniej będzie karmić noworodka na leżąco, zwłaszcza w nocy, co pozwoli na delikatne przysypianie. Kobieta powinna zatroszczyć się o siebie – jadać regularnie, pić duże ilości wody, zadbać o higienę krocza i ranę po cesarskim cięciu.
Bardzo wskazana jest pomoc bliskich osób, jeśli nie męża, to mamy lub teściowej. Ugotowanie przez nich obiadu, zrobienie zakupów, wyprasowanie ubranek pozwoli skupić się młodej mamie na swoim dziecku.

Noworodek w domu, to może cię zaskoczyć

Wizyta położnej – wsparcie w opiece nad noworodkiem

Położna środowiskowa z przychodni zdrowia odwiedza mamę i noworodka kilka dni po przybyciu ze szpitala. Położna sprawdza czy mama i dziecko czują się dobrze, doradza, pokazuje, uspokaja zdenerwowanych rodziców. Zwykle to ona usuwa końcówki szwów po wykonanym cięciu cesarskim (nie trzeba więc jechać specjalnie do szpitala), jak również kontroluje przebieg gojenia się pępka u nowonarodzonego dziecka.

Karmienie noworodka

Bardzo często mamy zdobywają potrzebną wiedzę w szpitalu. Niestety po powrocie do domu zdarzają się komplikacje. Przy karmieniu naturalnym pojawia się zaskakujący nawał mleczny, czasem zapalenie piersi (pierś bolesna, zaczerwieniona, gorączka powyżej 38ºC), pękające czy krwawiące brodawki. Niezwykle ważne jest prawidłowe przystawianie dziecka do piersi, dość częste karmienia noworodka, niekiedy stosowanie ciepłych okładów lub ściąganie mleka do momentu odczucia ulgi.

W karmieniu sztucznym zawsze trzeba pamiętać o wyparzaniu butelek i smoczków oraz zagotowywaniu wody do sporządzania mieszanek. 

Jak często karmić noworodka

Wielu rodziców zaczyna się zastanawiać czy ich noworodek wystarczająco się najada. Dziecko w pierwszych tygodniach życia jest częstym gościem w poradni pediatrycznej gdzie jest ważone i mierzone dzięki temu można kontrolować czy jego masa ciała odpowiednio wzrasta.

Przewijanie noworodka

W przypadku noworodków przewijanie musi być naprawdę częste. Delikatna skórka jest niezmiernie narażona na odparzenia. Pieluszkę zmieniamy przede wszystkim od razu po zrobieniu kupki, nawet jeśli dochodzi do tego zarówno przed, jak i po jedzeniu. Nigdy nie ciągniemy za nóżki, ale unosimy delikatnie pupę. Zawsze czyścimy wszystkie zagłębienia i fałdki, a u dziewczynek pamiętamy o kierunku od cewki moczowej do pupy (nie odwrotnie!). Dobrze jest pozwolić dziecku na poleżenie bez pieluszki.

Pielęgnacja pępka u noworodka

W pierwszych dniach w domu z noworodkiem na pewno trzeba będzie zadbać o kikut pępowiny. Pępek powinien być jak najczęściej odkryty, nie uciskany przez pieluszkę lub ubranka. Pierścień wokół pępowiny należy przemywać (1-2 razy dziennie) 75-procentowym spirytusem oraz spryskiwać specjalnym płynem „Octenisept".

Przeczytaj tu: Jak pielęgnować pępek noworodka

Kąpiel noworodka

O ile z karmieniem czy przewijaniem rodzice (a zwłaszcza mama) oswajają się już w szpitalu, o tyle kąpiel noworodka jest zwykle pierwszym samodzielnym dokonaniem. Najlepiej jest wykąpać noworodka w dniu powrotu ze szpitala. Przygotowujemy wszystkie niezbędne akcesoria, dbamy o odpowiednią temperaturę pomieszczenia i wody. Noworodka można zanurzać początkowo w pieluszce tetrowej, co pozwoli mu oswoić się z wodą. Po kąpieli zwilżonymi płatkami myjemy buzię, oczy i uszy.

Przeczytaj tu: Pierwsza kąpiel noworodka

Bycie tatą, a pielęgnacja i opieka nad noworodkiem

Mężczyźni dość często znajdują się w trudnej sytuacji. Maleństwem jest zwykle zaaferowana mama, a tata – jako mąż, partner czuje się odepchnięty. Trzeba wtedy uświadomić sobie, że noworodek nie zajął miejsca mężczyzny. On nadal jest tak samo ważny, tylko kobieta musi najpierw uporać się ze swoimi emocjami, dolegliwościami i z organizacją opieki nad dzieckiem. Funkcja partnera jest teraz niezmiernie istotna – kobieta nie tylko potrzebuje przytulenia i akceptacji, ale pomocy przy maleństwie (przy kąpieli, przewijaniu, podaniu dziecka do karmienia, w jego utuleniu i ukołysaniu). Mężczyzna jest teraz jeszcze ważniejszy!

Noworodka po powrocie do domu czeka dużo nowości – obcinanie paznokci, pierwsze spacery, poznawanie otoczenia. Dobrze jest zapewnić mu miłą atmosferę i spokój. Lepiej unikać wtedy pochodu gości. Odpoczynku potrzebuje też mama.

Autor
Anna Chmielewska
fot.
Fotolia