Sporą dawkę spokoju może ci dać stworzenie planu porodu, zobacz jak go przygotować
Z jednej strony nie możesz się doczekać, z drugiej – bardzo się boisz. Wizja porodu przeraża między innymi dlatego, że nie wiemy, czego się spodziewać. Na szczęście istnieją sposoby na to, aby to zmienić. Sporą dawkę spokoju może ci dać na przykład stworzenie planu porodu.
Plan porodu to specjalny dokument, który zawiera oczekiwania przyszłej mamy względem porodu. Warto rozpocząć jego przygotowywanie już w okolicach siódmego czy ósmego miesiąca ciąży. Sporządzenie takiego dokumentu jest ważne nie tylko dla uzyskania pewności, że personel będzie mógł zapoznać się z upodobaniami rodzącej, gdy ona sama nie będzie już o wszystkim pamiętała lub nie będzie już w stanie zebrać myśli. To także możliwość zapoznania się z procedurami szpitalnymi choćby „na sucho”, dzięki czemu wizja porodu przestaje być wielką, straszną niewiadomą.
Jak sporządzić plan porodu?
Dokument warto przygotować kilka tygodni wcześniej nie tylko po to, aby później nie pisać go „na kolanie”, między jednym skurczem a drugim. Drugi, ważniejszy powód to ten, że plan porodu powinien być dobrze przemyślany i skonsultowany.
Wiele kwestii warto omówić z lekarzem. Ma to szczególne znaczenie przy doborze na przykład rodzaju znieczulenia do porodu albo kwestii pobrania komórek macierzystych. Trzeba pamiętać, że nie wszystkie informacje na tematy związane z porodem znajdziemy w Internecie – to po pierwsze, po drugie – nie wszystkie informacje, jakie znajdujemy w sieci, możemy odnieść do własnego przypadku.
W planie porodu ujęte będą niektóre kwestie związane nie tylko z samą akcją porodową, ale już z samym dzieckiem – na przykład postanowienia i decyzje dotyczące pierwszych szczepionek. Jeśli czujesz się niepewnie i nie wiesz, jaką decyzję podjąć, rozwiązanie jest proste – trzeba skontaktować się z pediatrą i to z nim dokładnie omówić wszystkie za i przeciw.
W sporządzeniu planu porodu pod kątem medycznym nie powinno się brać pod uwagę opinii znajomych czy osób z for internetowych. Są to bowiem słowa bardzo subiektywne, często przesycone własnymi doświadczeniami i emocjami – czasem może to niestety przynieść więcej szkód, niż korzyści.
Warto natomiast jak najbardziej kierować się taką pomocą, gdy w grę wchodzi np. temat golenia, skorzystania z lewatywy czy obecności partnera przy porodzie. Doświadczenie innych kobiet, często skrajnie różne od naszych wyobrażeń, pozwala spojrzeń na pewne kwestie w nowym świetle. Na przykład wtedy, gdy przyszła mama twierdzi, że nie chce rodzić z partnerem, bo nie chce, aby ją „taką” widział, a inne kobiety przedstawiają jej wówczas utrudnienia „techniczne” wynikające z takiej decyzji. Czyli na przykład fakt, że trzeba poprosić obcą osobę o szklankę wody, nie wspominając już o masażu pleców.
Plan porodu - wzór
W niektórych szpitalach można otrzymać specjalne formularze z gotowymi miejscami do wypełnienia – znacznie ułatwia to przygotowanie planu bez ominięcia znaczących dla rodzącej kwestii. Jest to jednak rzadkość, dlatego większość przyszłych mam przygotowuje taki dokument samodzielnie. Co powinien zawierać plan porodu?
- Twoje dane personalne – imię, nazwisko, pesel.
- Dane twojego lekarza prowadzącego ciążę.
- Informacje na temat towarzyszenia bliskiej ci osoby przy porodzie. Jeśli chcesz rodzić sama – napisz o tym, w innym przypadku podaj dane wybranej osoby. Zanotuj także, czy chciałabyś, aby np. mąż wychodził podczas badania albo czy ma zostać aż do samego końca akcji porodowej.
- Warto zanotować predyspozycje co do pozycji porodowych. Szczególnie panie, które rodzą po raz drugi czy trzeci wiedzą już, jak jest im najwygodniej. Zapisz, jak chciałabyś rodzić w pierwszej i w drugiej fazie porodu – czyli wtedy, gdy dziecko wychodzi już na świat. Uwaga! Warto pamiętać, że w niektórych szpitalach ostatnia faza porodu zawsze odbywa się na łóżku – dobrym pomysłem jest telefon do szpitala i zaczerpnięcie informacji na ten temat.
- Uśmierzanie bólu – mówiąc krótko, czego chcesz, a czego na pewno nie. Zanotuj, czy życzysz sobie znieczulenie zewnątrzoponowe czy wolisz z tego zrezygnować, czy chciałabyś, aby podano ci gaz rozweselający czy może wystarczy ci relaksująca muzyka i ćwiczenia na piłce.
- Kolejna kwestia dotyczy zabiegów i interwencji medycznych. Musisz określić, czy zgadzasz się lub życzysz sobie, aby podano ci oksytocynę, czy wyrażasz zgodę na lewatywę i golenie krocza, a potem – przebicie pęcherza płodowego, użycie kleszczy lub próżnociągu.
- W planie porodu warto zawrzeć także informacje o tym, że partner chciałby przeciąć pępowinę oraz czy planujesz karmić piersią od pierwszych minut oseska.
- Na koniec kwestia szczepień. Jeśli nie zgadzasz się na szczepienie malucha, napisz o tym – pamiętaj jednak, że będziesz wówczas musiała podpisać oświadczenie o świadomości konsekwencji takiej decyzji.
- Ponadto, zastanów się nad tym, nad czym jeszcze ci zależy. Może absolutnie nie wyobrażasz sobie, aby przy twoim porodzie obecni byli studenci? Napisz o tym. I pamiętaj, że swój plan możesz tworzyć tygodniami i właśnie o to chodzi – by ostateczna wersja była pełna oraz taka, której chcesz na pewno.
Plan porodu swoją drogą, życie swoją…
Warto podkreślić, że plan porodu brany jest pod uwagę tylko w sytuacjach, gdy podczas porodu nie dochodzi do komplikacji i życie oraz zdrowie dziecka lub matki nie jest zagrożone. Gdy coś pójdzie nie tak, lekarze będą działali zgodnie ze swoją wiedzą i doświadczeniem – tak, aby wszystko skończyło się dobrze.