Seks w ciąży

Kobiety w ciąży czasami mają ochotę na seks, innym razem wręcz przeciwnie. 

seks w ciąży

Kobiety w ciąży czasami mają ochotę na seks, innym razem wręcz przeciwnie. Zazwyczaj głównym powodem różnego nastawiania do tej sfery życia są wahania poziomu hormonów w organizmie ciężarnej oraz obawy o zdrowie dziecka.

Seks w ciąży a poziom hormonów

Poziom hormonów uzależniony jest od trymestru ciąży i ma znaczący wpływ na wahania nastroju u ciężarnej kobiety od euforii do przygnębienia. Niektóre przyszłe mamy odkrywają w sobie niewyczerpalną ochotę na seks, inne unikają zbliżeń. Szczególnie dużą huśtawkę nastrojów dostarcza pierwszy trymestr ciąży w czasie, którego dokuczają ciężarnym liczne ciążowe dolegliwości, między innymi mdłości. Pogorszone samopoczucie nie zachęca do łóżkowych igraszek. W pierwszym trymestrze ciąży jest też najwyższe ryzyko poronień. Wiele par rezygnuje w tym czasie ze współżycia.
Poprawę przynosi drugi trymestr ciąży; mija większość uporczywych dolegliwości, zmniejsza się ryzyko poronienia. Odczuwanej przyjemności seksualnej sprzyja lepsze ukrwienie macicy i piersi. Wiele pań rozbudza się seksualnie, ale niektóre nadal obawiają się o dziecko lub czują się nieatrakcyjne dla partnerów.
Trzeci trymestr ciąży również sprzyja zbliżeniom, ale dość kłopotliwy może być powiększający się brzuszek. Trzeba wybierać wtedy pozycje nieuciskające brzucha.

Ochrona płodu a seks w ciąży

Przyszli rodzice zastanawiają się czy dziecko jest wystarczająco chronione w czasie zbliżenia seksualnego. Niektórzy panowie mają nawet przed oczami wizję uderzania w główkę dziecka podczas stosunku. Obraz ten może się wydawać zabawny, ale gdyby podejść do niego na poważnie, można by odkryć przyczynę wielu wycofań z życia seksualnego przez mężczyzn w okresie ciąży. Uprawiany seks nie jest dla maleństwa nieprzyjemnym uderzaniem, ale raczej kołysaniem. Dziecko przez cały okres ciąży chronione jest macicą, pęcherzem płodowym oraz płynem owodniowym. Dodatkową ochronę przed bakteriami z „zewnątrz" oraz spermą stanowi wypełniona czopem śluzowym szyjka macicy. Czasami jednak, zwłaszcza pod koniec ciąży, zalecane jest użycie prezerwatywy podczas stosunku, ponieważ zawarte w spermie prostaglandyny mogłyby wywołać skurcze macicy.

Seks w ciąży - Stop

Są sytuacje, w których lekarz stanowczo odradzi współżycie przyszłym rodzicom, dla ochrony zdrowia dziecka.

Szczególnej ostrożności i ochrony wymaga:

  • pierwszy trymestr ciąży
  • ciąża po uprzednim poronieniu
  • nieprawidłowości w obecnej ciąży (np.: krwawienia, bóle brzucha).

Ciąża zagrożona jest absolutnym przeciwwskazaniem do współżycia w czasie ciąży. Skurcze macicy wywoływane orgazmem mogłyby wywołać poronienie.
Lekarz może również zakazać seksu w ciąży ze względu na zakażenie dróg rodnych, nieprawidłowo umiejscowione łożysko czy np. nieprawidłowości dot. szyjki macicy.

Lepiej jest wstrzymać się ze stosunkiem seksualnym również pod koniec ciąży (na około 4-6 tygodni przed rozwiązaniem), także w przypadku ciąży prawidłowo przebiegającej. Seks mógłby wywołać wtedy przedwczesne skurcze porodowe. Unikanie zbliżeń seksualnych już na kilka miesięcy przed porodem zaleca się kobietom w ciąży mnogiej.

Rodzice oczekujące potomstwa powinni skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę w temacie aktywności seksualnej, który na podstawie oceny stanu płodu, oraz zdrowia i przebiegu wcześniejszych ciąż przyszłej mamy może przekazać rodzicom odpowiednie zalecenia.

Autor
Anna Chmielewska

Zaakceptowano przez eksperta

Konsultacja merytoryczna lek. med. Katarzyna Lewicka
specjalista II stopnia w zakresie ginekologii i położnictwa, ginekolog dziecięcy, ultrasonografista

fot.
Fotolia