Każda przyszła mama zgodzi się ze stwierdzeniem, że jednym z najprzyjemniejszych ciążowych obowiązków jest kompletowanie wyprawki dla niemowlaka
Każda przyszła mama zgodzi się ze stwierdzeniem, że jednym z najprzyjemniejszych ciążowych obowiązków jest kompletowanie wyprawki dla noworodka. Przechadzanie się między sklepowymi lub internetowymi półkami rodzi zachwyt i… otwiera portfel. Zanim jednak wydasz o wiele więcej, niż powinnaś - zastanów się, co naprawdę jest wam potrzebne i na jakie szczegóły zwracać uwagę.
Wyprawka na noworodka
- niech twoje zakupy będą przemyślane. A zatem… czego potrzebujesz?
Łóżeczko dla niemowlaka
Do wyboru masz to tradycyjne (z drewnianymi szczebelkami), turystyczne albo kołyskę. Jak dokonać wyboru?
- Tradycyjne drewniane łóżeczko uważane jest za znacznie ładniejsze i stabilniejsze, ale nie można go zabrać np. na wyjazdowy weekend. Minusem jest też fakt, że dzieci wkładają rączki i nóżki między szczebelki, co może skończyć się płaczem (tutaj rozwiązaniem może jednak być ładny ochraniacz).
- Łóżeczko turystyczne jest wygodne zarówno dla często wyjeżdżających rodziców (po złożeniu zajmuje niewiele miejsca), jak i dla samego malucha – siatka stanowiąca ścianki łóżeczka przyjmie wszelkie wygibasy. Takie łóżeczko nie prezentuje się jednak tak ładnie, jak zwykłe.
- Możesz zdecydować się także na kołyskę, jednak wówczas musisz liczyć się z bardzo krótkim czasem jej użytkowania – wynosi on maksymalnie 5-6 miesięcy. Ponadto, kołyska prowokuje do bujania, więc przy zmianie jej na zwykłe łóżeczko może się okazać, że maluch ma problem z zasypianiem.
Wózek dla niemowlaka
Wybierając wózek, skup się na kilku ważnych kwestiach – gdzie będziesz spacerowała, czy będziesz wózek gdzieś wnosić i jak długo planujesz użytkować gondolę.
- Jeżeli twoje spacery będą odbywały się raczej w mieście, możesz wybrać zgrabny model o skrętnych kołach. Mamy preferujące bardziej „surowe” tereny powinny raczej kupić wózek z kołami dużymi, nieskrętnymi i pokonującymi każdą nierówność.
- Druga kwestia to ciężar wózka. Jeśli mieszkasz na parterze, możesz wybrać najbardziej ciężki model na rynku. Ale jeżeli planujesz wnosić wózek na pierwsze piętro – wybierz lekki model. W przeciwnym razie szybko zbrzydną ci wszelkie spacery.
- Bardzo istotna jest wielkość gondoloi – jeśli planujesz użytkować ją krótko, możesz zdecydować się na tę w rozmiarze „s”. Bądź jednak przygotowana na to, że niektórym dzieciom taka gondolka wystarcza tylko na trzy pierwsze miesiące (zwłaszcza, gdy uwzględnisz np. gruby, zimowy śpiworek).
Wybierając gondolę, zwróć uwagę na porę roku. Rodzisz późną jesienią? Zdecyduj się zatem na naprawdę duży model. W przeciwnym razie będzie musiała przenieść malucha do spacerówki np. w lutym. A w gondoli będzie maluchowi znacznie cieplej.
Chusta dla niemowlaka
Każdy malec ma czasem taki dzień, że nie chce przebywać w miejscu innym, niż ramiona mamy – wybawieniem będzie wtedy coś, dzięki czemu twoje ręce będą wolne, a plecy odciążone. Do wyboru masz nosidła albo chusty – oba gorące polecane przez użytkowników. Co wybrać?
- Wielu fizjoterapeutów poleca chusty, które mają jednak jeden minus – dosyć długo trzeba je wiązać (dla niektórych mam zdecydowanie zbyt długo). Ponadto, latem dają więcej ciepła, niż nosidła, co bywa uciążliwe w upałach.
- Nosidła są pod tym względem zdecydowanie wygodniejsze, ale zaleca się je raczej dzieciom, które już potrafią utrzymać główkę.
Dobrym rozwiązaniem jest podpytanie koleżanek albo nawet sprawdzenie na ich dzieciach, jak sprawa wygląda w praktyce. Jeśli jednak wiesz, że z natury jesteś niecierpliwa – raczej zdecyduj się na nosidło.
W co ubrać noworodka
Nawet kobiety, które nie są w ciąży, zachwycają się ubrankami w najmniejszym rozmiarze. Trudno zatem dziwić się przyszłym mamom, które oglądając te cuda, mają ochotę kupić absolutnie wszystko. Ale miej na uwadze fakt, że…
- …dzieci naprawdę błyskawicznie rosną! O tym, jak szybko, świadczy fakt, że niektóre czteromiesięczne bąble noszą już rozmiar 74. Ubranka w najmniejszym rozmiarze mogą zatem wystarczyć tylko na… 3 tygodnie.
- …wygoda dziecka będzie dla ciebie priorytetem. Oczywiście piękna sukienka z kokardkami na pewno będzie prezentować się cudnie, ale kierując się wygodą maluszka, ubierzesz go raczej w body i półśpiochy. Jeśli chcesz kupić coś „na pokaz”, to raczej w pojedynczych egzemplarzach.
- …niektórych ubranek nie warto kupować na zapas. Jeśli rodzisz w pierwszych dniach maja i nie jesteś w stanie przewidzieć pogody – nie wydawaj pieniędzy na gruby kombinezon. Po prostu poczekaj do ostatnich tygodni przed porodem.
Fotelik samochodowy dla noworodka
Fotelik samochodowy to także bardzo ważna część wyprawki. O czym koniecznie musisz wiedzieć?
- Jeśli musisz wybrać: droższy wózek albo lepszy fotelik, zawsze wybierz to drugie. Sprawdź wybrany model w Internecie pod kątem testów ADAC.
- Nie kupuj używanego fotelika. Nawet, jeśli wygląda dobrze, może mieć uszkodzony stelaż.
Pieluchy dla noworodka
Do wyboru masz jednorazówki, pieluszki flanelowe albo te ekologiczne, wielorazowe. Jakie wybrać? Cóż, decyzję o tym podejmij dopiero po narodzinach twojego dziecka. Może się bowiem okazać, że trafi ci się słodki, ale baaardzo wymagający egzemplarz, który będzie wymagał twojej ciągłej uwagi. I wówczas, mimo dobrych chęci, nie starczy ci sił i czasu na używanie czegokolwiek, poza jednorazówkami. Zatem na początek – duża paczka zwykłych pieluszek, a potem ewentualna zmiana.
Uwaga! Pamiętaj, aby dla noworodka zakupić pieluszki z wycięciem na pępek – oszczędzisz sobie ciągłego ich podwijania.
Kosmetyki i akcesoria w wyprawce dla noworodka
Chociaż wydaje się, że potrzebujesz naprawdę wiele, wcale tak nie jest. Podstawowe minimum to:
- płyn do kąpieli (nie kupuj jeszcze szamponu, twoje dziecko może urodzić się bez włosków )
- krem ochronny do pupy
- oliwka lub balsam (nie musi być to emolient – twoje dziecko nie musi „automatycznie” go potrzebować)
- waciki i gaziki
- chusteczki jednorazowe do wycierania pupy
- sól fizjologiczna
- octenisept do przemywania pępka
- proszek do prania dla niemowląt
- nożyczki z zaokrąglonymi końcówkami
- wanienka
- aspirator do noska
Z czym warto się wstrzymać? Z odciągaczami pokarmu, butelkami, szczoteczką do włosów, a nawet przewijakiem (spora część mam woli zmieniać dziecku pieluszkę na łóżku, zwłaszcza gdy malec nieco podrośnie).
Pamiętaj też, że na początek warto kupować kosmetyki w małych ilościach – dzięki temu, jeśli okaże się, że twoja pociecha któregoś nie toleruje, nie wyrzucisz pieniędzy w błoto.