Jak ubierać niemowlę – w co ubrać noworodka?

„W co mam ubrać noworodka?” – to jedno z częściej pojawiających się pytań, gdy chodzi o zupełnie malutkie dzieci. Z naszymi podpowiedziami będzie znacznie łatwiej!

jak ubierać noworodka

Jak ubierać niemowlę w domu?

Zacznijmy od najprostszego – czyli od tego, jak ubiera się niemowlę w domu. Zakładając, że słuchamy rad specjalistów i utrzymujemy w domu temperaturę od 18 – 20 stopni Celsjusza. W takim przypadku ubieramy dziecko w dwie warstwy delikatnej bawełny. Innymi słowy, na czas aktywności maluszka idealny będzie zestaw – krótkie body plus pajacyk.

Kiedy niemowlak zasypia, warto mieć pod ręką kocyk, którym ją przykrywamy. Uwaga! Nie cztery kocyki, nie wielki, wełniany pled albo grubą kołdrę ale po prostu średniej grubości kocyk. W czasie snu rzeczywiście czujemy potrzebę dodatkowego opatulenia, ale zbyt dużo ciepła może utrudnić dziecku spokojny sen – warto o tym pamiętać.

Kiedy nasza pociecha staje się mobilna, zmieniamy system ubierania w domu i ubieramy dziecko dokładnie tak, jak siebie. Jeśli chodzisz w domu na krótkim rękawku, nie nakładaj raczkującemu, ośmiomiesięcznemu dziecku trzech długich koszulek.

Jak wybierać ubranka dla nowrodka

Dziecko, zwłaszcza to malutkie, musi mieć ubranka przede wszystkim wygodne. Trzeba pamiętać, że noworodek i małe niemowlę większość czasu spędzają w pozycji leżącej. Wówczas to, co drażniące – metka, zszycie na pleckach, kwiatek z tiulu, kokardka, szelki – będzie utrudniało dziecku wypoczynek lub sen. Idealny jest po prostu pajac.

W co ubrać niemowlę na spacer

Z ubieraniem malutkich dzieci na spacery wciąż mamy ogromny problem. Tak bardzo boimy się, że dziecko się przeziębi, że często doprowadzamy do jego przegrzania. Efekt jest taki, że kończymy spacer z płaczącym niemowlęciem, które wkrótce obsypane jest potówkami. Dodatkowo, organizm dziecko nie uczy się odporności. Jak zatem dbać o prawidłowy ubiór w zależności od pory roku?

jak ubierać niemowlę zimą

W przypadku noworodka urodzonego zimą mamy stoją przed naprawdę trudnym zadaniem. Najpierw czeka je werandowanie, potem stopniowe przedłużanie spacerów, a za każdym razem nie do końca wiadomo, jak ubrać malca.

Noworodka ubieramy w następujący sposób: body z długim rękawem, śpioszki z pełnymi stópkami, dodatkowy sweterek, zimowy kombinezon, rękawiczki i czapka. Jeżeli kombinezon nie posiada tzw. „stópek”, czyli bucików z tkaniny, to zakładamy dziecku dodatkowo grube skarpetki. Tak ubranego malca przykrywamy w wózku kocykiem.

Gdy dziecko nieco podrośnie, możemy zrezygnować z kocyka – zwłaszcza, jeśli temperatura nie przekracza minus dziesięciu stopni.

jak ubierać niemowlę latem

Stara i dobra zasada głosi, aby ubierać noworodka/niemowlę o jedną warstwę więcej, niż siebie. To się oczywiście zgadza… z jednym małym „ale”.

Kiedy na dworze królują nieziemskie wręcz upały, nie stosujemy tej reguły. Przy np. 32 stopniach Celsjusza i palącym słońcu ubieramy dziecko najlżej, jak to możliwe. Innymi słowy, w zupełności wystarczy body z krótkim rękawem.

Kiedy maluszek zasypia, możemy przykryć go tetrową pieluszką albo cienkim, ażurowym kocykiem – zwłaszcza, gdy spacerujemy w cieniu.

Wiele młodych mam ma wątpliwości dotyczące czapki w upalne dni. Czy musimy ją zakładać? Nie! Jeśli jest gorąco i nie ma silnego wiatru, czapeczka jest dziecku niepotrzebna. Pamiętajmy także, że zapalenie uszu powstaje jako skutek infekcji górnych dróg oddechowych lub po prostu od bakterii – nie jako konsekwencja „przewiania”.

Zawsze mniej przy sobie dodatkowe ubrania dla maluszka. Lato bywa pełne niespodzianek i nawet w upalny dzień może przydarzyć się nagłe ochłodzenie temperatury albo może zerwać się chłodniejszy wiatr.

Pamiętaj także, że w upały nie należy wychodzić z dzieckiem między godziną 11 a 15. Wówczas nawet krem z filtrem czy szukanie cienia może nie uchronić maluszka przed oparzeniami lub udarem.

jak ubierać niemowlę jesienią i wiosną

Wiosną i jesienią, gdy dni są cieplejsze, ubieramy malca w: długie body, pajacyk i lekki kombinezon. Noworodka dodatkowo przykrywamy kocykiem, starsze niemowlę – tylko w razie nagłego pogorszenia pogody.

Jeśli wiosenne lub jesienne dni należą do tych chłodniejszych, dodajemy sweterek pod kombinezon i grubszy kocyk. Należy pamiętać o czapce i – jeśli jest taka potrzeba, o rękawiczkach.

Jak sprawdzić, czy dziecku jest zbyt ciepło albo zbyt zimno? 

W prosty sposób – dotykamy kark. Gdy jest mokry od potu i gorący – od razu ściągamy np. kocyk. Jeśli jest zimny – dokładamy koc. Idealnie jest natomiast wtedy, jeśli kark dziecka jest po prostu ciepły.

Porady typu: „sprawdź, czy ma zimne rączki” wkładamy między bajki!

fot.
Fotolia