Ćwiczenia w ciąży zmniejszają ryzyko otyłości u potomstwa

Umiarkowane ćwiczenia w ciąży zmniejszają ryzyko otyłości u potomstwa

warto ćwiczyć w ciąży

Umiarkowane ćwiczenia w ciąży zmniejszają ryzyko otyłości u potomstwa - wynika z badań naukowców z Nowej Zelandii i USA. Informację na ten temat publikuje pismo "Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism".

Wcześniejsze badania dostarczyły licznych dowodów na to, że czynniki oddziałujące na dziecko w łonie matki, mają wpływ na jego przyszły metabolizm. Wiadomo na przykład, że dzieci kobiet otyłych lub z nadwagą rodzą się cięższe niż potomstwo matek o prawidłowej wadze. Z kolei, większy wskaźnik masy ciała noworodka (tj. masa ciała w kilogramach podzielona przez wzrost w metrach podniesiony do kwadratu) wiąże się z większymi predyspozycjami do tycia w przyszłości.

Naukowcy z Uniwersytetu w Auckland oraz z Uniwersytetu Północnej Arizony prowadzili badania w grupie 84 kobiet będących po raz pierwszy w ciąży. Połowa z nich została przydzielona do grupy, która miała regularnie ćwiczyć na rowerku stacjonarnym - maksymalnie miało to być pięć 40-minutowych sesji tygodniowo. Kobiety poproszono, by ćwiczyły przynajmniej do 36. tygodnia ciąży.

Okazało się, że dzieci kobiet ćwiczących w ciąży ważyły po porodzie średnio 143 gramy mniej niż potomstwo kobiet z grupy kontrolnej. A ponieważ nie zaobserwowano różnic w ich długości, wskaźnik masy ciała dzieci ćwiczących matek był również mniejszy.

Co ważne, ćwiczenia w ciąży nie powodowały zmian w metabolizmie glukozy przyszłych mam, które mogłyby grozić niedożywieniem dziecka. Zdaniem autorów pracy, wyniki te dowodzą, że ćwiczenia w ciąży nie hamują wzrostu płodu, a jedynie ograniczają ilość tkanki tłuszczowej, która się u niego odkłada.

Jak komentuje współautor pracy, Paul Hofman z Uniwersytetu w Auckland, jeśli weźmie się pod uwagę, że noworodki ważące dużo są bardziej narażone na otyłość w przyszłości, to można oczekiwać, że umiarkowany spadek wagi nowonarodzonego dziecka może zaowocować długotrwałymi korzyściami zdrowotnymi. JJJ

PAP - Nauka w Polsce 2010-04-11

fot.
Fotolia