Piękna mama w salonie piękności - jakich zabiegów powinna unikać kobieta w ciąży

Niestety w okresie ciąży niektóre zabiegi i kosmetyki są niewskazane lub wręcz zakazane.

jakich zabiegów kosmetycznych unikać w ciąży

Przyszła mama w zdrowej przebiegającej bez zakłóceń ciąży, może korzystać z dobrodziejstw salonów piękności. Niestety w okresie ciąży niektóre zabiegi i kosmetyki są niewskazane lub wręcz zakazane.

Zabiegi proponowane ciężarnym powinny być mało inwazyjne, delikatne i wykonywane ręcznie. Większość lekarzy zaleca by w pierwszym trymestrze ciąży ograniczyć używanie kosmetyków do niezbędnego minimum, tak by rozwijający się płód miał jak najmniejszy kontakt z substancjami chemicznymi. A przez cały okres ciąży stosować kosmetyki przeznaczone specjalnie dla kobiet ciężarnych.

Zabiegi odradzane kobietom ciężarnym.

Solarium i intensywne opalanie. Przyszła mama powinna zrezygnować z opalania zarówno na słońcu, jak i w solarium. Po pierwsze organizm może ulec niebezpiecznemu przegrzaniu, po drugie szalejące hormony i promienie UV mogą przyczynić się do powstania plam pigmentacyjnych.

Farbowanie włosów. Zawarty w farbach amoniak wykazuje zdolność przenikania do krwioobiegu, a następnie - do łożyska. Choć wystąpienie tego ryzyka jest raczej znikome, stosowanie farby odradzane jest również ze względu na znaczne prawdopodobieństwo wywołania reakcji uczuleniowej, co może mieć miejsce nawet w przypadku Pań, u których wcześniejsze zabiegi farbowania przebiegały zwykle bezproblemowo.

Trwała ondulacja. Zabiegiem zdecydowanie odradzanym podczas okresu ciąży jest trwała ondulacja. Wdychanie oparów wytwarzanych podczas tzw.: "trwałej", może wywołać u kobiety ciężarnej zawroty głowy, mdłości, a nawet omdlenia. Poza tym włosy kobiety ciężarnej będące pod ciągłym wpływem burzy hormonalnej mogą na "trwałą" zareagować w nieoczekiwany sposób, przez co efekt może wyraźnie odbiegać od zamierzonego.

Zabiegi z użyciem prądu i ultradźwięków, np. jonoforeza, elektroforeza, galwanizacja. Prąd przenikający przez organizm może mieć negatywny wpływ na rozwijający się płód

Depilacja woskiem, pastą cukrową. Zabiegi tego typu mogą być odczuwane, jako znacznie bardziej bolesne dla kobiety w ciąży. Istnieje także zagrożenie, że naczynka rozszerzające się pod wpływem rozgrzanego preparatu powiększą sie trwale i powstaną żylaki.

Depilacja ultradźwiękowa. W ciąży zakazane są wszystkie zabiegi wykorzystujące ultradźwięki, bo mogą wywoływać silne skurcze macicy i w efekcie doprowadzić do poronienia.

Depilacja laserowa. Ciąża jest bezwzględnym przeciwwskazaniem do wykonywania zabiegów laserowych. Nie ma badań dotyczących skutków niepożądanych i odległych następstw zabiegów laserowych jak również ich wpływu na rozwój płodu. W czasie ciąży mają miejsce gwałtowne zmiany hormonalne, które mogą powodować nieprzewidywalne reakcje skóry. Poza tym zabieg jest bolesny, a po depilacji laserowej skóra jest mocno uwrażliwiona i bardziej podatna na powstawanie przebarwień. Wreszcie, w ciąży trudno byłoby leczyć ewentualne powikłania po zabiegu (np. poparzenia).

Zabiegi wyszczuplające i drenujące, np. drenaż limfatyczny, endermologia, guam, zabiegi z zużyciem alg. Zabiegi te mogą powodować podwyższenie ciśnienia, co w ciąży jest niebezpieczne.
Poza tym składniki zawarte w preparatach stosowanych podczas tych zabiegów cechują się wysoką aktywnością i łatwością w przenikaniu przez skórę trafiając częściowo do krwioobiegu, co nie jest obojętne dla rozwoju płodu.

Zabiegi z wykorzystywaniem retinolu, wszelkie zabiegi ze stężonymi kwasami np. glikolowym, jabłkowym czy mlekowym. Składniki zawarte w tych preparatach są silnie skoncentrowane i mogą przenikać do krwiobiegu, przez co mogą mieć niekorzystny wpływ na rozwój dziecka.

W czasie ciąży nie należy również:

 • korzystać z kriokomory, biczy wodnych, sauny
 • wykonywać zbyt intensywnych masaży okolic piersi i brzucha,
 • wykonywać makijażu permanentnego czy tatuaży,
 • zażywać gorących kąpieli,
 • poddawać się zabiegom z zakresu kosmetologii estetycznej

Szkodliwe substancje w kosmetykach

Nawet popularne kosmetyki dostępne w drogerii mogą być niebezpieczne dla kobiet w ciąży, jeśli zawierają szkodliwe substancje.

Czytaj uważnie etykiety i nie kupuj produktów, które zawierają min.:

 • witaminę A i jej pochodne (retinol i retinoidy), bo działają teratogennie i mogą powodować uszkodzenia płodu
 • ftalany mogą zaburzać gospodarkę hormonalną ludzkiego organizmu np. lakiery do paznokci, mydła, szampony, lakiery do włosów
 • triclosan substancja podejrzewana o właściwości rakotwórcze - np. mydła antybakteryjne, płyny do kąpieli
 • kwasy owocowe - np. kremy do twarzy, kosmetyki wykorzystywane do profesjonalnych zabiegów złuszczania skóry
 • hydrochinon - składnik kremów wybielających
 • amoniak - farby do włosów
 • kofeinę - kremy antycelulitowe, kofeina zwiększa ryzyko pojawienia się żylaków
 • tetracyklina - działają uszkadzająco na płód i toksycznie na wątrobę matki, np. leki przeciwtrądzikowe
 • fluor, jego nadmiar może być toksyczny dla płodu, np. płyny do płukania jamy ustnej, zabieg fluoryzacji
 • kwas salicylowy i jego pochodne, mogą powodować wady wrodzone płodu, powikłania ciąży, zaburzenia krzepnięcia krwi u noworodka. np. pilingi, kosmetyki przeciwtrądzikowe
Autor
redakcja oseseka

Zaakceptowano przez eksperta

Konsultacja merytoryczna lek. med. Katarzyna Lewicka
specjalista II stopnia w zakresie ginekologii i położnictwa, ginekolog dziecięcy, ultrasonografista

fot.
Fotolia