Pielęgnacja włosów w ciąży

Poziom estrogenów oraz towarzysząca mu burza hormonalna wpływać mogą nie tylko na nastój i samopoczucie, ale również na kondycję włosów przyszłej mamy.

pielęgnacja włosów w ciąży

Czas ciąży to jeden z najważniejszych okresów z życiu każdej kobiety. Niemniej podniesiony poziom estrogenów oraz towarzysząca mu burza hormonalna w różnorodny sposób wpływać mogą nie tylko na nastój i samopoczucie, ale również na kondycję włosów przyszłej mamy.

W tym czasie szczególną uwagę zwrócić należy na odpowiednią pielęgnację pasm oraz przeprowadzane zabiegi.

Przetłuszczanie się włosów w ciąży

Tak naprawdę zachowanie naszych włosów w znacznej mierze uzależnione jest od trymestru ciąży, w którym obecnie się znajdujemy. Pierwsze tygodnie ciąży, ze względu na zwiększony poziom sebum wydzielanego przez skórę głowy, skutkować może znacznym przetłuszczaniem się włosów w ciąży. To okres, w którym zaleca się stosowanie szamponów oraz odżywek stworzonych specjalnie z myślą o problemie przetłuszczania.
Pamiętajmy, by w ciąży włosy przetłuszczające myć w letniej, niegorącej wodzie, w odstępnie dwu, trzydniowym. Podczas samego zabiegu starajmy się natomiast nie masować skóry głowy zbyt intensywnie, by nie pobudzać jej do nadmiernego zwiększenia poziomu wydzielanego sebum. Przy pielęgnacji włosów przetłuszczających się w ciąży zaleca się również używanie płukanek z ziół m.in. rumianku czy pokrzywy, gdyż wpływają one na regulację pracy gruczołów łojowych, a ponadto zapobiegają podrażnieniom i działają bakteriostatycznie.

Łamiące się i przesuszone włosy w ciąży

Panie, których włosy dotychczas wykazywały skłonność do łamania oraz nadmiernego przesuszenia, mogą zauważyć znaczne nasilenie powyższego zjawiska. Brak równowagi wodnej wyrównać możemy za pomocą olejków np. z wiesiołka czy jojoby, oraz składników odznaczających się silnymi właściwościami nawilżającymi tj. d-panthenolem i kolagenem. Olejki odnajdziemy w ofertach wielu sklepów zielarskich, sklepów ze zdrową żywnością oraz stoisk z aromaterapią. W przypadku składników sięgać należy jednak po kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji włosów suchych, gdyż to właśnie one częstokroć wzbogacane są w substancje silnie nawilżające.
Sam zabieg mycia suchych pasm powinien być przeprowadzany nie częściej niż dwa razy w tygodniu, natomiast tuż po umyciu zaleca się stosowanie odżywek oraz balsamów stworzonych z myślą o potrzebach kosmyków nadmiernie przesuszonych.
Domowym sposobem nawilżenie suchych włosów jest tzw.: "kąpiel oliwna". Mieszankę uzyskujemy poprzez połączenie oliwy z oliwek z jednym żółtkiem jajka. Następnie specyfik nakładamy równomiernie na włosy i owijamy sztucznym tworzywem (może to być zarówno specjalny czepek jak i zwykła, foliowa reklamówka). Maskę zostawiamy na włosach na 2 do 3 godzin, po czym dokładnie spłukujemy ciepłą wodą.

Farbowanie i rozjaśnianie włosów w ciąży

W czasie pierwszego trymestru ciąży unikać powinnyśmy zwłaszcza stosowania farb do włosów i płynów do trwałej ondulacji. Zawarty w nich amoniak wykazuje, bowiem zdolność przenikania do krwioobiegu, a następnie - do łożyska. Choć wystąpienie tego ryzyka jest raczej znikome, stosowanie farby odradzane jest również ze względu na znaczne prawdopodobieństwo wywołania reakcji uczuleniowej, co może mieć miejsce nawet w przypadku Pań, u których wcześniejsze zabiegi farbowania przebiegały zwykle bezproblemowo. Jeśli jednak zdecydowane jesteśmy na zmianę koloru włosów, zaleca się używanie delikatnych szamponów i pianek koloryzujących oraz metod naturalnych takich jak np. zastosowanie henny.

Trwała ondulacja w ciąży

Zabiegiem zdecydowanie odradzanym podczas okresu ciąży jest trwała ondulacja. Kilkugodzinne wdychanie oparów wytwarzanych podczas tzw.: "trwałej", może wywołać u kobiety ciężarnej zawroty głowy, mdłości, a nawet omdlenia. Poza tym włosy kobiety ciężarnej będące pod ciągłym wpływem burzy hormonalnej mogą "trwałą" po prostu wypierać, przez co efekt może wyraźnie odbiegać od zamierzonego.

Łupież w ciąży

Drugi trymestr ciąży to czas, w którym kondycja włosów ulega znacznej poprawie. Nabierają one siły, stają się zdecydowanie mocniejsze i lśniące. Jednak problemem, z jakim nawet wtedy zmagać mogą się przyszłe mamy jest zjawisko łupieżu. Nie powinnyśmy jednak bezradnie czekać aż nieestetyczne białe płatki same ustąpią, gdyż w ten sposób zwiększamy ryzyko wystąpienia stanu zapalnego mieszków włosowych, a nawet całej powierzchni skóry głowy. W walce z łupieżem skutecznym sprzymierzeńcem będzie wyciąg z czarnej rzepy, robione systematycznie płukanki z pokrzywy czy użycie nafty kosmetycznej. Możemy również pokusić się o sporządzenie domowej maski z oleju rycynowego, żółtka i niewielkiej ilości soku z cytryny. Ponadto zaleca się również używanie powszechnie dostępnych szamponów i odżywek przeciwłupieżowych, najlepiej sporządzanych na bazie składników naturalnych.

Wypadanie włosów po ciąży

Innym problemem, z którym zmagają się praktycznie wszystkie młode mamy tuż po urodzeniu dziecka, jest wypadanie włosów. Mniej więcej w trzecim miesiącu po porodzie, jak dotąd podwyższony poziom estrogenów zaczyna gwałtownie spadać, czego skutkiem jest wspomniana utrata części włosów. Jednak nie ma obaw do niepokoju. U Pań, które nie zdecydowały się na karmienie piersią problem ten ustępuje na ogół w okresie sześciu, maksymalnie dziewięciu miesięcy. Kobiety karmiące piersią muszą jednak uzbroić się w cierpliwość, gdyż w ich organizmie występować będzie podwyższone stężenie prolaktyny, czyli hormonu, którego nadmiar również może przyczynić się do nadmiernego wypadania włosów.

Pielęgnacja włosów w ciąży

Okres ciąży to przede wszystkim czas silnej burzy hormonalnej. To właśnie wtedy należy położyć szczególny nacisk na odpowiednią pielęgnację włosów. Odpowiednio dobrane kosmetyki, zarówno te wprost ze sklepowych półek jak i te wytwarzane domowymi sposobami, z całą pewnością będą skuteczną bronią w walce z kaprysami kosmyków przyszłej mamy. Pamiętajmy, iż w trakcie ciąży powinnyśmy zostać otoczone szczególną opieką i troską. Czemu więc opieka ta miałaby nie dotyczyć naszych włosów?

Artykuł powstał przy współpracy z Kliniką Handsome Men www.handsomemen.pl

fot.
Fotolia