6 typowych objawów ciąży

Z chwilą zapłodnienia komórki jajowej w organizmie kobiety zachodzą burzliwe zmiany mające na celu zapewnienie prawidłowych warunków dla rozwijającego się płodu.

objawy ciąży

Z chwilą zapłodnienia komórki jajowej w organizmie kobiety zachodzą burzliwe zmiany mające na celu zapewnienie prawidłowych warunków dla rozwijającego się płodu. Większość objawów ciąży występujących do końca czwartego miesiąca jest wynikiem oddziaływania hormonów na organizm kobiety wytwarzanych przez łożysko - gonadotropina kosmówkowa oraz jajniki - progesteron i estrogeny.

Jakie są objawy ciąży

Pierwsze objawy ciąży mogą wystąpić już w drugim tygodniu od zapłodnienia.

Brak miesiączki i podwyższona temperatura ciała.

Jeśli miesiączka spóźnia się o kilka dni, a Wy nie stosowaliście żadnych środków antykoncepcyjnych, możesz zacząć przypuszczać, ze zostaniesz mamą. Jeśli doszło do zapłodnienia to temperatura twojego ciała w czasie spodziewanego terminu miesiączki może wzrosnąć o 6 do 10 kresek.

Zmęczenie, senność, rozdrażnienie.

Możesz czuć się zmęczona i senna. Organizm szykując jak najlepsze warunki dla rozwoju dzidziusia, skupia na tym całą swoją energię. Większość ciężarnych odczuwa duże zmęczenie w pierwszym trymestrze i potrzebuje o wiele więcej snu niż przed ciążą. Rozdrażnienie i huśtawka nastroju to wynik szalejących w organizmie hormonów.

Nudności, wymioty, wrażliwość na zapachy.

Bardzo częstym i charakterystycznym objawem ciąży są nudności, które mogą nawet doprowadzać do wymiotów. Dokuczają one ponad połowie ciężarnych. Nudności i wymioty mogą rozpocząć się między 2 a 8 tygodniem po zapłodnieniu, ustępują zwykle po 14-16 tygodniu. Nudnościom często towarzyszy nadwrażliwość na zapachy.

Częstsze oddawanie moczu.

Macica rozpulchnia się i powiększa robiąc miejsce dla dziecka, uciska przy tym na pęcherz moczowy, dlatego też częściej odwiedzasz toaletę.

Piersi staja się bardziej wrażliwe na dotyk.

Już od pierwszych dni ciąży piersi są bardziej czułe na dotyk, bywają możesz odczuwać mrowienie i napięcie gruczołów sutkowych.

Powiększenie brzucha.

Już w 8 tygodniu ciąży może powiększyć się brzuch jest to związane ze zmianą wielkości macicy, dlatego noszone do tej pory ubrania mogą okazać się ciut za ciasne.

Zrób test ciążowy

Jeśli zauważyłaś u siebie część z opisanych symptomów możesz kupić w aptece test ciążowy. Test daje ok. 98% pewności. Badanie wykonuje się z próbki moczu - powinien to być mocz poranny. Test najlepiej wykonać po ok 10 dniach po terminie spodziewanej miesiączki. Wynik zwykle otrzymasz po 5 -10 minutach.

Rodzaje testów ciążowych

  • paskowy - zanurzasz pasek testowy w moczu - najtańszy,
  • płytkowy - nanosisz mocz kroplomierzem na płytkę - najczęściej stosowany,
  • strumieniowy - nie wymaga zbierania moczu w pojemniku - najwygodniejszy.

Zwykle dwie kreseczki na teście oznaczają, że jesteś w ciąży. Jeśli wynik jest pozytywny niezwłocznie skontaktuj się ze swoim lekarze ginekologiem. Ginekolog w czasie wizyty wykluczy lub potwierdzi ciążę, oceni budowę, rozmiar i kształt macicy oraz wiek zarodka i przewidywany termin porodu.

Autor
redakcja oseseka

Zaakceptowano przez eksperta

Konsultacja merytoryczna lek. med. Katarzyna Lewicka
specjalista II stopnia w zakresie ginekologii i położnictwa, ginekolog dziecięcy, ultrasonografista

fot.
Fotolia