Kiedyś wierzono, że zgaga dokucza tym przyszłym mamom, których nienarodzone dzieci mają dużo włosków na głowie. Zgaga w ciąży dokucza ciężarnym bez względu na wygląd czy płeć dziecka. Kiedy może się pojawiać, jak zwalczać zgagę w ciąży, by nie zaszkodzić dziecku i czego robić nie wolno?
Kiedyś wierzono, że zgaga w ciąży dokucza tym przyszłym mamom, których nienarodzone dzieci mają dużo włosków na głowie. Zgaga w ciąży dokucza ciężarnym bez względu na wygląd czy płeć dziecka. Kiedy może się pojawiać, jak zwalczać zgagę w ciąży, by nie zaszkodzić dziecku i czego robić nie wolno?
Co to jest zgaga i dlaczego pojawia się w ciąży?
Zgaga w ciąży to nic innego, jak uczucie palenia w przełyku oraz za mostkiem – palenie to może „promieniować” aż do ust i być źródłem dużego dyskomfortu.
Wiele osób podejrzewa, że przyczyną zgagi w ciąży jest ucisk dziecka na żołądek. Rzeczywiście, powiększająca się macica uciska zarówno żołądek, jak i jelita, ale nie jest to główna przyczyna niestrawności. Odpowiedzialne za zgagę w ciąży są zmiany hormonalne.
W okresie ciąży hormony (a dokładniej progesteron) powodują rozluźnienie mięśni gładkich przewodu pokarmowego. Dzięki temu pokarm wolniej przesuwa się przez przewód pokarmowy, pozwala to na lepsze przyswajanie przez organizm potrzebnych dziecku składników pokarmowych. Z drugiej strony, rozluźnieniu ulega także zwieracz przełyku, oddzielający przełyk od żołądka. Słabszy zwieracz nie jest w stanie utrzymać soków trawiennych, co powoduje że przedostają się one do przełyku. To z kolei skutkuje zgagą i niestrawnością.
Kiedy pojawia się zgaga w ciąży?
Wbrew powszechnym przekonaniom, zgaga w ciąży nie występuje dopiero wtedy, gdy brzuch przyszłej mamy jest już naprawdę duży. Za sprawą szalejących hormonów dolegliwość ta może pojawić się już na początku ciąży. W drugim trymestrze sytuacja hormonalna nieco się uspokaja, a wiele mam odczuwa komfort. Z kolei w trzecim trymestrze – tutaj już za sprawą ucisku na jelita i żołądek, zgaga „lubi” powracać.
Co robić, gdy dokucza zgaga w ciąży?
Walcząc ze zgagą w okresie ciąży, warto przede wszystkim korzystać z naturalnych metod. Te sprawdzone i skuteczne to:
- Jedzenie małych posiłków w niedługich odstępach czasu. Innym słowy – mało, ale często.
- Dokładne przeżuwanie każdego kęsa – zapomnij o szybkim pochłanianiu jedzenia!
- Wykreślenie z diety potraw gorących, pikantnych, smażonych i bardzo tłustych. W przypadku trzech ostatnich będzie to z korzyścią dla zdrowia twojego i twojego dziecka.
- Unikanie pozycji leżącej po posiłku. Zamiast odpoczywać w taki sposób, przejdź się na spacer.
- Picie mleka, zwłaszcza chłodnego. Mleko pozwala zobojętnić kwasy tłuszczowe.
- Żucie majeranku. To średnio przyjemna, ale skuteczna metoda. Łyżeczkę majeranku należy pożuć w ustach przez minutkę czy dwie, a następnie połknąć.
- Jedzenie migdałów. A najlepiej popijać je mlekiem.
- Unikanie obcisłych ubrań. Nacisk na brzuch to ostatnie, czego ci trzeba w ciąży. Ubieraj się lekko i komfortowo.
- Spanie z głową wyżej – pod ulubioną poduszkę podłóż poduszkę „klin” dla niemowląt – później się przyda. Albo podłóż kilka książek pod nogi łóżka.
- Unikanie napojów gazowanych – wzmagają zgagę.
Jakie zioła na zgagę w ciąży
W walce ze zgagą w okresie ciąży pomogą również zioła. Oto nasze propozycje skutecznych specyfików:
- Napar z kwiatów lipy: jedną łyżeczkę zioła zalej szklanką wrzątku, odstaw na 20 minut. Pij trzy razy dziennie po jednej szklance.
- Prawoślaz lekarski: Kup sproszkowany prawoślaz i łyżeczkę proszku wymieszaj ze szklanką wody – pij trzy razy dziennie.
- Siemię lniane: 2 łyżeczki nasion zalej szklanką wrzątku. Po przestygnięciu, gdy całość nabierze gęstej konsystencji, dolej trochę mleka i wypij.
Jak przyszła mama NIE MOŻE walczyć ze zgagą w ciąży?
Przede wszystkim – unikaj zażywania specjalistycznych środków przeciwko zgadze bez konsultacji z lekarzem. Jeśli problem bardzo się nasila, domowe sposoby nie pomagają, a ty nie możesz normalnie funkcjonować, umów się z lekarzem prowadzącym ciążę.
Zaakceptowano przez eksperta
Konsultacja merytoryczna lek. med. Katarzyna Lewicka
specjalista II stopnia w zakresie ginekologii i położnictwa, ginekolog dziecięcy, ultrasonografista