Niepozorne objawy chorób u dziecka, które wyczytasz z jego twarzy i języka

Czy wiesz, że objawy pewnych chorób można dostrzec w twarzy dziecka? Patofizjonomika to nauka zajmująca się ich rozpoznawaniem. Co ważne, dotyczy to nie tylko dorosłych, ale i dzieci. I chociaż ostateczną diagnozę musi postawić lekarz, to warto umieć rozpoznać, o czym mogą świadczyć znaki, wysyłane przez organizm dziecka

objawy chorób u dziecka

Podkrążone oczy u dziecka

Podkrążone oczy u dziecka bardzo często martwią rodziców. W wielu przypadkach okazuje się, że malec ma po prostu taką „urodę” – skóra w tym miejscu jest cieńsza, niż u innych, co tworzy charakterystyczny, niepokojący wygląd.

W niektórych przypadkach jednak podkrążone oczy są konkretnym objawem. Często zauważa się taką nieprawidłowość u dzieci z niedoborem żelaza oraz u takich, które otrzymują w diecie zbyt mało witaminy K. Jeśli dodatkowo pojawiają się inne objawy (ból brzuszka, niespokojny sen), może być to jeden z symptomów zarażenia owsicą. U innych dzieci z kolei podkrążone oczy są wynikiem alergii.

Blada skóra u dziecka 

Chociaż dzieci z reguły mają jaśniutką, wręcz mleczną skórę, u niektórych bladość wyjątkowo rzuca się w oczy. U takich maluchów koniecznie należy wykonać morfologię – bladość skóry twarzy jest bowiem jednym z pierwszym objawów anemii.

Zajady u dziecka

Zajady, czyli popękana skóra w kącikach ust, raz na jakiś czas zdarzają się niemal każdemu. Jeśli jednak występują często, np. co kilka tygodni, należy przeprowadzić badanie krwi u malca. Zajady bowiem, podobnie, jak czerwone uszy czy białe plamki na paznokciach (okresowo), mogą świadczyć o niedoborze żelaza w organizmie.

Błyszcząca skóra uszu dziecka 

Ten objaw alarmuje nas w znacznie mniejszym stopniu niż wyżej wymieniona bladość skóry. Jeżeli jednak zauważymy, że uszy dziecka wręcz zaskakująco błyszczą, zaprowadźmy go na badania krwi. Jest to bowiem jeden z objawów niedoboru wapnia w organizmie.

Drżenie powiek u dziecka

Drżenie powiek – w szczególności dolnej, rzadko jest zauważane przez rodziców. Zdarza się jednak, że dzieci o tym wspominają, mówiąc np., że „skacze” im oko. Jeśli zdarza się to dość często, może być to objaw niedoboru magnezu. Dodatkowym symptomem jest nieoczekiwany napływ energii u dziecka po godzinie 20 – oczywiście nie licząc sytuacji, gdy smyk uciął sobie drzemkę o 17.

Żółte białka oczu dziecka

Zawsze, gdy wydaje nam się, że skóra bądź białka oczu u dziecka mają żółtawe zabarwienie, należy wykonać badanie krwi. Może być to pierwszy objaw chorób wątroby bądź pęcherzyka żółciowego. Jeśli więc zauważamy taki symptom i wrażenie to utrzymuje się w świetle dziennym, nie czekajmy.

Język – organ, który powie ci najwięcej

O ile z całej twarzy dziecka możemy spróbować wyczytać pewne informacje, o tyle najbogatsze ich źródło stanowi bez wątpliwości… język.

  • naloty i osady na języku dziecka

Jeśli osad jest białawy, a dziecko pije sporo mleka – to najprawdopodobniej nie mamy do czynienia z chorobą. Gdy jednak jest go sporo – prawdopodobnie mamy do czynienia z infekcją bakteryjną lub anginą (co najczęściej potwierdzają dodatkowe objawy).

Żółtawy odcień nalotu na języku może mówić nam o chorobie refluksowej, bywa też objawem zaburzeń pracy wątroby. Jeśli natomiast język jest brązowawy, a malec długo przyjmował antybiotyki – nie ma powodu do niepokoju, jest to tylko objaw uboczny.

Opryszczka, która również może przydarzyć się najmłodszym, będzie charakteryzowała się szarym nalotem na języku oraz pojawieniem się licznym pęcherzyków. Nie zwlekaj wówczas z wizytą u pediatry.

  • struktura języka dziecka

Bardzo niepokojącym, a nieznanym wielu rodzicom objawem jest suchy i miejscami popękany język. Gdy zauważymy taki objaw u dziecka, bez wahania udajemy się do lekarza – może to bowiem świadczyć o tak poważnej chorobie, jaką jest cukrzyca.

Jeżeli dziecko ma za sobą trudniejszy okres i przyjmowało sporo leków przeciwzapalnych oraz przeciwbólowych, jego języczek może być pokryty nierównomiernymi plamkami. Objaw ten zniknie, gdy organizm wróci do normy.

  • kolor języka dziecka

Zdrowy język powinien mieć kolor czerwony, ale nie w intensywnym odcieniu. Gdy jest inaczej i organ ten staje się intensywnie czerwony na koniuszku, może to świadczyć o niedoborach witamin z grupy B. Z kolei taki kolor na całym języku jest informacją o nieprawidłowościach z pęcherzykiem żółciowym. Odcień zwany „malinowym” często występuje przy szkarlatynie, jako jeden z licznych objawów choroby.

Oczywiście język dziecka może być nie tylko „zbyt” czerwony – niepokojąca jest także jego bladość. Wówczas należy przeprowadzić badania krwi i upewnić się, czy malec nie cierpi na anemię.

fot.
Fotolia