5 ważnych dla dziecka badań profilaktycznych, o których musisz pamiętać

W przypadku dzieci profilaktyka jest szczególnie ważna, ponieważ maluchy najczęściej nie powiedzą nam same, że coś jest nie tak – pewne objawy przyjmują za naturalny stan rzeczy.

badania profilaktyczne dzieci

Do pediatry najczęściej zabieramy dziecko dopiero wtedy, kiedy coś się dzieje. I słusznie – nawet sami lekarze przestrzegają, że wizyta w przychodni z powodu drobnych dolegliwości jest dla malca większym zagrożeniem niż pożytkiem. Z drugiej jednak strony, raz na jakiś czas powinniśmy odwiedzić gabinet lekarza także wtedy, gdy dziecko jest okazem zdrowia. A wszystko w ramach dobrej profilaktyki.

Bo przecież wszyscy wiemy, że lepiej zapobiegać niż leczyć – zwłaszcza, gdy chodzi o najdroższych naszemu sercu milusińskich. Co zatem musimy regularnie kontrolować?

Morfologia u dziecka 

W przypadku wielu dzieci morfologia jest badaniem wykonywanym kilka razy rocznie – pozwala ono pediatrze ocenić, czy np. infekcja u  dziecka ma charakter bakteryjny, czy może wirusowy.

Jeżeli jednak twoja pociecha już od dłuższego czasu ma się świetnie i podejrzewasz, że ostatnie badanie krwi wykonane było rok wcześniej – udajcie się do laboratorium. Dzięki badaniu lekarz oceni ilość czerwonych oraz białych krwinek, ocen zawartość hemoglobiny oraz hematokrytu. To z kolei pozwoli na szybkie wykrycie np. anemii.

Nasza porada: Jeśli chcesz uzyskać skierowanie na badanie, to udaj się do poradni dzieci zdrowych albo – co jest jeszcze lepszym rozwiązaniem, postaw na prywatne badanie. Nie kosztuje ono wiele, a dzięki temu unikniesz niepotrzebnej wizyty w pełnej wirusów przychodni zdrowia.

Jak przygotować dziecko do badania krwi? 

Najdokładniejsze wyniki uzyskuje się, gdy dziecko jest na czczo, zasada ta nie dotyczy jednak niemowląt. Pamiętaj także, aby starszakowi obiecać jakąś nagrodę, dzięki której znajdzie w sobie odwagę na badanie z igłą w roli głównej.

USG brzucha dziecka 

Regularne wykonywanie USG brzucha dziecka pozwala na wykrycie nieprawidłowości, które być może nie dają jeszcze objawów. Jest także bardzo wskazane u maluchów, które mają problem z zaparciami, biegunkami oraz bólami tej okolicy ciała.

Zdecydowanie warto przeprowadzić takie badanie także wówczas, gdy dziecko do tej pory w ogóle go nie miało. Czasem zdarzają się nieprawidłowości w budowie organów, które nie muszą być groźne, ale o których warto wiedzieć.

Dodajmy, że starsze dzieci bardzo lubią to badanie, a młodsze prawie nigdy nie płaczą podczas jego wykonywania.

Jak przygotować dziecko do USG brzucha?

Przed badaniem dobrze byłoby podać dziecku coś do picia. Nie za wiele, bo dziecko nie wytrzyma do badania – tylko tyle, by pęcherz nie był pusty.

Badanie wzroku u dziecka  

Poza sytuacjami, gdy coś nas niepokoi, badanie wzroku powinno być wykonywane przed rozpoczęciem przez dziecko zajęć w przedszkolu oraz zdecydowanie przed rozpoczęciem nauki w szkole. To bardzo istotne, ponieważ malec nie powie nam, że np. niewyraźnie widzi – nie ma przecież porównania, więc przyjmuje, że tak musi być (podobnie jest z daltonizmem). Niewykryte problemy ze wzrokiem mogą powodować z kolei szereg kłopotów z nauką (i cały szereg następstw, np. niechęć do szkoły).

Najwłaściwiej jest wykonywać takie badanie raz do roku – wada wzroku może przecież pojawić się w dowolnym czasie.

Jak przygotować dziecko do badania wzroku 

Pod względem medycznym nie musimy robić niczego. Jedyne, o co musimy zadbać, to dobre samopoczucie dziecka i jego optymistyczne nastawienie do badania.

Badanie stóp i postawy dziecka

Badanie postawy dziecka oraz stóp pod kątem ewentualnych nieprawidłowości ma wielkie znaczenie dla rozwoju pociechy. Wcześnie wykryte wady pozwolą na szybkie wdrożenie zajęć profilaktycznych, z kolei długotrwały brak interwencji może doprowadzić do zmian trwałych.

O samej wizycie u ortopedy nie musimy pamiętać – nie możemy jednak zapominać o bilansach zdrowia. Badanie postawy dziecka i zdrowia jego stóp oceniane są dokładnie między innymi na bilansie 2, 4 i 6-latka.

Jak przygotować dziecko do badania postawy

Badania tego typu nie wymagają żadnego przygotowania ze strony dziecka (czy rodziców). Pamiętaj o tym, że trzeba taki bilans wykonać – to wystarczy.

Badanie stomatologiczne u dziecka 

Niestety, pod względem dbałości o stan uzębienia naszych dzieci znajdujemy się w niechlubnej końcówce listy krajów europejskich. Do dentysty zgłaszają się przede wszystkim rodzice tych dzieci, które narzekają na intensywny ból albo mają wręcz zgniłte zęby. Oczywiście trudno oczekiwać, by takie maluchy były potem pozytywnie nastawione do stomatologa.

Zadbaj nie tylko o to aby twoja pociecha miała piękne i zdrowe zęby, ale także – by nie bała się dentysty. Jedyną metodą na uniknięcie bólu podczas wizyty oraz traumatycznych wspomnień jest regularne odwiedzanie gabinetu stomatologicznego. Co pół roku pojawiajcie się w gabinecie, a z całą pewnością uda się wam i jedno i drugie.

Jak przygotować dziecko do wizyty u dentysty 

Poza obietnicą ciekawej nagrody oraz wspierającymi słowami („pamiętasz, jaki byłeś ostatnio odważny? Byłam z ciebie bardzo dumna i wiem, że tym razem też tak będzie. Poza tym sam wiesz, że wizyty kontrolne i leczenie małych dziurek wcale nie boli”) pozostaje tylko przypilnować, by malec porządnie wyszorował zęby przed wizytą. 

fot.
Fotolia