Otyłość ojca związana z ryzykiem chorób wątroby u potomstwa

Potomstwo mężczyzn, u których wcześnie pojawia się otyłość, jest narażone na choroby wątroby - wynika z amerykańskich badań, o których informuje pismo "Gastroenterology".

otyły ojciec chore dziecko

Potomstwo mężczyzn, u których wcześnie pojawia się otyłość, jest narażone na choroby wątroby - wynika z amerykańskich badań, o których informuje pismo "Gastroenterology". Zdaniem autorów pracy, odkrycie to sugeruje, że istnieje genetyczny związek między otyłością a chorobami wątroby.

Naukowcy z Narodowego Instytutu Cukrzycy oraz Chorób Układu Trawiennego i Nerek przeanalizowali dane medyczne zebrane w dużej grupie osób - uczestników wieloletniego badania nad podłożem chorób układu krążenia (tzw. Framingham Heart Study). W analizie uwzględniono 1732 osoby (tyle samo mężczyzn i kobiet), których oboje rodziców również brało udział w tym badaniu.

Za otyłych uznano tych pacjentów, których wskaźnik masy ciała wynosił 30 lub więcej.

Okazało się, że wczesne pojawienie się otyłości u ojca, tj. ok 41 roku życia, było związane z wyższym ryzykiem chorób wątroby u potomstwa. Objawiało się to podwyższonym stężeniem enzymu wątrobowego o nazwie aminotransferaza alaninowa (ALT) w surowicy krwi. Zależność ta była nawet silniejsza u potomstwa, które nie było otyłe. Nie zaobserwowano natomiast związku między wysokim ALT u dzieci a otyłością matki.

Prawidłowo stężenie ALT w surowicy krwi powinno mieścić się w granicach 5-40 U/l (jednostek międzynarodowych na litr). Podwyższony poziom ALT w surowicy jest wskaźnikiem choroby wątroby. Najczęściej jest on spowodowany niealkoholowym stłuszczeniem wątroby, które ma związek z otyłością i może prowadzić do zapalenia wątroby, marskości a nawet raka tego narządu.

Zdaniem biorącej udział w badaniach Caroline S. Fox, wyniki jej zespołu wskazują, że skłonność do podwyższonego stężenia ALT może mieć podłoże genetyczne. Badaczka podkreśla jednak, że dalsze badania są niezbędne, by potwierdzić istnienie genetycznych predyspozycji do choroby wątroby w ogólnej populacji. JJJ

PAP - Nauka w Polsce / 2008-04-07

fot.
Fotolia