Kaszel u dziecka - o może oznaczać

Symptom zwykłego przeziębienia w przypadku dzieci do lat trzech bywa częstym powodem stresu dla rodziców. I nie bez przyczyny…

kaszel u dziecka

Kaszel u dziecka - symptom zwykłego przeziębienia w przypadku dzieci do lat trzech bywa częstym powodem stresu dla rodziców. I nie bez przyczyny. Maluszki gorzej niż dorośli radzą sobie z kaszlem, bo ich drogi oddechowe są znacznie węższe. Dodatkowo, w przypadku niemowlaków nie pomaga pozycja leżąca, która utrudnia odksztuszanie.

Rodzaje kaszlu

Na początku przeziębienia pojawia się zwykle suchy kaszel wynikający z podrażnienia gardła i tchawicy. To dość zwykły objaw, który łagodzić można naturalnymi syropami nawilżającymi śluzówkę. Z chwilą, gdy kaszel u dziecka zmieni się w charakterystycznie szczekający, mamy najczęściej do czynienia z zapalaniem krtani, które u maluszków może być groźne. Gdy kaszel u dziecka zamienia się w mokry oznacza to zwykle odrywanie się lepkiej wydzieliny spływającej wraz z katarem. Rozróżniamy jeszcze kaszel dudniący, typowy dla zapalenia tchawicy oraz krztuszący, gdy dziecko ma problem ze złapaniem powietrza – często z powodu zapalenia oskrzelików. Słyszalne świsty podczas kasłania mogą być związane z zapaleniem oskrzeli lub wskazywać na astmę.

Jak pomóc kaszlącemu dziecku?

Kaszlące dziecko potrzebuje świeżego powietrza i odpowiedniej wilgotności. Bez względu na przyczyny kaszlu, dbajmy aby pokój był często wietrzony i nawilżany, najlepiej specjalnym urządzeniem. Zwykła inhalacja z soli fizjologicznej wykonana za pomocą nebulizatora może złagodzić kaszel suchy i astmatyczny. Zaleca się także podawanie dużej ilości płynów, najlepiej częstymi łyczkami, zaś w przypadku gęstego kataru regularne odsysanie wydzieliny za pomocą frondy. U leżących niemowląt pomaga oklepywanie plecków w pozycji leżenia na brzuszku na kolanach jednego z rodziców.

Jeśli dziecko ma zapalenie krtani i budzi się z krztuszącym, duszącym kaszlem, należy jak najszybciej owinąć je kocem i wyjść na chłodne powietrze, które obkurczy drogi oddechowe. Naturalnie, kaszlące dzieci należy trzymać z dala od dymu papierosowego czy drażniących chemikaliów. Astmatycy muszą mieć zawsze przy sobie preparat obkurczający oskrzela, który powinien być natychmiastowo podany przy ataku.

Dzieciom do lat 3 nie powinno się podawać syropów przeciwkaszlowych bez konsultacji z pediatrą.

Kiedy iść z dzieckiem do lekarza?

Jeśli dziecko kaszle i nagle zaczyna się dusić, robi się sine na ustach, twarzy lub języku, ma wysoką gorączkę, kaszle intensywnie kilka godzin, odkasłuje z krwią  lub wydaje dziwne odgłosy nabierając powietrza pomiędzy atakami kaszlu, to należy niezwłocznie udać się na pogotowie. Szybkiej interwencji wymaga także kaszel łączony z wymiotami oraz podejrzenie utknięcia drobnego obiektu w drogach oddechowych. W przypadku typowych przeziębień konsultacji u pediatry wymaga każdy kaszel u niemowlaka do 3 miesięcy, zwłaszcza wcześniaków, oraz kaszel, który wyraźnie męczy dziecko i wiąże się z gorączką powyżej 38 stopni. Niepokojący powinien być również kaszel u dziecka trwający ponad tydzień. 

Autor
Agata Pavlinec
fot.
Fotolia