Ciąża i pierwszy rok macierzyństwa są wyjątkowym wyzwaniem dla kręgosłupa. Bóle odczuwane w jego okolicach są zatem dość typową dolegliwością. Jak sobie z nim radzić?
Ciąża i pierwszy rok macierzyństwa są wyjątkowym wyzwaniem dla ciała kobiety – w tym także dla jej kręgosłupa. Bóle odczuwane w jego okolicach są zatem dość typową dolegliwością. Jeśli dodatkowo przed ciążą popełniałaś drobne grzeszki – pozwoliłaś sobie na kilka kilo nadwagi, często krzyżowałaś nogi, garbiłaś się przy siedzeniu, odpoczywałaś głównie na kanapie i dodatkowo spałaś na niskiej jakości materacu, ból może być naprawdę intensywny. Jak sobie z nim radzić?
Bóle kręgosłupa w ciąży
Bóle kręgosłupa w ciąży zwykle zaczynają być odczuwane po drugiej połowie ciąży – gdy brzuszek zaczyna być już widoczny. Środek ciężkości przesuwa się wówczas ku przodowi, a odcinki piersiowy i lędźwiowy kręgosłupa zaczynają się nieznacznie wyginać.
Ponadto, po 5 miesiącu ciąży w organizmie kobiety zaczyna być wytwarzany hormon o nazwie relaksyna. Jego działanie jest dobroczynne – zmiękcza on spojenie łonowe oraz rozluźnia stawy krzyżowo – biodrowe, co ma ułatwić przechodzenie dziecka przez kanał rodny. Niestety, wydzielanie hormonu ma też swoje „skutki uboczne” w postaci rozluźniania wiązadeł kręgosłupa oraz mięśni, które go przytrzymują. Solidna konstrukcja ma mniej wsparcia i zaczyna boleć.
Jak sobie radzić z bólami kregosłupa w ciąży?
Im mniej będziesz dbała o kręgosłup w czasie ciąży, tym bardziej będzie cię on bolał – to prosta zasada. Pamiętaj zatem, aby:
- nosić odpowiednie buty
Ciąża to nie odpowiedni czas na wysokie szpilki albo zupełnie płaskie balerinki. Jedne i drugie są modne, ale przecież teraz jesteś w okresie, gdy moda schodzi na drugi plan. Noś dobrze dopasowane, wygodne obuwie na 3-centymetrowych obcasach. To idealna wysokość dla twojego kręgosłupa.
- dbaj o prawidłową postawę podczas siedzenia
Plecy wygięte w literę „c” podczas kilku godzin siedzenia przy biurku to gwarancja późniejszego bólu kręgosłupa – nie tylko w ciąży! Pamiętaj zatem o prawidłowej postawie – dosuń pupę do oparcia krzesła (nie siadaj na jego brzegu) i wyprostuj się. Dzięki temu twój kręgosłup jest aktywny, co zmniejszy odczuwanie przykrych dolegliwości. Unikaj także wszelkiego krzyżowania nóg albo pozycji, w której zgięte nogi masz pod pupą.
- nie przesadzaj z pracą
Ok, wszyscy wiemy, że ciąża to nie choroba. Ale wyścig pt. „zobaczymy, jak długo wytrzymam, to nic, że mnie boli” naprawdę nie ma sensu. Nie musisz niczego udowadniać – ani sobie, ani innym. Jesteś w ciąży i masz prawo pójść na zwolnienie, jeśli kręgosłup mocno daje ci popalić. Odpoczynek ma tutaj naprawdę duże znaczenie – nawet prawidłowa postawa niewiele pomoże, jeśli spędzasz w pracy 10 godzin.
- bądź aktywna
Oczywiście nie musisz, a nawet nie powinnaś pokonywać długich maratonów. Niemniej wybranie się na basen albo długi, spokojny spacer z całą pewnością nie zaszkodzi ani tobie, ani dziecku. Możesz też skorzystać z masażu relaksującego i każdego dnia pogimnastykować się chociaż dziesięć minut.
- zadbaj o dobry sen
Tylko przyszłe mamy wiedzą, że wyspanie się w zaawansowanej ciąży nie jest wcale takie proste. Niemniej, musisz postarać się o minimum 7-mio godzinny odpoczynek. Bardzo ważne jest, abyś spała na wysokiej jakości materacu, a nie np. na rozkładanej kanapie. Dodatkowo, świetnym pomysłem na wsparcie kręgosłupa jest korzystanie ze specjalnej poduszki dla ciężarnych zwanej czasem rogalem.
Koniecznie przeczytaj: Jak prawidłowo spać w ciąży?
Ból kręgosłupa w ciąży, kiedy do lekarza?
Koniecznie udaj się do lekarza, jeżeli ból kręgosłupa w ciąży jest coraz silniejszy i masz wrażenie, że przychodzi falami. Może to oznaczać, że zaczyna się akcja porodowa – nie czekaj zatem zwłaszcza, jeśli jeszcze nie ukończyłaś 37 tygodnia ciąży.
Ból kręgosłupa po porodzie
Kiedy maleństwo pojawi się na świecie, z początku ból kręgosłupa daje o sobie zapomnieć… by wrócić po kilku tygodniach. Przyczyną jest znowu zbyt duże obciążenie – karmienie dziecka w niewłaściwych pozycjach, ciągłe jego noszenie, brak czasu na odpoczynek.
Jak dbać o kręgosłup po porodzie?
- dbaj o prawidłową pozycję podczas karmienia piersią
Niektóre mamy podczas karmienia piersią doprowadzają nawet do… naciągnięcia ścięgien ramion! Takie urazy powstają przy próbie sięgnięcia np. po telefon czy kocyk. To jednak nie jedyne „grzeszki” mam karmiących. Leżenie w dziwnej pozycji, garbienie się, niedopuszczanie do odpoczynku kręgosłupa – wszystko to powoduje, że znowu zaczyna on boleć.
Zadbaj zatem o prawidłową postawę podczas tych waszych wyjątkowych chwil. Zanim przystawisz malca, przygotuj sobie coś, czym podeprzesz plecy – nawet, jeśli karmisz na leżąco.
- noś dziecko tylko wtedy, kiedy naprawdę musisz
Oczywiście wcale nie sugerujemy, żeby pozbawiać się kontaktu z malcem – staraj się jednak większość czasu raczej z nim siedzieć/leżeć, niż go nosić.
- schylaj się prawidłowo
To oczywiste, że po przyjściu dziecka na świat masz wiele do zrobienia i schylać się musisz z pięćset razy dziennie (choćby po to, aby wytrzeć z podłogi ulane mleko). Jednak zwróć uwagę na to, w jaki sposób się pochylasz. Prawidłowo powinnaś najpierw ugiąć kolana, a potem sięgnąć po daną rzecz. Jeśli więc po prostu się pochylasz – zmień swój nawyk.