Przetłuszczające się włosy w trakcie ciąży

Bardzo często nadmiar estrogenów, koniecznych do prawidłowego rozwoju płodu nie zawsze korzystnie wpływa na kondycję włosów i skórę. 

przetłuszczające się włosy w ciąży

Ciąża to czas, w których zmiany w zachowaniu się twojego organizmu zaskoczą, bo to nie tylko rosnące i coraz bardziej rozpychające się w brzuchu mamy maleństwo, nie tylko coraz bardziej nabrzmiałe piersi szykujące się do karmienia oseska. Szał hormonów sprawia, że wiele zmian zaskakuje młodą mamę.

Bardzo często nadmiar estrogenów, koniecznych do prawidłowego rozwoju płodu nie zawsze korzystnie wpływa na kondycję włosów i skórę.  Zazwyczaj organizm ciężarnej zaczyna pod wpływem zmian hormonalnych produkować zbyt dużo sebum i kobiety skarżą się na tłustą cerę, często pojawia się na niej trądzik, a włosy przetłuszczają się często tak intensywnie, że trzeba je myć nawet codziennie.

Jak włosy mogą zaregować na zmiany hormonalne w ciąży

Oczywiście najgorszą sytuację mają te mamy, które mają włosy z tendencją do przetłuszczania się jeszcze przed ciążą -jeśli musiałaś przed ciążą myc włosy co drugi, trzeci dzień to musisz liczyć się z tym, że w pierwszym trymestrze ciąży już po kilku godzinach Twoje włosy mogą być tłuste. I nie ma żadnej dobrej rady, by w tym momencie pomóc skutecznie włosom – jedynie powinnaś używać szamponów do włosów przetłuszczających się i myć włosy w letniej wodzie, oraz w zależności od koloru włosów płukać je naparem z rumianku lub pokrzywy – te dwa zioła wpływają korzystnie na funkcjonowanie gruczołów łojowych, co w rezultacie może nieco zmniejszyć produkcję sebum. Jednak w pierwszym trymestrze ciąży nie bardzo możesz na to liczyć, a bardziej radykalnych metod nie należy stosować ze względu na to, że płód w tym czasie jest najdelikatniejszy i rozwijają się w nim wszystkie narządy.

Jeśli Twoje włosy przed ciążą były suche i miały tendencję do łamania się i puszenia to w początkach ciąży problem również się nasila. W tej sytuacji należy po prostu myć szamponami i stosować odżywki, które przede wszystkim będą nawilżać włosy. Tu podobnie jak przy włosach przetłuszczających się należy myć włosy w letniej wodzie i stosować kosmetyki o bardzo naturalnym składzie.

Jednak im bardziej zaawansowana ciąża, tym mniej problemów z włosami, ponieważ progesteron sprawia, że włosy tłuste staja się przesuszone, zaś suche otrzymują większą ilość sebum, co je doskonale natłuszcza i nawilża.

Przetłuszczające się włosy w ciąży jak sobie radzić

Wróćmy jednak do włosów tłustych, które sprawiają problemy najczęściej przez cały trymestr, a czasami nawet dłużej włosy przetłuszczają się z dużym nasileniem – czasami, to nie jest żart, robią się tłuste i brzydkie już po 2-3 godzinach od umycia. Jedyne zalecenie dla Ciebie jest takie, że możesz w tej sytuacji myć włosy nawet dwa razy dziennie, ale starając się jak najmniej masować skórę głowy, bo to może pobudzić gruczoły łojowe do pracy, podobnie zresztą jak zbyt ciepła woda podczas mycia głowy – stąd za;lecenie , by myć głowę w lekko ciepłej, a nawet letniej wodzie.

Często razem z przetłuszczaniem pojawia się łupież i tu rodzi się poważny problem – w czasie ciąży nie należy używać szamponów i preparatów przeciwłupieżowych, ponieważ zawierają one środki przeciwgrzybiczne, które w opinii wielu badaczy są niebezpieczne dla rozwijającego się płodu, ponieważ łatwo wraz z krwią matki przenikają do łożyska, które nie traktuje je jako trucizn i dostarcza rozwijającemu się maleństwu. Przeciwdziałać można takiemu stanowi poprzez stosowanie naturalnych środków do pielęgnacji – sok z czarnej rzodkwi, napar z pokrzywy, wywar ze skrzypu polnego – to środki poprawiające stan włosów.

Czasami włosy mają tendencję do wypadania właśnie w czasie ciąży – jest to jakby zaprzeczeniem teorii, że włosy w drugim trymestrze  przestają wypadać i stają się piękne, błyszczące.
Oczywiście, że taka sytuacja może się zdarzyć, ale musi ona mieć jakąś przyczynę - najczęściej jest to osłabienie organizmu rozwijającą się ciążą, możesz mieć po prostu anemię, która dotyka wiele kobiet w odmiennym stanie. Nie eksperymentuj jednak samodzielnie z witaminami i minerałami – szczególnie niebezpieczne są nadwyżki żelaza – niech lekarz zadecyduje, czy sztuczne witaminy, czy też zmiany w diecie poradzą sobie z problemem.

Zazwyczaj już w drugim trymestrze ciąży problem z przetłuszczającymi się włosami mija, ponieważ Twój organizm adaptuje się do zmienionej gospodarki hormonalnej, a co więcej duża ilość estrogenów powoduje zahamowanie produkcji prolaktyny i wzrasta produkcja lizyny, która hamuje wypadanie włosów.

Bardzo ważna jest tu także dobrze zbilansowana dieta – niektórzy specjaliści podkreślają, że w czasie ciąży wręcz najważniejsza jest dobrze zbilansowana dieta – nie należy jeść za dwoje ale dla dwojga – wówczas nie przytyjesz w ciąży i nie będziesz mieć większych problemów z włosami cerą. Należy jednak unikać słodyczy, a nawet bardzo słodkich owoców – węglowodany w tej formie podane mogą wzmacniać tendencję do przetłuszczania się włosów.

Materiał przygotowany dla osesek.pl przez Klinikę Handsome Men

fot.
Fotolia