7 domowych sposobów na katar i przeziębienie w ciąży

Podpowiadamy, czym możesz leczyć przeziębienie w ciąży oraz kiedy należy zasięgnąć porady lekarza.

przeziębienie w ciąży

Nawet, jeśli dołożysz wszelkich starań, aby swoją ciążę przejść w zdrowiu, istnieje duże prawdopodobieństwo, że i tak w końcu złapie cię najzwyklejsze przeziębienie. I o ile „normalnie” wiedziałabyś, co robić, to w ciąży sprawy mają się zupełnie inaczej. Podpowiadamy, czym możesz leczyć przeziębienie w ciąży oraz kiedy należy zasięgnąć porady lekarza.

Domowe sposoby na katar i przeziębienie w ciąży

Ciąża, szczególnie w pierwszych trzech miesiącach trwania, jest bardzo „delikatnym” stanem. Na ile tylko jest możliwość uniknięcia typowych leków, na tyle powinnaś ją wykorzystać. Innymi słowy – im więcej domowych sposobów na kurację wypróbujesz, tym bardziej bezpieczne jest twoje dziecko. Oto domowe sposoby na przeziębienie w ciąży, które są skuteczne i na pewno nie zaszkodzą maluchowi:

 • kąpiel parowa na zatkany nos w ciąży

Jeżeli katar wyjątkowo ci dokucza, sporządź sobie kąpiel parową – nachyl się nad garnkiem z gorącą wodą i oddychaj tak przez kilka minut. Dzięki temu katar będzie rozrzedzony i z łatwością wydmuchasz noc. Opcjonalnie możesz także użyć inhalatora i soli fizjologicznej.

 • woda z miodem i cytryną na przeziębienie w ciąży

Oczywiście na gorąco. Poprawią twoje ogólne samopoczucie, usuną toksyny z organizmu oraz zadziałają napotnie.

 • herbatka z lipy na przeziębienie w ciąży

W okresie przeziębienia musisz dużo pić – zwykłą wodę zastąp jednak zdrowotnie działającymi herbatami, takimi jak działająca napotnie herbata z lipy.

 • maść majerankowa na katar w ciąży

Zapchany nos będzie znacznie mniej męczący, gdy posmarujesz go maścią majerankową. Ułatwi ona oddychanie i zapobiegnie otarciom naskórka.

 • syrop z cebuli i czosnku babciny sposób na przeziębienie w ciąży

Czyli absolutnie niezastąpiony lek autorstwa naszych babć. Aby otrzymać taki syrop, musisz pokroić w kostkę kilka cebul, a następnie zasypać je cukrem lub – co będzie jeszcze zdrowsze, zalać miodem. Następnie słoik z taką miksturą połóż w ciepłym miejscu (np. na kaloryferze) i poczekaj kilka godzin, aż cebula puści sok – to właściwy syrop. Dla większej skuteczności dodaj do cebuli posiekany ząbek czosnku.

 • roztwór z siemienia lnianego na kaszel w ciąży

Roztwór z siemienia lnianego polecany jest przede wszystkim na kaszel. Połącz łyżeczkę siemienia ze szklanką wody, dodaj łyżeczkę miodu i gotuj przez dziesięć minut. Zażywaj taki roztwór dwa razy dziennie.

 • napar z prawoślazu na bol gardła w ciąży

To z kolei świetny sposób na łagodzenie bólu gardła. Wystarczy, że zaparzysz łyżeczkę prawoślazu jedną szklanką wrzątku, możesz dodać także trochę miodu dla poprawienia smaku specyfiku.

Leki na przeziębienie w ciąży – zachowaj ostrożność!

Niestety, nie mamy dla ciebie dobrych wiadomości. Po pierwsze, większości popularnych leków na przeziębienie nie można stosować w ciąży (a już na pewno nie bez konsultacji z lekarzem). Bez obaw możesz jednak zażywać/stosować:

 • spray na katar – z przeznaczeniem dla kobiet w ciąży. Oparty jest na naturalnych składnikach (zawiera między innymi miętę), więc może być stosowany bez przyzwolenia lekarza,
 • paracetamol – w przeciwieństwie do ibuprofenu, paracetamol został uznany za środek bezpieczny także dla kobiet w ciąży. Stosuj go, gdy bóle mięśni/głowy stają się bardzo uciążliwe albo gdy temperatura wzrośnie powyżej 38 stopni.

Zażycie wszelkich innych środków (nawet tych popularnych, na przeziębienie) może już mieć wpływ na rozwijające się w tobie dziecko, dlatego nie zażywaj ich na własną rękę.

Przeziębienie w ciąży - kiedy do lekarza?

Zwykłe przeziębienie w ciąży nie jest zagrożeniem dla ciebie i twojego dziecka. Jeżeli jednak twoje samopoczucie nie poprawia się w ciągu 2-3 dni, a kaszel lub ból gardła nasilają się – udaj się do lekarza. Poproś o konsultację także wtedy, gdy:

 • bardzo wysoko gorączkujesz (ponad 39 stopni)
 • od początku infekcji bardzo boli cię gardło
 • kaszel jest „szczekający” – może to świadczyć o zapaleniu krtani

Jeżeli okaże się, że dolega ci coś poważniejszego, niż zwykłe przeziębienie w ciąży, będziesz musiała zażyć antybiotyk. Nie martw się jednak na zapas – lekarze doskonale wiedzą, które leki wybrać, aby nie zaszkodziły one rozwijającemu się w tobie dziecku.

Autor
Karolina Wojtaś
fot.
Fotolia