Masowanie brzucha w ciąży – wolno czy nie wolno?

Wraz z pojawieniem się ciążowego brzuszka, u niemal każdej przyszłej mamy powstaje potrzeba dotykania go, głaskania i masowania. Na widok tych czułości wiele osób z otoczenia ciężarnej podnosi alarm pt. „tak nie wolno, możesz poronić!”. Czy to prawda?
Masowanie brzucha w ciąży

Masowanie brzucha w ciąży – wolno czy nie?

Jak to w podobnych sytuacjach bywa – wszystko zależy od konkretnego przypadku. Z całą pewnością głaskanie, dotykanie, a szczególnie masowanie brzucha jest zabronione, jeżeli ciąża jest w jakikolwiek sposób zagrożona. Faktem jest bowiem, że takie działania mogą wywołać przedwczesne skurcze, w efekcie doprowadzając do przedwczesnego porodu albo poronienia.

Dotykania brzucha należy zaprzestać także wówczas, gdy nie ma takich wytycznych ze strony lekarza prowadzącego ciążę, ale przyszła mama sama zauważa, że po chwilach czułości „z brzuchem”, zaczyna on twardnieć albo pojawiają się skurcze. Uwaga! Nie muszą one występować natychmiast – warto obserwować swoje ciało przez około dobę.

Kiedy zatem można masować brzuch? Wtedy, gdy ciąża przebiega bez zastrzeżeń, a przyszła mama wie, w jaki sposób powinna dotykać brzuch.

Jak wykonywać masaż brzucha w ciąży

Zacznijmy od zakazu – nie wolno masować brzucha na samej górze. Według specjalistów, to właśnie masowanie tej okolicy szczególnie może pobudzić macicę do wytwarzania skurczów.

W niższych partiach brzucha możesz na przykład delikatnie głaskać brzuch. Możesz też go nawilżać, jednocześnie masując – w tym celu użyj albo naturalnych olejków (np. z awokado) albo specjalistycznych kosmetyków dla kobiet w ciąży, zapobiegających pojawianiu się rozstępów.

Masowaniem jako takim może być delikatne podszczypywanie skóry, czyli chwytanie jej fałdek między palce. To dobry sposób, aby nieco „zahartować” skórę, musisz jednak pamiętać o zachowaniu delikatności.

Świetnym sposobem na wzmocnienie skóry brzucha jest także peeling brzucha (delikatny!) oraz masaż wykonywany gąbką pod prysznicem. Po zakończonej kąpieli warto także opłukać brzuch chłodniejszą (ale nie lodowatą) wodą.

Dotykanie brzucha w ciąży przez innych ludzi

Niemal każda przyszła mama lubi dotykać swojego brzucha, ale spora część nie jest zachwycona, gdy robią to… inni. Niestety, wielu osobom nie przychodzi to do głowy. Czasem nawet zdarza się, że zupełnie obca kobieta w sklepowej kolejce wyciąga dłoń w kierunku brzucha przyszłej mamy!

Nie musisz się na to godzić. Nawet, jeśli jesteś osobą mało asertywną, to warto znaleźć w sobie odwagę, by zaprotestować przeciwko takim praktykom czy zwyczajom.

Oczywiście nie chodzi o to, aby być niegrzeczną i wszczynać awantury na sam widok ręki sunącej w kierunku brzucha – warto pamiętać, że takie działanie wynika z życzliwości. Co zatem możesz zrobić?

Powiedz to, co czujesz – to najprostsze i najlepsze rozwiązanie. Zwykłe odsunięcie się i słowa: „proszę wybaczyć, ale nie lubię, kiedy ktoś dotyka mojego brzucha” w 99% wystarczają. Możesz też użyć zwrotów: „krępuje mnie to”, „nie podoba mi się to”. To nic złego – przecież to twoje ciało, twój brzuch i twoje dziecko.

Znalezienie w sobie odwagi nie tylko kończy nieprzyjemne przeżycie, ale też poprawia nastrój. Jeśli jednak nie umiesz zdobyć się na jawny protest, powiedz po prostu: „Lekarz zabronił mi głaskania brzucha, proszę tego nie robić” i już. 

Pamiętaj, że nie chodzi tutaj tylko o obce osoby – równie dobrze możesz zaprotestować, gdy zaczyna dotykać cię teściowa, koleżanka z pracy czy ktokolwiek inny. A jeżeli ktoś z związku z tym okaże niezadowolenie – cóż, na to już nic nie możesz poradzić i to jego problem nie Twój.

Autor
redakcja oseseka
fot.
Adobe Stock