Cukrzyca ciążowa zwiększa ryzyko zaburzeń mowy u dzieci

Dzieci matek, u których w ciąży pojawiła się cukrzyca, są dwukrotnie bardziej narażone na zaburzenia rozwoju mowy - informuje pismo "Pediatrics".

cukrzyca w ciąży a wady wymowy dziecka

Dzieci matek, u których w ciąży pojawiła się cukrzyca, są dwukrotnie bardziej narażone na zaburzenia rozwoju mowy - informuje pismo "Pediatrics".

Badacze kanadyjscy z Universite Laval w Quebecu przebadali 221 dzieci, których matki w czasie ciąży cierpiały na cukrzycę oraz 2.612 dzieci z grupy kontrolnej. Między 18 miesiącem a 7 rokiem życia dzieci przechodziły różne testy na słownictwo i zdolności gramatyczne.

Okazało się, że maluchy urodzone przez kobiety, które miały cukrzycę ciążową, osiągały gorsze wyniki w tych testach, niż potomstwo zdrowych matek. Różnice utrzymywały się nawet po tym, jak dzieci weszły w wiek szkolny.

Badacze uważają, że różnice te mogą odzwierciedlać wpływ cukrzycy na rozwijający się mózgu płodu. Co ważne, nie jest on nieuchronny, gdyż dzieci matek lepiej wykształconych miały mniejsze problemy z mową. Zdaniem prowadzącej badania prof. Ginette, może to wynikać z tego, że dorastały one w bardziej stymulującym środowisku.

W analizie uwzględniono też inne czynniki, które mogą negatywnie wpływać na rozwój mózgu w życiu płodowym, jak spożywanie alkoholu, palenie papierosów, sytuacja ekonomiczna rodziny i nadciśnienie matki w czasie ciąży.

Dzieci kobiet z cukrzycą ciążową stanowią od 2 proc. do 14 proc. wszystkich dzieci przychodzących na świat. Ryzyko tego powikłania ciąży jest wyższe dla kobiet w starszym wieku i o większej masie ciała. JJJ

PAP - Nauka w Polsce 2008-11-10

 

fot.
Fotolia