Są pytania, które zadaje sobie absolutnie każda przyszła mama – zwłaszcza, gdy jest to jej pierwsza ciąża. „Kiedy widać płeć na USG”, „kiedy w końcu będzie widać brzuch” ...
W którym tygodniu ciąży pójść na pierwsze USG?
To pytanie pojawia się niemal automatycznie tuż po tym, jak opadną emocje związane z pozytywnym wynikiem testu ciążowego – „kiedy mogę pójść na USG?”
Jeśli korzystasz z opieki państwowej i udajesz się do gabinetu przed 11 tygodniem ciąży, to może być dla ciebie zaskoczeniem, że takie badanie nie zostanie wykonane – nie znajduje się ono w standardzie opieki okołoporodowej. W gabinetach dochodzi czasem tylko do badania na fotelu, podczas którego lekarz sprawdza, czy doszło do powiększenia macicy. Pierwsze USG „na fundusz” może być wykonane między 11 – 13 tygodniem ciąży (USG genetyczne).
Jeśli jednak nie chcesz tyle czekać, to możesz udać się do gabinetu prywatnego. Najlepiej udać się do lekarza między 7 a 8 tygodniem ciąży – aby określić, czy widoczny jest już zarodek.
Niektóre panie udają się do ginekologa już w 5 tygodniu ciąży, gdy kreska na teście jest jeszcze bardzo blada J. Odradza się jednak wykonywanie badań w tym okresie, ponieważ często okazuje się, że widać tylko pęcherzyk ciążowy.
W którym tygodniu ciąży widać płeć dziecka na USG?
Gdyby tak test ciążowy pokazywał od razu płeć maluszka! Niestety, na uzyskanie odpowiedzi odnośnie płci maluszka czekamy trochę dłużej.
Według niektórych specjalistów, pierwsze, ale jeszcze dość niepewne „predyspozycje” co do płci można stwierdzić już około 13 tygodnia ciąży. Jest to jednak możliwe tylko wtedy, gdy badanie wykonuje doświadczony specjalista, przy użyciu dobrego sprzętu i korzystnym ułożeniu malca. Niemniej, nawet przy tych sprzyjających okolicznościach wciąż istnieje ryzyko pomyłki.
Sytuacja staje się jaśniejsza po 16 tygodniu ciąży, a pewność w granicach 95-100% uzyskujemy po 20 tygodniu.
Pamiętajmy jednak, że nasze dziecko może być dość… wstydliwe. Znane są przypadki, gdy dziecko niemal do końca ciąży nie pokazało swojej płci, skutecznie odwracając się od głowicy ultrasonografu.
W którym tygodniu ciąży czuć pierwsze ruchy dziecka?
Niecierpliwość mam, oczekujących pierwszych ruchów dziecka, jest w pełni uzasadniona – to przecież jedno z najpiękniejszych na świecie doznań! Niestety, i na nie trzeba trochę poczekać.
Ogólnie rzecz biorąc przyjmuje się, że pierwsze ruchy dziecka w pierwszej ciąży odczuwa się około 20 tygodnia odmiennego stanu. Ale uwaga! Wiele kobiet na wieść o tej informacji wpada w popłoch, „bo jestem już w 21 i nic nie czuję”, podczas gdy normą może być odczuwanie ruchów dopiero w 22 tygodniu! Dodatkowo, jeśli kobieta ma więcej tkanki tłuszczowej, a łożysko umiejscowione jest z przodu brzucha, odczuwanie ruchów może się opóźnić.
W kolejnych ciążach odczuwanie ruchów możliwe jest na wcześniejszych etapach ciąży. Niektóre dane mówią nawet o 14 tygodniu, ale w rzeczywistości najczęściej są to okolice 18 tygodnia.
Do lekarza należy udać się, jeśli po 22 tygodniu ciąży przyszła mama nadal nie odczuwa ruchów. Najczęściej jednak okazuje się, że wszystko jest w porządku, a kolejne dni przynoszą długo oczekiwane kopniaki.
W którym tygodniu ciąży widać brzuch?
Jeżeli niemal od razu po wykonaniu testu masz ochotę biec do sklepu po ciążowe spodnie i wypiąć brzuch do świata, to nie jesteś wyjątkiem J. Kobiety w ciąży często czują przemożną chęć pochwalenia się swoim brzuszkiem i z wielkim zniecierpliwieniem czekają na moment, w którym odmieniony stan zacznie być widoczny.
Niestety, konkretna odpowiedź na pytanie, kiedy brzuszek zacznie być widoczny… po prostu nie istnieje. Wszystko zależy od danej kobiety. I tak, są panie, u których zaokrąglenie się brzucha widać już w 12 tygodniu ciąży, a są i takie, które na naprawdę widoczny brzuszek czekają nawet do… 28 tygodnia ciąży.
Pewne przypuszczenia możesz wysnuć na podstawie niektórych wytycznych. Jeśli jesteś szczupła, masz wilczy apetyt, jest to ciąża mnoga albo kolejna, to brzuch będzie widoczny szybciej. W przeciwnym razie możesz dość długo poczekać na ten wystający powód do dumy.
Warto też dodać, że statystycznie najczęściej brzuch zaczyna być niewątpliwie „ciążowy” między 14 a 17 tygodniem odmiennego stanu.