Wyjaśniamy, kiedy ból w ciąży rzeczywiście może świadczyć o zagrożeniu i trzeba jechać do szpitala, a kiedy jest raczej dolegliwością wpisaną w zdrowy przebieg ciąży.
Ból brzucha w ciąży zawsze rodzi obawy o bezpieczeństwo malucha w brzuchu. Na stres z tym związany najbardziej narażone są niedoświadczone przyszłe mamy, chociaż i wieloródkom zdarza się niepokoić.
Niegroźne bóle brzucha w ciąży
ból brzucha w ciąży jak przed miesiączką
Jeśli jesteś dopiero na początku ciąży (w pierwszych tygodniach jej trwania), to bardzo często możesz odczuwać ból podobny do miesiączkowego. To takie uczucie, jakbyś już, zaraz miała dostać okres. Z powodu tego bólu przyszłe mamy często spisują dany miesiąc starań „na straty” (albo uspokajają się, że nie grozi im „wpadka”) – jak się okazuje, niesłusznie. Dodajmy, że ból ten związany jest z rozciąganiem się macicy i mija w drugim trymestrze.
bóle pępka w ciąży
Bóle w okolicach pępka pojawiają się zwykle w zaawansowanej ciąży i związane są z rozciąganiem się pierścienia pępowinowego. Nie stanowią żadnego zagrożenia dla rozwijającego się dziecka i nie mają związku z macicą.
pojedyncze skurcze pojawiające się raz na godzinę lub dwie, od 20 tygodnia ciąży
Tego typu skurcze – niebolesne albo bolesne tylko trochę, nieregularne, pojedyncze, to tzw. skurcze przepowiadające (skurcze Braxtona-Hicksa). Skurcze te są dla kobiecego ciała niejako treningiem przed prawdziwym porodem i mogą pojawiać się nawet kilkanaście razy na dobę. Nie prowadzą jednak do rozwierania się szyjki macicy ani do jakiegokolwiek innego postępu porodu. Mówiąc krótko – macica ćwiczy przed porodem.
skurcze w okolicach terminu porodu
Na sam koniec oczywiście – skurcze porodowe. Są coraz bardziej regularne, coraz bardziej bolesne i nie są powodem do niepokoju. To po prostu znak, że zbliża się koniec twojej ciąży, mamo.
Bóle brzucha w ciąży – niepokojące objawy
silny ból brzucha jak przed miesiączką
W większości przypadków ból podbrzusza w pierwszych tygodniach ciąży może być dokuczliwy, ale zdecydowanie nie uniemożliwia normalnego funkcjonowania. Jeśli ciebie boli mocniej, musisz się położyć, czujesz się ogólnie źle – coś jest nie tak i trzeba to sprawdzić. Może być to także początek poronienia samoistnego.
nasilający się ból brzucha w ciąży
Jakikolwiek ból brzucha w ciąży zaczyna mieć niepokojący charakter, jeżeli się nasila z godziny na godzinę (oczywiście z wyłączeniem bólu porodowego). Nieważne, na jakim etapie ciąży jesteś – jeśli boli cię coraz mocniej, zgłoś się do lekarza.
ból skurczowy przed terminem porodu
Niestety, skurcze w 20 tygodniu ciąży nie muszą być tylko przepowiadającymi – mogą okazać się najprawdziwszymi skurczami porodowymi. Bóle skurczowe rozpoznasz po regularnym występowaniu (np. co 8 minut) oraz nasilaniu się. Jeśli nie miną w ciągu godziny, konieczna jest natychmiastowa konsultacja z lekarzem. Nie krępuj się jechać na pogotowie!
Niebezpieczne bóle brzucha w ciąży
ból bardzo silny ból brzucha w ciąży
Bardzo silny ból brzuch , na skutek którego ciężarna nie może nawet się wyprostować (znowu – pomijamy skurcze porodowe w terminie porodu) pojawia się niezwykle rzadko, ale może wystąpić. Jeśli taka sytuacja dotknie ciebie, natychmiast jedź na pogotowie albo wezwij karetkę.
ból brzucha i plamienie lub krwawienie w ciąży
Każde plamienie lub krwawienie w ciąży wymaga natychmiastowej kontroli lekarskiej. Jeżeli dodatkowo zaczyna boleć cię brzuch, nie czekaj i zbieraj się do szpitala. W przypadku, gdy krwawienie jest obfite, a ty musiałabyś czekać np. na męża powracającego z pracy, wezwij pogotowie – przyczyną takiego stanu może być bowiem wymagające błyskawicznej reakcji lekarzy odklejenie łożyska.