Ból brzucha i podbrzusza w ciąży, co może oznaczać

Nie jest tajemnicą, że pierwszym objawem zwiastującym ciążowe nieprawidłowości jest ból brzucha ...

ból brzucha w ciąży

Nie jest tajemnicą, że pierwszym objawem zwiastującym ciążowe nieprawidłowości jest ból brzucha. Dlatego też większość ciężarnych na najmniejsze kłucie, pobolewanie czy ciągnięcie w tej okolicy reaguje głębokim niepokojem. Na szczęście jednak nie wszystkie tego typu dolegliwości oznaczają zagrożenie – niektóre są nawet oznaką zdrowo przebiegającej ciąży.

Ból brzucha w pierwszym trymestrze ciąży

Dolegliwości bólowe pojawiające się w pierwszych dwunastu tygodniach ciąży sprawiają przyszłym mamom najwięcej kłopotu, jeśli chodzi o ustalenie przyczyn ich powstania. Dlaczego?

W trakcie tych pierwszych tygodni odmiennego stanu macica, mówiąc kolokwialnie „musi boleć”. Uściślając, chodzi o lekki ból brzucha – bardzo podobny do miesiączkowego, związany z rozciąganiem się macicy.

W tym początkowym okresie ciąży, chociaż dziecko jest mikroskopijne, macica przygotowuje się do spełnienia swojej ważnej roli. Każdego dnia organ ten powiększa się, a ciężarna odczuwa w związku z tym ból brzucha, ćmienie czy „rozciąganie”. To naturalny proces, który nie ma związku z poronieniem.

O tym, że coś przebiega nie tak, jak powinno, świadczy przede wszystkim pojawienie się plamienia albo krwawienia z dróg rodnych – nawet niewielką plamę na bieliźnie musimy skonsultować z lekarzem prowadzącym ciążę.

Ponadto, należy zwrócić uwagę na charakter bólu brzucha w ciąży. Jeśli przypomina miesiączkowy, nie jest bardzo intensywny (odczuwasz dyskomfort, ale możesz funkcjonować), pojawia się i znika – spokojnie, wszystko jest w normie.

Jeśli jednak ból brzucha przybiera na sile, zaczyna mieć charakter skurczowy (ból pojawia się co kilka minut) i/lub towarzyszy mu ból w dolnej części pleców, to może to świadczyć o zbliżającym się poronieniu. Kiedy boli mocno, udajemy się do lekarza natychmiast – nawet, jeśli nie ma krwawienia.

Ból brzucha w drugim trymestrze ciąży

Jednym z częściej występujących i niepokojących rodzajów bólu brzucha u kobiet będących w drugim trymestrze ciąży jest ten związany z rozciąganiem się wiązadeł macicy. Zwykle oznacza on podobne dolegliwości, jak te występujące w pierwszym trymestrze – pobolewanie, ucisk w podbrzuszu, „ciągnięcie” macicy.

Bardzo niepokojące dla mam, ale jednocześnie zupełnie typowe w tym okresie ciąży, jest doświadczanie nagłego, przeszywającego podbrzusze bólu tuż po nagłym wstaniu – np. z łóżka. Dolegliwość ta trwa zaledwie kilka sekund i także związana jest z rozciąganiem się wiązadeł macicy. Nie ma powodów do niepokoju – należy tylko spokojniej zmieniać pozycję.

Niektóre mamy już na tym etapie odczuwają dyskomfort związany z przeciąganiem się dziecka w łonie i jego wierceniem się. Nie jest to jednak poważny ból brzucha, a raczej dolegliwość bardziej przypominająca napieranie od wewnątrz.

Choć drugi trymestr ciąży jest już o wiele bardziej „bezpieczny” pod kątem ewentualnej utraty ciąży, to i na tym etapie może dojść do groźnych komplikacji. Dlatego szukaj natychmiastowej pomocy lekarza, jeżeli:

  • na bieliźnie zauważysz krew lub brązowe plamy
  • bólowi towarzyszy regularne twardnienie brzucha – może to świadczyć o akcji skurczowej
  • ból jest silny, zaczynasz się niepokoić

Ból brzucha w trzecim trymestrze ciąży

Regularny ból brzucha w trzecim trymestrze ciąży może oznaczać zbliżający się poród – co oczywiście wskazane jest tylko wtedy, kiedy przyszła mama rozpoczęła już 38 tydzień ciąży. W innych przypadkach regularne twardnienie macicy połączone z bólem brzucha wymaga natychmiastowej konsultacji lekarskiej. Pamiętajmy, że szybkie podanie leków rozkurczowych może odwlec poród nawet o kilka tygodni!

Szczególnie ważne jest, aby szukać pomocy lekarza w sytuacji, gdy przyszła mam odczuwa silny ból brzucha, któremu towarzyszy krwawienie i złe samopoczucie – może to być objaw odklejającego się łożyska.

Z pewnością natomiast nie ma podstaw do niepokoju, jeśli pojawiają się skurcze Braxtona – Hicksa. To twardnienie brzucha, które pojawia się dość regularnie  - dzięki takim „ćwiczeniom” macica przygotowuje się do porodu. Skurcze te zwykle są niebolesne, choć niektóre ciężarne wspominają o odczuwanym dyskomforcie.

Bóle brzucha w ciąży, ale niezwiązane z ciążą

Chociaż ból brzucha w ciąży niemal automatycznie wiążemy z odmiennym stanem, to musimy pamiętać, że ciąża nie chroni nas przed „zwykłymi” dolegliwościami czy problemami zdrowotnymi. Może zatem zdarzyć się, że przyszłą mamę „dopadnie”:

  • zapalenie wyrostka robaczkowego – objawia się silnym bólem brzucha, najczęściej po prawej stronie. Dodatkowymi symptomami będą gorączka i fatalne samopoczucie. Ból przybiera na sile z godziny na godzinę i konieczny jest wyjazd do szpitala.
  • kolka nerkowa – to ból wynikający z obecności kamieni w układzie moczowym. Jest bardzo silny, chwilami nie do wytrzymania i wymaga udrożnienia dróg moczowych. I w tym przypadku nie ma co czekać – należy pędzić na Szpitalny Oddział Ratunkowy.

Ból brzucha w ciąży a wcześniejsze poronienie

Jeśli przeżyłaś kiedyś poronienie i teraz znowu jesteś w ciąży, twój niepokój związany z bólem brzucha może być silniejszy, niż u innych ciężarnych. Gdy więc bardzo się martwisz, udaj się do lekarza na kontrolę i powiedz mu o swoich objawach. Uspokajające słowa ginekologa i badanie potwierdzające, że wszystko jest w porządku, przyniosą ci ulgę i nie narobią więcej szkody, niż twój silny stres.

Ból brzucha w ciąży a leki

Warto też pamiętać, że każde nasze postępowanie mające zmniejszyć ból brzucha w ciąży, musi być konsultowane z lekarzem prowadzącym ciążę. Nie zażywaj żadnych leków bez jego zezwolenia.

fot.
Fotolia