Nie jest tajemnicą, że pierwszym objawem zwiastującym ciążowe nieprawidłowości jest ból brzucha ...
Nie jest tajemnicą, że pierwszym objawem zwiastującym ciążowe nieprawidłowości jest ból brzucha. Dlatego też większość ciężarnych na najmniejsze kłucie, pobolewanie czy ciągnięcie w tej okolicy reaguje głębokim niepokojem. Na szczęście jednak nie wszystkie tego typu dolegliwości oznaczają zagrożenie – niektóre są nawet oznaką zdrowo przebiegającej ciąży.
Ból brzucha w pierwszym trymestrze ciąży
Dolegliwości bólowe pojawiające się w pierwszych dwunastu tygodniach ciąży sprawiają przyszłym mamom najwięcej kłopotu, jeśli chodzi o ustalenie przyczyn ich powstania. Dlaczego?
W trakcie tych pierwszych tygodni odmiennego stanu macica, mówiąc kolokwialnie „musi boleć”. Uściślając, chodzi o lekki ból brzucha – bardzo podobny do miesiączkowego, związany z rozciąganiem się macicy.
W tym początkowym okresie ciąży, chociaż dziecko jest mikroskopijne, macica przygotowuje się do spełnienia swojej ważnej roli. Każdego dnia organ ten powiększa się, a ciężarna odczuwa w związku z tym ból brzucha, ćmienie czy „rozciąganie”. To naturalny proces, który nie ma związku z poronieniem.
O tym, że coś przebiega nie tak, jak powinno, świadczy przede wszystkim pojawienie się plamienia albo krwawienia z dróg rodnych – nawet niewielką plamę na bieliźnie musimy skonsultować z lekarzem prowadzącym ciążę.
Ponadto, należy zwrócić uwagę na charakter bólu brzucha w ciąży. Jeśli przypomina miesiączkowy, nie jest bardzo intensywny (odczuwasz dyskomfort, ale możesz funkcjonować), pojawia się i znika – spokojnie, wszystko jest w normie.
Jeśli jednak ból brzucha przybiera na sile, zaczyna mieć charakter skurczowy (ból pojawia się co kilka minut) i/lub towarzyszy mu ból w dolnej części pleców, to może to świadczyć o zbliżającym się poronieniu. Kiedy boli mocno, udajemy się do lekarza natychmiast – nawet, jeśli nie ma krwawienia.
Ból brzucha w drugim trymestrze ciąży
Jednym z częściej występujących i niepokojących rodzajów bólu brzucha u kobiet będących w drugim trymestrze ciąży jest ten związany z rozciąganiem się wiązadeł macicy. Zwykle oznacza on podobne dolegliwości, jak te występujące w pierwszym trymestrze – pobolewanie, ucisk w podbrzuszu, „ciągnięcie” macicy.
Bardzo niepokojące dla mam, ale jednocześnie zupełnie typowe w tym okresie ciąży, jest doświadczanie nagłego, przeszywającego podbrzusze bólu tuż po nagłym wstaniu – np. z łóżka. Dolegliwość ta trwa zaledwie kilka sekund i także związana jest z rozciąganiem się wiązadeł macicy. Nie ma powodów do niepokoju – należy tylko spokojniej zmieniać pozycję.
Niektóre mamy już na tym etapie odczuwają dyskomfort związany z przeciąganiem się dziecka w łonie i jego wierceniem się. Nie jest to jednak poważny ból brzucha, a raczej dolegliwość bardziej przypominająca napieranie od wewnątrz.
Choć drugi trymestr ciąży jest już o wiele bardziej „bezpieczny” pod kątem ewentualnej utraty ciąży, to i na tym etapie może dojść do groźnych komplikacji. Dlatego szukaj natychmiastowej pomocy lekarza, jeżeli:
- na bieliźnie zauważysz krew lub brązowe plamy
- bólowi towarzyszy regularne twardnienie brzucha – może to świadczyć o akcji skurczowej
- ból jest silny, zaczynasz się niepokoić
Ból brzucha w trzecim trymestrze ciąży
Regularny ból brzucha w trzecim trymestrze ciąży może oznaczać zbliżający się poród – co oczywiście wskazane jest tylko wtedy, kiedy przyszła mama rozpoczęła już 38 tydzień ciąży. W innych przypadkach regularne twardnienie macicy połączone z bólem brzucha wymaga natychmiastowej konsultacji lekarskiej. Pamiętajmy, że szybkie podanie leków rozkurczowych może odwlec poród nawet o kilka tygodni!
Szczególnie ważne jest, aby szukać pomocy lekarza w sytuacji, gdy przyszła mam odczuwa silny ból brzucha, któremu towarzyszy krwawienie i złe samopoczucie – może to być objaw odklejającego się łożyska.
Z pewnością natomiast nie ma podstaw do niepokoju, jeśli pojawiają się skurcze Braxtona – Hicksa. To twardnienie brzucha, które pojawia się dość regularnie - dzięki takim „ćwiczeniom” macica przygotowuje się do porodu. Skurcze te zwykle są niebolesne, choć niektóre ciężarne wspominają o odczuwanym dyskomforcie.
Bóle brzucha w ciąży, ale niezwiązane z ciążą
Chociaż ból brzucha w ciąży niemal automatycznie wiążemy z odmiennym stanem, to musimy pamiętać, że ciąża nie chroni nas przed „zwykłymi” dolegliwościami czy problemami zdrowotnymi. Może zatem zdarzyć się, że przyszłą mamę „dopadnie”:
- zapalenie wyrostka robaczkowego – objawia się silnym bólem brzucha, najczęściej po prawej stronie. Dodatkowymi symptomami będą gorączka i fatalne samopoczucie. Ból przybiera na sile z godziny na godzinę i konieczny jest wyjazd do szpitala.
- kolka nerkowa – to ból wynikający z obecności kamieni w układzie moczowym. Jest bardzo silny, chwilami nie do wytrzymania i wymaga udrożnienia dróg moczowych. I w tym przypadku nie ma co czekać – należy pędzić na Szpitalny Oddział Ratunkowy.
Ból brzucha w ciąży a wcześniejsze poronienie
Jeśli przeżyłaś kiedyś poronienie i teraz znowu jesteś w ciąży, twój niepokój związany z bólem brzucha może być silniejszy, niż u innych ciężarnych. Gdy więc bardzo się martwisz, udaj się do lekarza na kontrolę i powiedz mu o swoich objawach. Uspokajające słowa ginekologa i badanie potwierdzające, że wszystko jest w porządku, przyniosą ci ulgę i nie narobią więcej szkody, niż twój silny stres.
Ból brzucha w ciąży a leki
Warto też pamiętać, że każde nasze postępowanie mające zmniejszyć ból brzucha w ciąży, musi być konsultowane z lekarzem prowadzącym ciążę. Nie zażywaj żadnych leków bez jego zezwolenia.