Polidypsja u dziecka, czy gdy malec ciągle chce… pić.

Nadmierna potrzeba picia u dziecka rzadko budzi niepokój u rodziców. Nie wiemy, że czasami jest objawem zwanym polidypsją i może świadczyć o rozwijających się u dziecka chorobach. Kiedy możemy mówić o nadmiernym pragnieniu i z jakimi chorobami może wiązać się to, że dziecko ciągle prosi: „Daj pić!”?
polidypsja co to jest

Polidypsja – jak rozpoznać ją u dziecka?

Niemal każdy rodzic, który słyszy, że wzmożone pragnienie u dziecka może być objawem choroby, zaczyna zastanawiać się, czy jego dziecko przypadkiem nie pije zbyt dużo. Od razu wyjaśnijmy – nie chodzi tutaj o wielkie upodobanie do słodzonych soków i soczków, które wiele dzieci traktuje po prostu jako słodycze i po wypiciu których traci apetyt.

Polidypsja to pragnienie bardzo wzmożone – dziecko może wypijać ogromne ilości wody, rodzice mają wrażenie, że maluchowi ciągle chce się pić. Wyraźnie odstaje pod tym względem od rówieśników. O polidypsji nie mówimy jednak w sytuacji, gdy panuje upał albo dziecku chce się pić po wzmożonym wysiłku.

Polidypsja: choroby, o których może świadczyć

  • cukrzyca

Jedną z najczęstszych chorób, których sygnałem jest nadmierne pragnienie (i o których od razu myślą lekarze), jest cukrzyca. Wówczas organizm wydala dużo wody z moczem, więc musi jej jak najwięcej pozyskać.

Dodatkowymi objawami cukrzycy będą także utrata masy ciała (albo zero wzrostu masy ciała przez wiele miesięcy) oraz zmęczenie.

  • moczówka prosta

Moczówka to choroba, w której stwierdza się nieprawidłowości związane z hormonem o nazwie wazopresyna. To dzięki niemu w organizmie zatrzymywane są odpowiednie ilości wody.

Istnieją dwie odmiany tej choroby. W pierwszej (moczówka prosta ośrodkowa) wazopresyna nie jest produkowana w odpowiednich ilościach – jest jej zbyt mało. W drugiej (moczówka prosta obwodowa) samej wazopresyny jest wystarczająco dużo, ale źle działają jej detektory, które znajdują się w okolicy nerek.

Dodatkowymi objawami moczówki jest oddawanie bardzo dużych ilości moczu w ciągu dnia i nocy, dziecko wielokrotnie się budzi), moczenie nocne, zaparcia czy suchość dłoni. Jeśli lekarz zacznie podejrzewać moczówkę, zapewne wypisze skierowanie na dalsze badania dziecka u endokrynologa.

  • zaburzenia hormonalne

Przykładem może być tutaj zespół Conna, zaburzenie, w przebiegu którego w nerkach dziecka wydala się za dużo wody i sodu, a za mało potasu.

  • nieprawidłowości w zawartości krwi

Polidypsję może wywołać na przykład nadmiar wapnia.

Warto także pamiętać, że wzmożone pragnienie może być wywołane przez zażywanie niektórych leków.

Polidypsja a zaburzenia psychiczne u dziecka

Jeśli okaże się, że liczne badania nie wskazują na chorobę (co zawsze sprawdzane jest w pierwszej kolejności), należy wziąć pod uwagę inną możliwą przyczynę polidypsji, związaną z psychiką dziecka.

W przypadku dorosłych wzmożone pragnienie miewa związek ze schizofrenią. U dzieci także jest to możliwe, aczkolwiek prawdopodobieństwo jest tutaj dość małe. O wiele bardziej możliwe jest, że u dziecka występują zaburzenia lękowe, depresja, bądź po prostu całościowe zaburzenia rozwoju.

Polidypsja – leczenie

Choroby takie, jak cukrzyca czy moczówka diagnozuje się stosunkowo prosto, a i leczenia jest opracowane i ustalone już od wielu lat – jedyne, co należy wówczas zrobić, to stosować się do kolejnych wskazówek lekarza, w niektórych przypadkach podawać dziecku leki oraz pojawiać się z malcem na badaniach kontrolnych.

Jeśli jednak badania wykluczą choroby, nie opuszczajmy tematu, ale udajmy się z dzieckiem do psychologa i pediatry. W niektórych przypadkach konieczna jest zarówno wnikliwa obserwacja zachowań dziecka, jak i rzetelna psychoterapia.

    Autor
    redakcja oseseka
    fot.
    Fotolia