Lakowanie zębów u dzieci - wszystko, co musisz wiedzieć

Rośnie świadomość w zakresie zapobiegania próchnicy u dzieci. Coraz więcej rodziców dba, aby dzieci regularnie myły zęby i co pół roku zabiera je do dentysty. Niestety, mimo tych zabiegów aż co trzeci polski przedszkolak ma dziury w zębach. Występowanie próchnicy u dzieci w wieku szkolnym sięga blisko 90%. Te statystyki uległyby znacznej poprawie, gdyby dzieci miały lakowane ząbki.

lakowanie zębów u dzieci

Na czym polega lakowanie zębów u dzieci?

Zęby mają bardzo nierówną budowę – dotyczy to zwłaszcza trzonowców i przedtrzonowców, które mają różne bruzdy, guzki i szczeliny. W tych właśnie szczelinach bardzo często zbierają się resztki pokarmu i zaczynają rozwijać się bakterie. Niestety, czasem nawet dokładne mycie zębów (a w przypadku dzieci często takie nie jest) nie pozwala na całkowite wyczyszczenie bruzd i szczelin – dlatego to właśnie w zębach znajdujących się poza granicą uśmiechu najczęściej pojawia się próchnica.

Ktoś kiedyś wpadł na pomysł, że bruzdy te może wypełnić substancją, która zapobiegnie wnikaniu jedzenia w szczeliny zęba. Tak właśnie narodził się pomysł lakowania zębów. Jest to zatem nic innego jak wygładzanie powierzchni uzębienia.

Lakowanie zębów – kiedy można je przeprowadzić?

Lakowanie zębów można przeprowadzić już po pół roku od wyrżnięcia się zęba. Wiele osób sądzi, że lakowanie stosuje się tylko u dzieci. To nieprawda, choć faktem jest, że to właśnie najmłodszych zazwyczaj poddaje się tej procedurze. Mogą jednak zdecydować się na to także i dorośli, jednak pod jednym warunkiem – ząb musi być zdrowy albo już wyleczony.

Jak przebiega lakowanie zębów?

Na początek ważna informacja, którą zdecydowanie należy przekazać dziecku, jeśli planujemy udać się z nim na zabieg: lakowanie zębów jest całkowicie bezbolesne (odczuwa się tylko delikatne smarowanie po powierzchni zębów). W dodatku można wybrać sobie kolor laku.

Kiedy znajdziecie się już z maluchem w gabinecie stomatologa, ten najpierw będzie musiał sprawdzić stan uzębienia – ocenić, które zęby nadają się do lakowania, a które nie. Należy tu wspomnieć, że nie wolno lakować zębów zarażonych próchnicą – spowoduje to tylko poważne problemy z wyleczeniem.

Po określeniu, które zęby będą lakowane, stomatolog przystępuje do działania – najpierw w ruch idzie specjalna, obrotowa szczoteczka, która dokładnie oczyszcza bruzdy. Potem zęby są osuszane, a na ich powierzchnię nakładany jest tzw. wytrawiacz. To płyn, który przygotowuje szkliwo do lakowania i sprawia, że lak mocniej do niego przywiera.

Następny etap to spłukanie wytrawiacza, nałożenie laku za pomocą specjalnego pędzelka, a potem utwardzenie go lampą – pamiętajmy, że wszystkie te etapy są bezbolesne.

Na końcu dentysta tylko upewnia się, że dziecku nic w buzi „nie przeszkadza”, czyli że laku nie jest za dużo.

Co to jest lakowanie poszerzone?

Rodzice z rezygnacją przyjmują wiadomość, że lakowanie nie może zostać przeprowadzone u dziecka, ponieważ cierpi ono na próchnicę. Warto zatem wiedzieć, że można przeprowadzić lakowanie poszerzone. Polega ono na wyleczeniu zęba na jednej wizycie (przy założeniu, że próchnica nie jest bardzo zaawansowana), a następnie przeprowadzeniu całej procedury lakowania. Sam fakt, że ząbek został już zaatakowany przez chorobę, nie oznacza, że nie można już go zabezpieczyć i dotyczy to zarówno zębów mlecznych, jak i stałych.

Ile kosztuje lakowanie zębów u dziecka?

Lakowanie zębów nie jest drogie – kosztuje od 30 do 50 złotych za jeden ząb. To niewysoka cena za efekt – szacuje się, że w przypadku zębów stałych lakowanie zapobiega próchnicy nawet w 90%.

fot.
Fotolia