Trądzik niemowlęcy – dlaczego powstaje, jak go leczyć, czego nie robić?

Występuje u około 20% dzieci i oprócz tego, że nie dodaje maluchowi urody, bardzo niepokoi rodziców. Jakie są przyczyny powstawania krostek na twarzy niemowlęcia i co robić, by zniknęły?
trądzik niemowlęcy

Trądzik niemowlęcy – jak go rozpoznać?

Trądzik u dzieci można podzielić na noworodkowy i niemowlęcy. Pierwszy z nich pojawia się u maluszków między 2 a 5 tygodniem ich życia, drugi już po ukończeniu 3 miesiąca. Według statystyk problem częściej występuje u chłopców. Jak możemy rozpoznać, że mamy z nim do czynienia?

  • krostki na początku wyglądają jak potówki, a po kilku dniach pojawiają się także te wypełnione ropą – czyli wyglądające jak typowe pryszcze
  • zmiany występują tylko w określonych miejscach: na twarzy (zwłaszcza na policzkach), szyi i czole. U niektórych dzieci mogą pojawić się także na główce, ale to rzadkość.
  • krostki są bezbolesne, więc nie mają wpływu na zmianę zachowania u dziecka (malec nie robi się np. bardziej płaczliwy i marudny, trądzik nie powoduje także kłopotów ze snem czy gorączki)
  • kiedy dziecko płacze, podejmuje wysiłek (np. podnosi główkę) albo gdy jest mu gorąco, zmiany na skórze czerwienieją i są bardziej widoczne. Chłodne powietrze sprawia z kolei, że skóra wygląda znacznie lepiej.

Uwaga!

Trądzik niemowlęcy bywa mylony przez lekarzy ze skazą białkową albo atopowym zapaleniem skóry. Dlatego w celach diagnozy warto wybrać sprawdzonego i zaufanego specjalistę. Jeśli takiego nie znamy albo po prostu podejrzewamy, że mógł się pomylić – warto zasięgnąć opinii drugiego lekarza.

Trądzik u niemowlęcia – przyczyny

Choć dla wielu rodziców jest to zaskoczeniem, wciąż nieznane są jednoznaczne przyczyny powstawania trądziku u dzieci. Lekarze mają jednak kilka swoich hipotez:

  • przegrzewanie malca

Wiele mam troskliwie ubiera swoje dzieci w kilka warstw ubrań, nie zdając sobie sprawy, że doprowadzają do przegrzania organizmu malca. W efekcie gruczoły łojowe zaczynają intensywną pracę, a skutkiem tego może być właśnie trądzik.

  • hormony

A dokładniej – androgeny, czyli hormony płciowe odpowiadające za rozwój cech męskich oraz wzmożoną pracę gruczołów łojowych. W organizmie kobiety zazwyczaj jest bardzo mało androgenów, ale zmienia się to w okresie ciąży. Wówczas hormony te przenikają przez łożysko, a później, jeśli ich poziom u matki się nie zmniejsza – przez jej mleko.

  • niewłaściwa pielęgnacja

Wielu dermatologów twierdzi, że podstawową przyczyną występowania trądziku niemowlęcego jest popełnianie błędów w pielęgnacji dziecka. Wymienia się tutaj stosowanie kosmetyków na bazie olejów mineralnych albo chlorowanych węglowodorów.

Trądzik niemowlęcy – jak go leczyć?

Niestety, brak konkretnej i pewnej wiedzy o przyczynach powstawania problemu skutkuje brakiem równie konkretnego lekarstwa. Co zatem zalecają lekarze?

Po pierwsze – nie przegrzewaj dziecka. Jeśli jego kark jest ciepły i suchy, to znaczy, że jest mu ciepło, nie dokładaj zatem jeszcze jednego kocyka. Wilgotny kark oznacza, że malec jest już przegrzany, z kolei chłodny – że dziecku może być zimno.

Po drugie – wybieraj sprawdzone dermokosmetyki. Nie powinny mieć w składzie olejów mineralnych, parafiny, wosku mikrokrystalicznego, cerezyny czy ozokerytu. Stosuj także bezzapachowe i delikatne środki do prania dziecięcych ubranek oraz pościeli.

Po trzecie, oczyszczaj skórę dziecka bardzo delikatnym środkiem myjącym, przeznaczonym dla maluszków od pierwszego dnia życia.

Po czwarte – nie smaruj zmian „na własną rękę”. Trądzik niemowlęcy należy do tych dolegliwości, które trzeba po prostu przeczekać, odpowiednio przemywając. Dopiero, gdy po kilku miesiącach nie przyniesie to poprawy, należy udać się do dermatologa i sprawdzić poziom hormonów w organizmie maluszka.

Autor
redakcja oseseka
fot.
Fotolia