Brzydki zapach dobywający się z jamy ustnej zazwyczaj kojarzony jest z brakiem higieny – próchnica atakuje kolejne ząbki, bakterie się rozmnażają, a efekt jest bardzo nieprzyjemny dla nosa. Co jednak, jeśli twoja pociecha jeszcze wcale nie ma ząbków albo są one białe i zdrowiutkie? Przyczyn może być kilka – warto się nad nimi zastanowić i omówić je z pediatrą.
Katar
Niestety, spływająca po gardle wydzielina to zlepek bakterii i wirusów, które w trakcie rozkładu zawsze powodują nieprzyjemne aromaty. Jeśli więc brzydki zapach z ust dziecka pojawia się w okresie infekcji, nie przejmuj się tym – objaw minie, gdy poradzicie sobie z wirusami.
Pamiętaj jednak, że katar o charakterze bakteryjnym (gęsty, zielonkawy lub ciemnożółty) powinien skłonić cię do wizyty u pediatry. Tylko w przypadku przezroczystej, wodnej wydzieliny możecie poczekać na ustąpienie infekcji w domu.
Dieta
A w szczególności nadmiar któregoś ze składników – na przykład mleka bądź czekolady. Jeśli lekarz wykluczy inne przyczyny dolegliwości, zastanów się nad tym, czy dieta dziecka nie jest zbyt monotonna i czy nie przeważają w niej posiłki łatwo ulegające fermentacji.
Refluks
Refluks żołądkowo – przełykowy to częsta przyczyna brzydkiego oddechu. W takiej sytuacji nieprzyjemny aromat z buzi maluszka będzie szczególnie wyraźny rano. Wszystko dlatego, że w nocy, kiedy dziecko leży, wydzielina łatwiej cofa się z żołądka.
Refluks żołądkowo-przełykowy stosunkowo często występuje u niemowląt. Powiedz lekarzowi o takiej możliwości, jeśli malec ma dodatkowo kłopoty z jedzeniem – trudno mu się połyka, w trakcie jedzenia płacze i odwraca główkę.
Migdałki
Rolą migdałków jest ochrona organizmu przed wirusami i bakteriami – migdałki działają jak strażnik, który wychwytuje i łapie drobnoustroje. Czasami jednak bakterii i wirusów jest zbyt dużo i dochodzi do przerostu migdałków. Warto wówczas zrobić wymaz z gardła i sprawdzić, czy w buzi dziecka nie rozwija się np. gronkowiec.
Angina
Angina niemal zawsze wywołuje liczne objawy – u dzieci najczęściej jest to gorączka i trudności z przełykaniem pokarmów. Może jednak być i tak, że zanim dojdzie do wystąpienia wspomnianych symptomów infekcji, u dziecka pojawi się już brzydki zapach z ust – to znak, że bakterie zaczęły swoją pracę.
Niemal zawsze brzydki zapach z ust pojawia się także, gdy w przebiegu anginy dochodzi do powstania ropni na ścianie gardła i migdałkach. Oczywiście w takiej sytuacji niezbędne jest jak najszybsze podanie dziecku antybiotyku.
Zatoki
Czasami za nieprzyjemny aromat wydobywający się z buzi malca odpowiada ropna wydzielina, która zalega w przestrzeniach nosogardła, w tym w zatokach. Objawy zapalenia zatok to między innymi chrapanie, mówienie przez nos, bóle głowy, kaszel, a także ból zębów, który nie ma związku z próchnicą.
Cukrzyca
Niestety, powodem przykrego zapachu z ust dziecka może być także rozwijająca się cukrzyca typu I. Wciąż zbyt wiele osób sądzi, że choroba pojawia się tylko u maluchów z nadwagą, podczas gdy może dotknąć nawet dzieci szczupłe i aktywne.
W trakcie rozwijania się choroby u dziecka mogą pojawić się dodatkowe objawy, ale łatwo je przeoczyć bądź wytłumaczyć okolicznościami. Jest to łatwa męczliwość dziecka i ogólne osłabienie, ciągłe pragnienie, a ponadto zwiększenie częstotliwości i objętości oddawania moczu. Charakterystyczny jest także zapach z ust – można odnieść wrażenie, że w oddechu dziecka wyczuwa się aceton.
Jeśli poczujesz u swojej pociechy właśnie taki zapach, jak najszybciej skonsultuj się z pediatrą – cukrzyca nie jest chorobą, którą można bagatelizować!
Ząbki dziecka – dbaj o nie już od pierwszych dni
W trakcie prób ustalenia, dlaczego dziecko ma nieprzyjemny oddech, może się okazać, że nie chodzi o żadną z wyżej wymienionych przyczyn. Wówczas należy raz jeszcze zastanowić się nad jakości higieny jamy ustnej. Czy malec myje zęby rano i wieczorem, każdego dnia? Czy pilnujesz dziecko w trakcie tej czynności, sprawdzasz, czy zęby zostały poprawnie umyte i nie ma nich odrobiny nalotu? Czy dziecko używa nici dentystycznej oraz płynu do płukania ust i czy dokładnie myje także język? Jeśli nie – wiesz, co robić .