Chociaż ciąża wydawała się nieznośnie długa, nareszcie się skończyła – gratulujemy! Ty powoli wdrażasz się w nowe obowiązki, a twój organizm wraca na „stare tory”. I w pewnym momencie zaczniesz zastanawiać się, kiedy właściwie powinna pojawić się tak dawno niewidziana… miesiączka.
Krwawienie po porodzie – odchody połogowe
Oczywiście większość kobiet zdaje sobie z tego sprawę, niemniej uściślijmy – krwawienie, które towarzyszy kobiecie przez kilka tygodni po porodzie to nic innego, jak odchody połogowe.
Odchody połogowe to świadectwo oczyszczania się macicy – wyrzuca ona resztki błon płodowych, śluz i krew. Proces ten może trwać nawet pięć tygodni (chociaż średnio kończy się po dwóch lub trzech), a w jego trakcie wydzielina zmienia kolor. Najpierw pojawia się krew ze śluzem, potem brązowe lub żółte upławy. Zakończenie tego etapu to informacja, że twój organizm poradził sobie z dochodzeniem do siebie „wewnątrz”. Na miesiączkę po porodzie możesz jednak poczekać nawet kilkanaście miesięcy!
Kiedy miesiączka po porodzie?
Postawmy sprawę jasno – nie ma jednej odpowiedzi na pytanie, kiedy po porodzie pojawi się miesiączka. U niektórych mam „przychodzi” już po kilku tygodniach od porodu. Inne mają „spokój” przez nawet rok.
Niemniej, na podstawie jednej przesłanki możesz przypuszczać, jak będzie w twoim przypadku – mianowicie, chodzi o sposób karmienia oseska.
Karmienie piersią powoduje, że organizm produkuje prolaktynę. To naturalny hormon, który hamuje owulację – w ten sprytny sposób natura zabezpiecza świeżo upieczoną mamę przed zbyt szybką, kolejną ciążą. Dlatego właśnie mamy, które karmią tylko piersią, zwykle nie mają miesiączki przez wiele miesięcy.
Analogicznie, kobiety bardzo szybko „przerzucające” dziecko na mleko modyfikowane mogą spodziewać się miesiączki dość wcześnie – nawet po 5 czy 6 tygodniach od porodu. Wszystko zależy od tego, w którym momencie nastąpiła całkowita rezygnacja z karmienia piersią.
Co jednak z mamami, które karmią „trochę piersią, a trochę sztucznym mlekiem”? Cóż, sytuacja jest trudna do przewidzenia. Karmienie mieszane skutkuje wydzielaniem mniejszych ilości prolaktyny. Trudno ocenić, w którym momencie dla organizmu będzie to informacja, że czas już na miesiączkę.
Brak miesiączki po porodzie
W związku z blokowaniem owulacji przez prolaktynę pojawia się pytanie, czy właściwie można w tym czasie zajść w ciążę. Należy tutaj stanowczo wyjaśnić, że karmienie piersią nie jest pewną metodą antykoncepcyjną (wiele dzisiejszych trzydziestolatków, mających rodzeństwo starsze o rok, to dzieci „powstałe” z ówczesnego silnego przekonania, że jest inaczej).
W okresie karmienia piersią, gdy mama karmi często, nie dopaja dziecka innymi płynami i gdy dieta maluszka nie jest rozszerzana, prawdopodobieństwo zajścia w ciążę nie jest wysokie – taka opcja nie jest jednak wykluczona. Jednak w sytuacji, gdy malec raz na jakiś czas otrzymuje mleko modyfikowane, nie jest karmiony wystarczająco często (minimum osiem razy na dobę) albo gdy już rozszerza się jego dietę, poleganie tylko na prolaktynie jest niezwykle ryzykowne.
Uwaga! Należy tutaj dodać, że w dużej części przypadków u kobiet pojawia się najpierw owulacja, a potem miesiączka. Absolutnie nie jest zatem tak, że „dopóki nie ma miesiączki, kobieta nie może zajść w ciążę”.
W związku z powyższym, paniom, które nie planują kolejnego dziecka albo nie planują go w danej chwili, zaleca się skuteczniejszą antykoncepcję. Są to albo prezerwatywy albo pigułki antykoncepcyjne przeznaczone dla kobiet karmiących piersią.
Nieregularny okres po porodzie
To kwestia, która spędza sen z powiek młodym mamom. Miesiączka była, ale kolejna nie przychodzi w terminie – czy oznacza to ciążę?
Niekoniecznie. Pierwsze miesiączki po porodzie wcale nie muszą być regularne. Według lekarzy, o konieczności wykonania dokładniejszych badan mówi się dopiero wtedy, gdy po pół roku od pierwszej miesiączki od porodzie wciąż pojawia się ona nieregularnie.
Miesiączka po porodzie – ciekawostki
Miesiączka po porodzie może być albo bardziej bolesna i obfita albo znacznie lżejsza, niż wcześniej. W większości przypadków mówimy o tej drugiej opcji – na przykład kobiety, które przed pierwszą ciążą cierpiały comiesięczne katusze, okres po porodzie określają jako o wiele łagodniejszy.
Warto także dodać, że rodzaj porodu nie ma żadnego wpływu na to, kiedy pojawi się pierwsza miesiączka. Nieważne, czy urodziłaś przez cesarskie cięcie czy też w sposób naturalny - istotne jest to, czy karmisz piersią.