Jak zgubić brzuch po ciąży?

Patrzysz na swoje nowonarodzone dziecko i czujesz, jak ogarnia cię spokój oraz szczęście. Byłoby ono pełne, gdyby nie… no tak, gdyby nie lekkie zniechęcenie na widok swojego odbicia w lustrze. Ten brzuch – duży, pozbawiony jędrności, sugerujący, że nadal jesteś w ciąży. Jak się go pozbyć i znowu poczuć się atrakcyjną kobietą?

jak zgubić brzuch po ciąży

Problemy ze zbyt dużym  brzuchem po ciąży dotyczą wielu kobiet. Oczywiście są panie, które wracają do formy błyskawicznie i w miesiąc po porodzie zachwycają (albo drażnią) idealną sylwetką. U większości z nas nie przebiega to jednak tak lekko. Jak więc sobie pomóc i zlikwidować tę niechcianą pamiątkę?

Kiedy znika brzuch po ciąży?

Przyznaj się – kiedy po porodzie postanowiłaś spojrzeć w lustro i ocenić wygląd brzucha? Większość kobiet robi to najszybciej, jak to możliwe, już podczas pierwszego, szpitalnego prysznica. Czy są zadowolone? Nie, są raczej… załamane. Świeżo po porodzie wygląd brzucha może zaskoczyć nawet pewne siebie kobiety. Jest przecież zwisający, obrzęknięty, wygląda jak ciasto drożdżowe albo balon, z którego dopiero ktoś spuścił powietrze. Nie ma wątpliwości, że ktoś sporych rozmiarów go zamieszkiwał.

To norma, ale warto nie zwracać uwagi na ten stan (wiesz o tym doskonale, jeśli to już twoje kolejne dziecko). Brzuch zmieni się diametralnie w ciągu kilku kolejnych tygodni. Stanie się tak na pewno, nawet, jeśli dzisiaj wydaje ci się to niemożliwe.

Przede wszystkim – macica musi się zwinąć, co zdecydowanie nie następuje w jeden dzień. Do swoich „normalnych” rozmiarów wraca ona dopiero w czwartym tygodniu po porodzie!

Po drugie – mięśnie także muszą powrócić na swoje miejsce. Do tej pory były mocno rozciągnięte, teraz będą stopniowo w coraz lepszej kondycji.

W końcu mamy i skórę. Istnieje oczywiście prawdopodobieństwo, że nie będzie ona tak jędrna i piękna, jak przed ciążą. Ale zapewniamy, że będzie wyglądała zdecydowanie korzystniej, niż zaraz po porodzie. Jeśli nie wierzysz, to pomyśl o wszystkich młodych matkach, które na pewno widziałaś na plaży. Część z nich ma fenomenalne brzuchy, prawda? Ich skóra także była rozciągnięta po porodzie!

Daj więc sobie czas – minimum 6 tygodni i powstrzymaj się od czarnowidztwa.

Pas poporodowy i bielizna korygująca

Jeśli należysz do kobiet, które lubią brać „sprawy w swoje ręce”, to zapewne już niejeden raz myślałaś o poporodowym wsparciu – specjalnym pasie albo bieliźnie modelującej. Czy ich zakładanie ma naprawdę sens?

Zacznijmy od poporodowego pasa. Już kiedyś kobiety obwiązywały się w talii, aby przyspieszyć i wspomóc kurczenie się brzucha. Dzisiaj mamy specjalne pasy. Według większości opinii, jest on wyjątkowo skuteczny i bardzo polecany. Poza tym, że wzmacnia i ściąga mięśnie brzucha, zmniejsza także ryzyko wystąpienia rozstępów oraz w pewnym stopniu likwiduje bóle pleców. Ponadto, zmusza do utrzymywania prawidłowej pozycji ciała.

Pas poporodowy może być świetnym wsparciem, ale tylko pod kilkoma warunkami. Po pierwsze – możesz założyć go dopiero 2 tygodnie po porodzie (4 tygodnie po cesarskim cięciu). Najlepiej zapytać swojego lekarza, czy możesz już go nosić. Po drugie – nie noś go dłużej, niż kilka godzin dziennie. Po trzecie – wybierz ten dobrej jakości. W przeciwnym razie będzie niewygodny, szybko się rozciągnie i przestanie spełniać swoją funkcję.

Jeśli chodzi o bieliznę korygującą, to poza poprawą naszego wyglądu w ubraniach, nie daje ona już zbyt wielu korzyści. Możesz oczywiście ją zakładać dla lepszego samopoczucia, ale zdecydowanie korzystniejszym zakupem będzie jednak pas.

Ćwiczenia i dieta i dieta po ciąży

Świeżo upieczonym mamom wizja ćwiczeń nie jawi się zbyt ciekawie. Tyle zajęć w domu plus wymagający noworodek… no cóż, trzeba dużej motywacji do ćwiczeń. Rozumiemy to, ale jednocześnie nadal namawiamy na ćwiczenia. Tylko one (plus odżywcza, zdrowa dieta) dadzą ci rezultaty, o których marzysz. Znajdź więc te 20-30 minut dziennie i poświęć je na następujące ćwiczenia:

  • unoszenie wyprostowanych nóg na kilka sekund, z pozycji leżącej (na plecach),
  • wykonywanie tzw. „nożyc” podczas leżenia na plecach,
  • skłony skośne (na przemian do prawego i lewego kolana) z leżenia na plecach,
  • wykonywanie tzw. „rowerka” z leżenia na plecach,
  • „świeca” z leżenia na plecach

Ćwiczenia po ciąży warto robić naprzemiennie, aby uniknąć nadwyrężenia mięśni oraz nudy. Już po krótkim czasie przyniosą rezultaty.

Autor
redakcja oseseka
fot.
Fotolia