Włosy a dieta przyszłej mamy

Dziecko pochłania z organizmu matki wiele składników odżywczych, co może niekorzystnie wpływać na skórę bądź włosy.

dieta w ciąży a włosy

Ciąża to najpiękniejszy okres w życiu każdej kobiety. W twoim brzuchu rozwija się mały człowiek. Jest to niezwykłe wydarzenie, które niewątpliwie zasługuje na miano największego cudu świata. Twoje ciało zmienia się, nabiera kształtów. Jednak to nie oznacza, że przestajesz być kobietą. Wręcz przeciwnie to właśnie teraz ujawnia się twoja prawdziwa kobiecość w pełnej okazałości. Tak, tak... teraz powinnaś czuć się prawdziwą kobietą. Dlaczego? Ano dlatego, że to właśnie nam kobietom przypadł ten zaszczyt, że możemy dać nowe życie drugiemu człowiekowi.

Ważne jest abyś w tym czasie czuła się wyjątkowo i kobieco. Dlatego dbanie o urodę i wygląd to podstawa. W twoim organizmie zachodzi wiele zmian. Nie tylko z zewnątrz, ale i wewnątrz. Dziecko pochłania z organizmu matki wiele składników odżywczych, co może niekorzystnie wpływać na skórę bądź włosy. Dlatego w tym okresie warto zwrócić szczególną uwagę na dietę. Włosy są szczególnie wrażliwe na zmiany zachodzące w organizmie. Wiele młodych mam narzeka na wypadanie włosów.

Jakość czy ilość?

Pamiętaj, że powinnaś jeść dla dwojga a nie za dwoje. To, że spodziewasz się dziecka nie oznacza, że musisz jeść dwa razy więcej jedzenia. Ważne jest co znajduje się na talerzu, a nie ile. Racjonalna dieta pozwoli nie tylko zadbać o zdrowie maleństwa, ale także o twoją „czuprynę", która potrzebuje teraz wzmożonej troski, niemal tak samo jak dzidziuś.

Co jeść?

Wiadomo, że teraz twoje przyzwyczajenia żywieniowe powinny ulec zmianie. To jest idealna pora, aby zadbać o włosy. Organizm dziecka potrzebuje teraz wartościowych i odżywczych składników pokarmowych. Zupełnie tak jak twoje włosy. Należy pamiętać, że prawidłowo funkcjonujące łożysko i naczynia krwionośne pobierają wszystkie potrzebne do wzrostu dziecka związki, nawet kosztem zdrowia matki. Dlatego lekceważenie prawidłowego żywienia może mieć bardzo zły wpływ na twoje pasma.

Aby zachować piękne włosy podstawę stanowią białka, są głównym ich budulcem. Dlatego powinny one być jednym z ważniejszych elementów diety. Poza tym można w nich znaleźć dwa aminokwasy siarkowe, które mają kluczowe znaczenie dla naszych włosów. Jest to metionina i cystyna. Białko jest niezbędne do budowy tkanek mamy i dziecka, jego źródłem jest chude mięso, ryby i nabiał. W czasie ciąży jego ilość powinna być zwiększona.

Istotną rolę odgrywa żelazo. Ma wpływ na prawidłowe wytwarzanie hemoglobiny, która jest niezbędna do transportu krwi z płuc do tkanek. Dzięki temu wraz z krwią komórki macierzy włosa są zaopatrzone w substancje odżywcze, energetyczne i budulcowe. Jony żelaza mają wpływ na prawidłowy rozwój struktury włosa i jego wzrost. Kobiety w ciąży najbardziej narażone są na braki tego pierwiastka, co może sprawić, ze kosmyki staną się suche, łamliwe i mogą wypadać. Niedobór żelaza może przyczynić się do niedokrwistości, pojawienia się infekcji w drogach moczowych.

Istotny składnik diety stanowią witaminy. Dlatego warto jeść dużo warzyw i owoców. Witamina A zapobiega przedwczesnemu pękaniu błon płodowych, co mogłoby przyspieszyć poród oraz przyspiesza odnowę komórek w mieszku włosowym, a także odpowiada za prawidłową budowę keratyny, która składa się na strukturę włosa. Jej źródła to dynia, czerwona papryka, marchew, szparagi, szpinak, pomidor, kalafior, brokuły, ananasy, kiwi, pomarańcze, cytryna, słonecznik, łosoś.

Z kolei jod ma wpływ na wzrost włosów i ich wytrzymałość. Dostarczanie odpowiedniej ilości jodu podczas ciąży ma duże znaczenie, gdyż zapobiega on poronieniom, porodom martwych płodów, a także zaburzeniom rozwoju psychomotorycznego dziecka. Przyszłe mamy znajdą go w cytrusach, ananasach, truskawkach, suszonych owocach, ziemniakach.

Pij duże ilości wody mineralnej. Najlepiej między posiłkami. Zrezygnuj natomiast ze słodzonych soków i napojów gazowanych. Woda oczyszcza organizm z toksyn i dostarcza składników mineralnych.

W czasie ciąży najlepiej, równocześnie wraz z racjonalną dietą, stosować suplementy diety. Często sama nie jesteś w stanie ułożyć swojego jadłospisu tak, aby zaspokoić zapotrzebowanie organizmu na wszystkie składniki. Jest to trudne zwłaszcza zimą, gdy nie mamy dostępu do świeżych warzyw i owoców. Pomogą ci różne suplementy stworzone specjalnie dla kobiet w ciąży. Specjaliści skonstruowali je w ten sposób, aby tobie i twojemu maleństwu nie brakowało witamin i minerałów. Taki zastrzyk witaminowy sprawi, że również twoje włosy będą „najedzone". Pamiętaj jednak, aby ich zażywanie skonsultować z lekarzem.

Czego unikać w codziennym jadłospisie?

Zarówno dziecku jak i mamie nie służy nadmiar węglowodanów. Zawierają one „puste" kalorie, co sprzyja nadmiarowi dodatkowych kilogramów. Z kolei włosy częściej będą się przetłuszczać, co nada fryzurze nieświeżego wyglądu. Może pojawić się także tłusty łupież. Dlatego słodycze i słodkie napoje najlepiej zamienić na warzywa i owoce, oraz dobrej jakości soki.

Z diety należy także wyeliminować składniki bezwartościowe. Są to produkty wysokoprzetworzone i tłuste. Dzięki temu przyszła mama uniknie dolegliwości związanych z układem pokarmowym. Nieodpowiednie jest także jedzenie typu fast-food. Zawiera ogromne ilości tłuszczu, który utrudnia przyswajanie niektórych minerałów np. cynku.

Koniecznie należy zrezygnować z kawy. Kofein działa moczopędnie, co prowadzi do wypłukania z organizmu wielu potrzebnych minerałów. Utrudnia przyswajanie żelaza, cynku i wapnia. Brak tych pierwiastków powoduje, że włosy stają się cienkie, łamliwe, a w okresie ciąży i połogu mogą nadmiernie wypadać.

Stosowanie się do powyższych zasad racjonalnego odżywiania pomoże zachować zarówno zdrowie, jak i piękny wygląd.

Materiał przygotowany dla osesek.pl przez Klinikę Handsome Menkonsultacja dietetyk Magdalena Jarzynka - Dietosfera

fot.
Fotolia