Jak schudnąć po ciąży – 10 praktyczny porad

Obserwacje wskazują, że im szybciej zabierzemy się za zrzucanie wagi po ciąży, tym szanse na szybkie schudnięcie i zgubienie brzucha po ciąży większe.

jak schudnąć po ciąży

Jeśli przybrałaś książkowe 12 kg, brzuch po ciąży zwykle sam zniknie w przeciągu kilku miesięcy. Jeśli jednak ciąża utuczyła cię na całego, potrzebujesz strategii. Obserwacje wskazują, że im szybciej zabierzemy się za zrzucanie wagi po ciąży, tym szanse na szybkie schudnięcie i zgubienie brzucha po ciąży większe.​ Mamy, które dają sobie pofolgować jeszcze przez cały urlop macierzyński ryzykują poważną nadwagą za 15-20 lat. A zrzucać można już od dnia porodu…

Karmienie piersią przyspieszy metabolizm i pomoże ci schudnąć po ciąży 

Karm piersią – to nie tylko najlepsze dla dziecka, ale też świetny sposób na stymulację metabolizmu i pozbycie się tłuszczu. Na samą produkcję mleka wydatkujemy ok. 300 kalorii dziennie!

Zastosuj dietę i rozsądne odżywanie by szybko schudnąć po ciąży 

Jedz rozsądnie – aby wyżywić maluszka potrzebujesz nieco więcej pożywienia, ale zamiast kiełbas, bułek czy pizzy lepiej postawić na tony warzyw i owoców, chudy nabiał i mięso, tłuszcze roślinne oraz złożone węglowodany.

Chcesz szybko schudnąć po ciąży – zrezygnuj ze słodyczy 

Zrezygnuj ze słodyczy – niepotrzebne kalorie nie tylko utrudniają ci schudnąć, ale w przypadku karmienia piersią mogą powodować kłopoty z brzuszkiem u maluszka, a nawet przyczyniać się do później cukrzycy.

Spacery z wózkiem przyspieszą odchudzanie po ciąży 

Pokochaj strollering – czyli spacery z wózkiem. Bez względu na pogodę spędzaj większość dnia maszerując po okolicznych górkach. Włóż adidasy i narzucaj sobie szybsze tempo w interwałach czasowych. A dzidzia będzie spać jak anioł!

Ćwiczenie z dzieckiem pomoże ci schudnąć po porodzie 

Ćwicz z maluszkiem – w wielu klubach lub w Internecie znajdziesz kursy jak ćwiczyć w domu nie tracąc kontaktu z niemowlakiem. Joga czy pilates nadają się świetnie do podnoszenia, kołysania czy podtrzymywania dziecka.

Regularny sen dobrze wpływa na odchudzanie po porodzie 

Śpij – brak snu jest jednym z głównych winowajców nadwagi rozregulowując działanie hormonów odpowiedzialnych za metabolizm. Korzystaj więc z każdej okazji by odsypiać zarwane noce i wprowadź dziecku regularny system drzemek i chodzenia spać, aby uniknąć częstych pobudek w nocy.

Dźwiganie ciężarów spala nadmiar tłuszczu i wspomaga odchudzanie po ciąży 

Dźwigaj ciężary – gdy tylko forma po porodzie dojdzie do normy, zainwestuj w parę hantli, którą możesz w wolnej chwili wykonywać proste ćwiczenia w domu. Badania dowodzą, że dźwiganie niezwykle efektywnie spala nadmiar tłuszczu.

Jazda na rowerze pomoże ci szybciej zgubić brzuch po ciąży 

Idź na rower – gdy tylko maluszek zacznie siedzieć, warto kupić fotelik rowerowy i zamienić auta i tramwaje na dwa kółka. Dojedziecie tak do sklepu, lekarza czy koleżanki, a twój brzuch skorzysta.

Ćwiczenia po porodzie przyspieszą odchudzanie 

Wychodne na fitness – umów się z mężem czy mamą, że raz w tygodniu wyjdziesz na profesjonalne zajęcia w klubie fitness. To świetna dyscyplina, ale też i szansa na wyjście do ludzi.

Relaks sprzyja odchudzaniu po ciąży 

Zrelaksuj się – to normalne, że mamy się wszystkim denerwują. Ale im więcej nabierzesz dystansu do potencjalnych problemów i im lepiej nauczysz się relaksować (z medytacją, jogą czy muzyką), tym łatwiej schudniesz. 

Autor
Agata Pavlinec
fot.
Fotolia