15 urodowych dylematów przyszłej mamy: „czy w ciąży można…?”

Każda z nas pragnie być piękna. Dbanie o siebie w okresie ciąży wymaga jednak nieco większej uwagi i chwili zastanowienia, czy upiększające działanie przypadkiem nie zaszkodzi dziecku. Jeśli i ty masz takie dylematy, koniecznie przeczytaj poniższy tekst. Odpowiadamy w nim na 15 popularnych pytań, zaczynających się od: „czy w ciąży można…?”
czy w ciąży można
  1. czy w ciąży można farbować włosy?

Niestety, trudno ze 100% pewnością odpowiedzieć na to pytanie. Brakuje jednoznacznych badań, które potwierdzałyby, że farbowanie bądź rozjaśnianie włosów jest bezpieczne dla płodu. Składniki farb w znikomych ilościach przedostają się do skóry i wnikają w krwioobieg, a wiele kobiet rodzi zdrowe dzieci mimo takich praktyk, jednak pewności… nie ma.

Jeśli bardzo zależy ci na farbowaniu włosów, to przede wszystkim wybieraj farby bez amoniaku albo poproś o to fryzjera, który zajmie się twoją czupryną.

  1. czy w ciąży można malować paznokcie?

Nie ma tutaj żadnych przeciwskazań – płytka paznokcia jest na tyle szczelna, że żadne szkodliwe substancje nie dostaną się do organizmu. Wybieraj jednak zmywacze bez acetonu i pamiętaj, że w czasie porodu twoje paznokcie powinny być niepomalowane.

  1. czy w ciąży można malować paznokcie lakierami hybrydowymi?

Podobnie jak w przypadku zwykłych lakierów, tak i te hybrydowe możesz używać w czasie ciąży. Warunek jest jeden – nie powinny mieć w składzie formaldehydu, toluenu czy ftalanu dibutylu (DBP). To bardzo szkodliwe substancje! Niezalecane jest także wdychanie amoniaku, dlatego poproś swoją manikiurzystkę o zdejmowanie hybryd frezarką albo sama spiłuj lakier.

  1. czy w ciąży można robić trwałą ondulację?

Podobnie, jak w przypadku farbowania włosów, tak i tutaj zaleca się ciężarnym unikanie korzystania z tak pełnych chemii produktów z uwagi na brak odpowiednich badań. Jeśli musisz zakręcić włosy, to zrób to po I trymestrze i to najlepiej korzystając z ondulacji ziołowej.

  1. czy w ciąży można się opalać?

Zdecydowanie nie powinnaś leżeć plackiem na plaży w godzinach największego nasłonecznienia. Kąpiele słoneczne są polecane także i przyszłym mamom, ale tylko przy zachowaniu odpowiednich środków ostrożności. Smaruj ciało kosmetykami z najwyższymi filtrami, chroń głowę przed słońcem, zakładając kapelusz i unikaj opalania się między 11 a 16. Zdecydowanie lepiej posłuży ci spacer, niż leżenie na plaży!

  1. czy w ciąży można zażywać gorących kąpieli?

Jeśli mówimy o bardzo gorących, długich kąpielach, to zdecydowanie powinnaś z nich zrezygnować. Mogą spowodować nie tylko omdlenie, ale też, z racji wpływu na naczynia krwionośne, nawet doprowadzić do poronienia. Istnieje również pewna teoria, że częste przegrzewanie organizmu właśnie bardzo gorącymi kąpielami źle wpływa na rozwój płodu. Kąp się zatem, ile tylko zechcesz, ale w wodzie nieprzekraczającej 37 stopni Celsjusza.

  1. czy w ciąży można depilować okolice intymne?

Oczywiście możesz usuwać owłosienie w okolicach intymnych, jednak nie wszystkie metody są zalecane. Ostrożnie posługuj się maszynką – na pewnym etapie ciąży nie będziesz już widziała wszystkiego dokładnie, a zraniona skóra może być początkiem infekcji. Możesz też używać kremów do depilacji. Odradza się natomiast usuwaniu owłosienia depilatorem czy woskiem – często prowadzi to do zapalenia mieszków włosowych, a stąd już tylko krok do stanów zapalnych pochwy czy szyjki macicy.

  1. czy w ciąży można chodzić na masaż?

Masaż to świetne rozwiązanie dla kobiet w ciąży, ale tylko pod pewnymi warunkami. Na pewno nie powinny korzystać z niego przyszłe mamy, których ciąża jest zagrożona, które cierpią na cukrzycę, anemię czy choroby nerek albo tarczycy. Dodatkowo, powinien być to specjalny masaż dla kobiet w ciąży, przy zachowaniu odpowiednich pozycji – przyszła mama może siedzieć albo leżeć na boku.

  1. czy w ciąży można korzystać z sauny?

Korzystanie z sauny nie jest najlepszym pomysłem – przegrzewanie ciała może powodować między innymi niedotlenienie u płodu oraz przedwczesne skurcze macicy. W nieco lepszym położeniu są kobiety, które przed ciążą bardzo często korzystały z takich atrakcji. Zaleca się jednak, aby i one zrezygnowały z sauny w I trymestrze ciąży oraz na kilka tygodni przed porodem oraz wybierały raczej saunę suchą. Maksymalny czas w takiej saunie to zaledwie kilka minut.

  1. czy w ciąży można chodzić do groty solnej?

Odwiedzenie groty solnej to świetny pomysł na urozmaicenie ciążowych dni – klimat panujący w takiej jaskini świetnie wpływa na zdrowie przyszłej mamy. Nie mogą korzystać jednak z takich atrakcji ciężarne, które mają problemy z tarczycą.

  1. czy w ciąży można chodzić na basen?

Basen w ciąży nie tylko nie zaszkodzi, ale jest wręcz wskazaną aktywnością dla kobiet w ciąży! Jeśli tylko twoja ciąża nie jest w żaden sposób zagrożona, pływaj, ruszaj się, korzystaj! Pamiętaj jednak, że powinnaś unikać bardzo intensywnych treningów oraz używać klapek – grzybica w ogóle nie jest ci potrzebna, a na pewno w okresie ciąży! Unikaj także siadania na publicznych toaletach oraz ławeczkach – zawsze używaj podkładek lub swoich ręczników.

Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, nie miej zahamowań także przed wizytą w basenie termalnym – wpłynie na ciebie bardzo pozytywnie.

  1. czy w ciąży można chodzić na jacuzzi?

Niestety, przez dziewięć miesięcy powinnaś zrezygnować z relaksu w jacuzzi. Groźne są zarówno występujące tam bakterie, jak i wysoka temperatura. Lekarze zdecydowanie przed taką wizytą przestrzegają.

  1. czy w ciąży można chodzić na solarium?

Nie, nie i jeszcze raz nie. Solarium to przegrzanie ciała – czego możliwe konsekwencje już znasz. Ponadto, nieznane, ale przypuszczalnie niekorzystne jest działanie tak dużych dawek promieni UV na płód. Dodatkowo możesz dorobić się plam na skórze – winne będą szalejące hormony.

  1. czy w ciąży można chodzić do kosmetyczki?

Bez najmniejszego problemu – jeśli tylko uprzedzisz ją, że jesteś w ciąży. Kosmetyczka musi tak dobrać zabiegi, aby nie szkodziły tobie czy dziecku.

  1. czy w ciąży można wykonywać hennę brwi?

I tutaj nie ma żadnych przeciwskazań – jeśli tylko chcesz podkreślić oprawę oczu, rób to bez obaw.

Autor
redakcja oseseka
fot.
Adobe Stock