Jakich kosmetyków potrzebuje noworodek?

Lista kosmetyków do pielęgnacji noworodka wcale nie jest długa. Emulsja do kąpieli, nawilżająca emulsja do ciała, maść ochronna pod pieluszkę i środek łagodzący podrażnienia w zupełności wystarczą, aby prawidłowo zadbać o skórę maluszka. Trzeba przy tym pamiętać, aby do wyprawki dołączyć jedynie te kosmetyki dla noworodka, które są przygotowane specjalnie dla najmłodszych. Będą to kosmetyki przeznaczone od pierwszych dni życia, oparte na naturalnych składnikach, przygotowane zgodnie z potrzebami wrażliwej skóry niemowląt i, co ważne, testowane dermatologiczne. Te wymogi spełniają produkty pielęgnacyjne z Niezbędnika Młodej Mamy.

jak kompac niemowle

O czym pamiętać, kompletując wyprawkę kosmetyczną dla noworodka?

Wyprawka dla noworodka nie powinna pękać w szwach. Do pielęgnacji bobasa wystarczy kilka łagodnych kosmetyków. Powinny to być produkty dostosowane do wieku dziecka, a więc przeznaczone do pielęgnacji noworodka od pierwszych dni życia. To daje pewność, że delikatna skóra dziecka jest pielęgnowana właściwie. Skóra, największy ludzki narząd, w pierwszych tygodniach życia jest nie do końca wykształcona, cienka i niezwykle delikatna. Myjąc ją zbyt często, w za ciepłej wodzie lub przy pomocy nieodpowiednich produktów można ją wysuszyć i podrażnić, zwłaszcza jeśli maluch urodził się przedwcześnie bądź odziedziczył po rodzicach skłonność do atopii. Noworodki mają nieuregulowany jeszcze proces termoregulacji, przez co nadmiernie się pocą, i wymagają wielokrotnego przewijania, więc codzienna pielęgnacja to konieczność. Dobrze, gdy rodzice podchodzą do niej świadomie, wybierając produkty specjalistyczne o odpowiednim składzie, które można bezpiecznie stosować już od dnia narodzin.

Jakie kosmetyki dla noworodka wybrać?

Kosmetyki dla noworodka powinny być dopasowane do wieku i mieć bezpieczny skład. Szukając ich, warto wybierać produkty wiodących marek, a przy tym opierać się na opiniach innych mam i ojców, także położnych. Do wyprawki kosmetycznej dla noworodka trzeba włączyć:

  •       sól fizjologiczną i bawełniane waciki potrzebne do przemywania oczu,
  •       maść ochronną do pupy zabezpieczającą przed powstawaniem odparzeń,
  •       emulsję do kąpieli i emulsję do ciała,
  •       środek łagodzący odparzenia pieluszkowe
  •       środki antyseptyczne do pielęgnacji kikuta pępowinowego.

Kosmetyki potrzebne podczas zmiany pieluszki

Skóra noworodka jest pięć razy cieńsza od skóry dorosłego człowieka, zabezpiecza ją bariera naskórkowa, lecz w pierwszych tygodniach życia jej działanie może okazać się niewystarczające. Najbardziej narażona na uszkodzenia jest skóra w okolicy podpieluszkowej. Ograniczony dopływ powietrza, wysoka temperatura, nadmierne pocenie i stałe narażenie ze względu na kontakt z kałem i moczem sprawiają, że o odparzenia nietrudno. A ponieważ odparzenia skóry są bardzo bolesne, lepiej im zapobiegać niż później leczyć. Najlepszym na to sposobem jest częste przewijanie bobasa, obmywanie i wietrzenie pupy, a także zabezpieczanie jej warstwą maści ochronnej. Krem Linoeparol Intensive z olejem z wiesiołka dobrze natłuszcza i chroni skórę, dlatego jest zalecany do codziennej pielęgnacji skóry narażonej na podrażnienia. Jeśli do nich dojdzie, a pod pieluszką pojawi się zaczerwienienie i odparzenia, przydadzą się kosmetyki wspierające regenerację naskórka. Produktem godnym polecenia jest emulsja w atomizerze Sensi Baby, która łagodzi odparzenia pieluszkowe, a przy tym nie wymaga rozsmarowywania dłonią na podrażnionej skórze. Cechuje ją potrójne działanie składników: łagodzenie podrażnień (tlenek cynku, pantenol), natłuszczanie (4 naturalne oleje), przyspieszanie regeneracji naskórka (alantoina, pantenol, witamina E).

Kosmetyki do kąpieli niemowląt

Kąpiel noworodka musi być bezpieczna i komfortowa. Nie nadają się do niej mydła ani zwykłe płyny myjące stosowane dla dorosłych. Takie preparaty mogą wysuszać delikatną skórę dziecka, co sprzyja powstawaniu podrażnień. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie specjalnej emulsji do kąpieli Atoperal Baby Plus z kompleksem trzech naturalnych olejów - canola, lnianego i sojowego. Po jej użyciu na skórze tworzy się specjalny film ochronny, który zapobiega przeznaskórkowej utracie wody. Dzięki temu maleje ryzyko wysuszenia i podrażnienia delikatnej skóry dziecka. U noworodków, dla których takie problemy skórne to codzienność, dobrym rozwiązaniem może okazać się krochmal do kąpieli Atoperal Baby Plus, bez konieczności gotowania. To w 100% naturalny produkt, bezpieczny od pierwszych dni życia, który łagodzi podrażnienia skóry, działa kojąco, przynosząc ulgę suchej skórze.

Stosowane dawniej pudry i zasypki, natłuszczające oliwki, nie są dziś polecane ani przez pediatrów, ani przez położne. Obecne metody pielęgnacji niemowląt stają się coraz bardziej naturalne, a zarazem coraz bardziej praktyczne. Aby zadbać o skórę swojego maluszka warto wybierać sprawdzone kosmetyki dla dzieci, dopasowane do potrzeb wrażliwej, delikatnej skóry. Wystarczą więc produkty z Niezbędnika Młodej Mamy, trochę intuicji i mnóstwo miłości.

OTC/06841/09/20

fot.
materiały partnera