Jak chronić dziecko przed zakażeniem HIV od matki

Prawie wszystkie zakażenia okołoporodowe HIV w Polsce są wynikiem nierozpoznania wirusa u matki. 

jak chronić dziecko przed HIV od matki

Prawie wszystkie zakażenia okołoporodowe HIV w Polsce są wynikiem nierozpoznania wirusa u matki. Dlatego, by uniknąć przeniesienia zakażenia na dziecko, kluczowe jest wykrycie wirusa u ciężarnej - podkreślają eksperci, którzy przedstawili rekomendacje, jak postępować, by zakażeń tego typu było mniej.

Według ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w Polsce ok. 30 proc. osób zakażonych HIV (ok. 10 tys. przypadków zarejestrowanych) to kobiety. Ponad 50 proc. zakażonych nie wie o tym. Rośnie też liczba kobiet decydujących się na potomstwo, mimo zakażenia. W naszym kraju rocznie jest ok. 70-100 porodów u kobiet z potwierdzonym HIV. Od początku epidemii w naszym kraju zarejestrowano 147 zakażeń u dzieci.

Dla uniknięcia przeniesienia wirusa z matki na dziecko kluczowe jest zidentyfikowanie zakażenia - podkreślają eksperci. Dlatego zalecają, by wszystkim kobietom ciężarnym proponować badanie w kierunku HIV podczas pierwszej wizyty u ginekologa. Jak piszą eksperci w specjalnym dokumencie z zaleceniami, który PAP otrzymała w czwartek, kobietę, która odmówiła przeprowadzenia takich badań, należy traktować jak zakażoną.

Specjaliści zalecają, by ciężarnym, które odmówiły badania, proponować je jeszcze co najmniej raz w czasie ciąży. Kobietom, u których wynik testu był dodatni, należy zapewnić specjalistyczną opiekę medyczną w czasie ciąży i porodu. U wszystkich takich kobiet powinno się wykonać badania w kierunku wirusowego zakażenia wątroby typu C i B.

Ciężarnym, zgłaszającym się do porodu bez wyniku badania w kierunku HIV, powinno się zaproponować test ekspresowy przed przyjęciem na salę porodową. Dotyczy to szczególnie kobiet nie objętych wcześniej opieką medyczną i takich, które wcześniej odmówiły badania.

Personel medyczny oddziałów porodowych powinien być uprzedzony, że kobieta rodząca ma HIV. Eksperci zalecają unikanie w czasie porodu inwazyjnych zabiegów, np. nacięcia krocza. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne podkreśla, że wskazania do cięcia cesarskiego są takie same jak u zdrowych kobiet.

Eksperci podkreślają, że ważne jest jak najwcześniejsze rozpoczęcie podawania leków antyretrowirusowych dziecku. Matka musi unikać karmienia piersią. U noworodków, których matki odmówiły badania w czasie ciąży, badanie powinno być obowiązkowo wykonane.

Przez cały czas opieki nad kobietą ciężarną zakażoną HIV i jej dzieckiem obowiązuje całkowita tajemnica lekarska - podkreślają eksperci w swoich zaleceniach. KTT

PAP - Nauka w Polsce 2008-12-01

fot.
Fotolia