Pregnezja – niepokojąca dolegliwość przyszłych mam

Gdyby zapytać przypadkową osobę o typowe dolegliwości ciążowe, zapewne wymieni ona mdłości, żylaki czy obrzęki. To właśnie z takimi niedogodnościami kojarzymy „odmienny stan”. Kiedy zatem pojawiają się problemy zupełnie innego typu – na przykład kłopoty z pamięcią, przyszła mama zaczyna się niepokoić. Niesłusznie, bo pregnezja to całkiem normalna sprawa.
pregnezja

Pregnezja – co to jest?

Pregnezja to nic innego, jak drobne zaniki pamięci, które pojawiają się w okresie ciąży. Nie jest to stan uznawany za jednostkę chorobową, nie wskazano także jednoznacznych, twardych dowodów na jego istnienie, a jednak zdecydowana większość specjalistów przyznaje, że bardzo często spotyka się z takim problemem u swoich pacjentek.

Objawy pregnezji

Pregnezja nie dotyczy pamięci długotrwałej, czyli informacji dobrze utrwalonych. Nie jest zatem tak, że przyszła mama (lub ta świeżo upieczona, ponieważ problem dotyczy także kobiet, które mają małe dzieci) nagle zapomina datę swoich urodzin albo to, jak prowadzi się samochód. Pregnezja obejmuje nowe informacje. W praktyce oznacza to, że spodziewająca się dziecka kobieta nagle odkryje, że trudniej jest jej przyswoić nowy numer telefonu. Albo zapomina o dwóch z trzech rzeczy, po które udała się do sklepu. Pojawiają się trudności z koncentracją – nagle okazuje się, że nie mamy pojęcia, co właśnie powiedział do nas partner, chociaż cały czas potakiwałyśmy!

Przyczyny zapominania w ciąży

Wiele kobiet spodziewających się dziecka albo mających w domu niemowlę zastanawia się, czy przypadkiem nie doświadcza właśnie pierwszych objawów choroby Alzheimera. Od razu uspokajamy – to nie tak!

Przeprowadzono kilka badań wskazujących, że zapominanie nowych informacji jest dość typowe dla kobiet w ciąży – informacje o takich analizach zawarte są między innymi na stronie Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego. Skoro zatem nie choroba, to co powoduje, że nagle pamięć i koncentracja uwagi ulegają pogorszeniu?

Przede wszystkim jest to nagłe pogorszenie się jakości snu oraz jego skrócenie. Chociaż ciężarnym lub świeżo upieczonym mamom wydaje się, że całkiem dobrze funkcjonują, to przecież regularne pobudki z powodu zbyt dużego i niewygodnego już brzucha albo przez płaczące niemowlę muszą ten sen pogarszać.

Powód drugi to zmiany hormonalne, które wpływają na cały nasz organizm – w tym, prawdopodobnie, na umiejętność zapamiętywania nowych informacji.

Dodatkowo mamy nagły natłok obowiązków oraz stres. Dziecko jest dużą radością, ale z początku także wielką niewiadomą – powodów do troski o nie każda mama może w pięć sekund wymienić minimum dziesięć.

Warto także spojrzeć na sprawę pod innym względem, a jest nim zmiana priorytetów. Organizm zarówno przyszłej matki, jak i tej świeżo upieczonej, jest całkowicie skoncentrowany na dziecku i jego potrzebach. Zdaje się, że zapamiętywanie nowych informacji jest po prostu na drugim planie.

Zapominasz? Spokojnie, wszystko wróci do normy!

Jeśli jesteś w ciąży lub niedawno urodziłaś dziecko i martwisz się tym, że twoja pamięć się pogorszyła, to mamy dla ciebie dobrą wiadomość – za kilka miesięcy wszystko wróci do normy. A stanie się tak jeszcze szybciej, jeśli zaczniesz ćwiczyć. Kup sobie dowolną książkę o ćwiczeniu pamięci i trenuj.

Jednocześnie, aby się nie martwić i nie denerwować, po prostu pokochaj zapisywanie. Ono tak ułatwia życie, że prawdopodobnie nie porzucisz notowania nawet wtedy, gdy twoja pamięć wróci do pełnej sprawności.

Autor
redakcja oseseka
fot.
Fotolia